Jasra z Dworców Chaosu

Czytaj Dalej

Święty obszar i sakralizacja świata - Chaos i kosmos

Rzeczą znamienną dla społeczeństw tradycyjnych jest rozróżnienie, jakim prze-ciwstawiają swe zasiedlone terytorium obszarowi nieznanemu i nieokreślonemu, który je otacza: ich okolice to „świat” (ściślej rzecz biorąc „nasz świat”), kosmos; reszta — to już nie kosmos, to coś w rodzaju ...

DWORZEC MEGO DZIADKA

Inspirowany Panem Tadeuszem obrazek z życia szlachty wielkopol. u schyłku czasów stanisławowskich, odmalowanej z sentymentem dla staroświeckich cnót i obyczaju, czerpie w znacznej mierze ze wspomnień autora.

CHAOS

zionąca, rozwarta otchłań, pustka; bezkształtna, nie uporządkowana pramateria, z której powstał świat uporządkowany (kosmos); otchłań wypełniona twórczymi siłami i pierwiastkami boskimi, z której wg Hezjoda wyłoniła się Noc (Nyks) i Ciemność (Erebos), a wg innych - dwa pierwsze bóstwa Niebo (Uranos) i Ziemia (Gaja, Ge); pot.

WJAZD POCIĄGU NA DWORZEC

Jeden z kilku pierwszych króciutkich filmów pokazanych w 1895 publiczności w podziemiach Grand Cafe w Paryżu przez braci Auguste'a i Louisa Lumiere (zob.

WIELKA WĘDRÓWKA LUDÓW I ZAŁAMANIE SIĘ CESARSTWA NA ZACHODZIE - CHAOS NA ZIEMIACH ZACHODNICH CESARSTWA

W Galii z „sprzymierzeńcy" zrywali te słabe więzy zależności, jakie łączyły ich jeszcze z Rzymem. W tym też czasie związek Półwyspu Pirenejskiego i Galii z Cesarstwem uległ faktycznemu zerwaniu.

CHAOS

chaos rozwart a paszczęka, nieskończona, niezmierzona przestrzeń), Termin określający pierwotną postać świata w okresie przed stworzeniem lub uporządkowaniem go przez Istotę Najwyższą; zapożyczony z filozofii gr.

CHAOS

Chaos Przeciwieństwo —> kosmosu (1); w sta­rożytnych kosmogoniach — pratworzywo kosmosu, pomieszanie elementów kosmi­cznych, z którego się wyłoniły poszcze­gólne żywioły, tworząc uporządkowany świat.

Chaos

chaos istniał w postaci praoceanu Nun przed stworzeniem świata i od tej pory obejmuje go jako stałe źródło siły i odnowy. U alchemików jedno z określeń primae materiae.

Dworzec

Popatrzyła na niego z sympatią i powiedziała: -Panie Stachu, 40 lat zjadasz Pan tą samą pomidorową, przychodzisz Pan tu codziennie, przynosisz Pan świeże goździki do wazoników, siedzisz Pan na tym samym stołku i do jasnej cholery jeszcze się Pan czemuś dziwisz?

Dworzec Świebodzki

Obecny z 1873-75, projektu Kyllmanna i Heydena, dekoracje wrocławianina K.