Jasper Tudor

Czytaj Dalej

ELŻBIETA I TUDOR

1533-1603, Córka Henryka VIII i Anny Boleyn, królowa Anglii od 1558, uznana w 1536 za dziecko nieprawe przez sąd kontrolowany przez króla; parlament w 1544 przywrócił jej następstwo tronu (po Edwardzie i Marii).

W 1558, gdy wstępowała na tron, walki religijne, olbrzymie zadłużenie państwa, klęski...

HENRYK VIII TUDOR

1491-1547, Król Anglii od 1509, wszechstronnie uzdolniony i starannie wykształcony, protektor humanistów. W polityce zagr. lawirował, opierając się raz na Karolu V, a raz na Franciszku I. Wskutek sprzeciwu papieża w sprawie rozwodu z pierwszą żoną Katarzyną Aragońską, zerwał z kościołem rzymskim...

TUDOR

tju:dor) Dynastia panująca w Anglii w 1485-1603; założyciel jej, Owen Tudor, Walijczyk, był dworzaninem Henryka VI i poślubił Katarzynę de Valois, wdowę po Henryku V. Styl Tudorów piast, schyłkowa faza gotyku ang.

Początki dynastii Tudorów. Wpływy angielskie w Szkocji i Irlandii

  Henryk VII Wzmocnienie dynastii Tudorów: zagłada rodów magnackich w czasie wojny dwóch róż uwolniła monarchię od opozycji magnackiej zakaz prywatnych armii utworzenie przez Henryka VII sądu doraźnego, tzw.

Henryk VIII Tudor ur. 1491-1547

W całych dziejach Anglii nie ma takiej postaci wywołującej zajadłe spory wśród potomnych jak ów "monarcha, co zerwał okowy Rzymu". Henryk VIII dla niektórych historyków był wcieleniem nieludzkiego okrucieństwa i podłości, dla innych uosobieniem nieludzkiej odwagi, mądrości i siły woli niemal wszyscy zgadzali się, że nie mieści się w powszechnie przyjętych kategoriach człowieczeństwa. Analiza świata jaki go otaczał i warunków które pozwoliły mu dokonać rzeczy ...

Maria Tudor i Elżbieta I

Córka Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej, Maria Tudor, obdarzana dwoma przydomkami: Katoliczkilub Krwawej Mary, była jedną z najbardziej wówczas wykształconych kobiet, ale nie pełniła władzy królewskiej(1553-1555) mądrze.