Jaskinia Zanokcica

Jaskinia Zanokcica

Czytaj Dalej

Co to jest tzw. „Mit jaskini”

„Mit jaskini”: Najbardziej znanym z Platońskich mitów przedstawiony w jednym z dialogów o nazwie -> „Państwo” jest alegoryczna opowieść o ludziach zamkniętych w jaskini.

Zanokcica australijska

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu.

Zanokcica stara

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu.

Zanokcica gniazdowa

Zanokcica gniazdowa występuje we wszystkich tropikalnych lasach Azji, Afryki i Australii.

Co to jest zanokcica?

Zwyczaj ten może doprowadzić do infekcji, powodującej bolesne, wypełnione ropą obrzmienie zwane zanokcicą (paronychia).

Czym jest zanokcica?

Zanokcica to także infekcja bakteryjna. W przypadku zanokcicy pęche­rzyk ropny można bezpiecznie wyciskać. Zanokcicy nie należy lekceważyć, gdyż infekcja może się rozszerzyć i zaatakować kość palca.

Co to są jaskinie krasowe?

Kiedy poziom wód gruntowych jest wysoki, jaskinie są zalane wodą. Woda ścieka szczelinami między wapiennym pod­łożem bądź też płynie jaskiniami jak podziemna rzeka i ostatecznie znowu zbiera się w dolnych pokładach wapiennej skały.

Zanokcica skalna

 

Wygląd: Roślina trwała, o bardzo delikatnym wyglądzie, z krótkim mocnym kłączem i darnistą kępą prostych lub pokładających się liści 5-25 cm długich. Ogonek liściowy krótszy niz blaszka i wraz z osadką (rhachis) błyszczący, czerwonobrunatny, elastyczny jak drut. lekko wygięty.

Blaszka...

Zanokcica zielona

Siedlisko: Preferuje zraszane, wapniste podłoże, chętnie rośnie na wilgotnych skałach, murach, razem z zanokcicą murową i z.

Zanokcica serpentynowa

  Wygląd: Wieloletnia mata paproć, 10-20 cm wysoka, powstała jako mieszaniec z zanokcicy skalnej i z.

Zanokcica północna

 

Wygląd: Wieloletnia mała paproć 5-15 cm wysoka z krótkim czołgającym się kłączem i gęstą kępką liści. Ogonek liściowy zielony, tylko u samej nasady brązowawy, w górnej części równomiernie przechodzi w nieregularnie widlastą blaszkę liściową.

Blaszka skórzasta, zimnozie-lona, słabo...

Zanokcica murowa

 

Wygląd: Niewielka wieloletnia paproć, 5-15 cm wysoka, na ogól z nielicznymi liśćmi skupionymi w rozetkę lub rozpostartymi. Ogonek liściowy wielokrotnie dłuższy od blaszki, u nasady połyskujący, czerwonobrązowy.

Blaszka liściowa skórzasta, z obu stron pilśniowato owłosiona, trójdzielna lub...

Zanokcica ciemna

 

Wygląd: Wieloletnia paproć z czołgającym lub wznoszącym się kłączem i kępą 5-40 cm długich liści, Ogonek liściowy dłuższy niż blaszka, połyskujący, czarnobrązowy, u nasady ok. 2 mm gruby.

Blaszka liściowa gruba, skórzasta, ciemnozielona, srebrzyście połyskująca, zi-motrwała, w zarysie...

Zanokcica kończysta

 

Wygląd: Wieloletnia paproć, do 45 cm wysoka, z kępą liści na długich, czarnobrunatnych, błyszczących ogonkach, ok, 2 mm grubych. Blaszka liściowa w zarysie podłużnie trójkątna, skórzasta, zimo-zielona, o górnej stronie srebrzyście połyskującej, 2-4--krotnie pierzasta.

Odcinki liściowe w...

Zanokcica klinowata

rzędu klinowate, zakończone tępo, z krótkimi ostrymi ząbkami lub tępo karbowane, luźno, odlegle ułożone, Dojrzewanie zarodników: Vll-Vfll,   Siedlisko: Preferuje miejsca skaliste, ocienione, występuje wyłącznie na serpentynach i serpentynitach, zazwyczaj wraz z zanokcicą serpentynową.

JASKINIA

, 22, 1-22: „Uszedł tedy Dawid do jaskini Odollam; i zeszli się do niego wszyscy utrapieni i zadłużeni, i gorzkiego słowa. " Jaskinia Platona zob.

Mieszkańcy jaskiń skalnych

 

Ogólny termin oznaczający tę część ludu kultury Anasazi, która poczynając od ok. 1150 n.e. mieszkała w Mesa Verde (Colorado) i podobnych miejscach, np. w Montezuma Castle (Arizona) lub w Canyon de Chelly (Arizona). Były to miejsca obronne, dające ludziom schronienie na wypadek walk wewnętrznych lub...

JASKINIA

Bacona: -»idole (3b) jaskini (ido­la specus) — przyczyny tych błędów, któ­re mają swe źródło w wadach indywidualnych.

Jaskinia

Symboliczne znaczenie jaskini łączy się zarówno z krainą śmierci (ciemna przestrzeń), jak i z narodzinami (łono matki), toteż jaskinie często czczono jako miejsca pobytu lub narodzin bogów, herosów, duchów, demonów, zmarłych itd.

Idee platońskiej jaskini i jej współczesne interpretacje

Filozof, któremu udało się wydostać z jaskiniowego świata cieni, doczesnego życia i dotrzeć do rzeczywistego, słonecznego świata na zewnątrz będzie odczuwał nieuniknioną potrzebę powrotu do jaskini, żeby opowiedzieć dawnym współwięźniom o prawdzie, którą poznał i tacy właśnie ludzie wg Platona winni utworzyć klasę rządzącą, władcy, aby rządzić w sposób właściwy myszą zdobyć niemal boską wiedzę, jeśli mają kierować państwem w ...