Jarząb szwedzki

Jarząb szwedzki

Czytaj Dalej

Jarząb Szwedzki

Występowanie; Jarząb szwedzki został odkryty i występuje dziko w południowej Skandynawii, na Nizinie Północnoniemieckiej, a w Polsce na pobrzeźach. Uwagi ogólne: Jarząb szwedzki jest samorzutnie powstałym i dziedzicznie utrwalonym mieszańcem jarzębiny (Sorbus aucuparia; str.

NAJAZD SZWEDZKI (1655 - 1660)

1656 Polacy zajęli W-wę, później przegrali bitwę pod W-wą, ale później znowu ją odzyskali ( kilka tygodni ) i wtedy monarcha szwedzki doszedł do wniosku, że sam nie jest w stanie swojej zdobyczy utrzumać.

POTOP SZWEDZKI W SANDOMIERZU

W Rudniku nad Sanem w 1656 roku miała miejsce słynna potyczka jednego z oddziałów wojsk Stefana Czarnieckiego, dowodzonego przez rotmistrza Szandarowskiego z tylną strażą wojsk szwedzkich, podczas której o mało nie zginął król szwedzki Karol X Gustaw.

Potop szwedzki z II połowy XVII wieku

Król polski już Jan Kazimierz używał obok tytułu króla polskiego tytuł króla Szwecji, czego nie aprobował król szwedzki. i zakończył on potop szwedzki z II połowy XVII wieku.

Potyczki polsko - szwedzkie na Bałtyku w XVII w.

Równocze-śnie polski okręt "Wodnik" z wiceadmirałem Hermanem Wittem zaatakował szwedzki okręt "Solen". W ręce polskie wpadł natomiast szwedzki okręt flagowy, a dowódca jego zginął.

Wojny polsko - szwedzkie w I poł. XVII wieku - PRZYCZYNY

Kolejnym powodem, którego obawiała się ludność Szwedzka było narzucenie przez nowego arcykatolickiego króla odmiennej religii.

Wojny polsko - szwedzkie w I poł. XVII wieku - PRZEBIEG WOJNY (1600 - 1611)

IX w obozie Szwedzkim podjęto decyzję o uderzeniu prawie całością sił na Chodkiewicza. W tym celu Chodkiewicz rzucił pod szyki szwedzkie harcowników, ale ci niewiele wskórali.

Wojny polsko - szwedzkie w I poł. XVII wieku - PRZEBIEG WOJNY (1621 - 1629)

Gdy szala zwycięstwa przechyliła się na ich stronę, król szwedzki został ciężko ranny, w związku z czym Szwedzi przerwali natarcie. król szwedzki na czele 5 tys.

Wojny polsko - szwedzkie z pierwszej połowy XVII wieku

Wojna polsko-szwedzka rozpoczęła się atakiem Szwedów na Inflanty w 1600r. Wojny polsko-szwedzkie zostały zakończone rozejmem w Sztumskiej Wsi w 1635r.

Jarząb pospolity, jarzębina

Wygląd: Krzew lub drzewo do 8 m wysokości, często o wielu pniach, z jasnoszarą, gładką korą. Liście nieparzystopie-rzaste do 20 cm długości, skrętoległe; listki podłużno--lancetowate do eliptyczno--jajowatych, ostro piłkowane, ułożone w 4-9 parach, początkowo na dolnej stronie gęsto owłosione...

Jarząb mączny, mąkinia

Wygląd: Krzew lub drzewo o wysokości 3-10, niekiedy nawet 15 m, często o wielu pniach. Forma wzrostu dość zmienna; wznoszące się gałęzie tworzą często nieregularne, szerokie korony. Kora jest ciemnoszara, gładka, płytko bruzdkowana. Liście podłuż-no-eliptyczne do jajowatych, nie podzielone, na...

Jarząb brekinia, brzęk

Wygląd: Drzewo o wysokości 3-15, wyjątkowo nawet do 20 m, z koroną w zarysie przeważnie jajowatą. Może osiągać wiek około 100 lat i obwód pnia ponad 1,5 metra. Popielatoszara lub ciemnoszara kora jest gładka lub podłużnie lekko bruzd-kowana. Młode gałązki są wełnisto owłosione. Białokutnerowate...

Dereń szwedzki

Jest to krzewinka - roślina wieloletnia o zdrewniałych podziemnych pędach, za pomocą których rozrasta się szeroko. Osiąga wysokość 20-25 cm, można go więc sadzić jako roślinę okrywową. Kwiatostany otoczone białymi podsadkami (szerokości ok. 2 cm), rozwijają siępóźną wiosną i wczesnym...

Jarząb pospolity (Jarzębina)

Drzewo, czasem krzew o gałęziach najpierw omszonych, później nagich, brunatnych, liściach naprzemianległych, nieparzystopierzastych. Drobne, białe kwiaty są zebrane w szczytowy podbaldach. Owoc jest jabłkowaty, czerwony, mięsisty. Gatunek ten, europejski i azjatycki, spotyka się w widnych lasach, w...

Jarząb pospolity, jarzębina

Wygląd; Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę, osiąga od 5 do 15, a niekiedy do 20 nn wysokości. Korona dość nieregularnie zbudowana i zwykle luźna, okrągława lub owalna, rzadziej okrągfawo sklepiona lub gęsta. Pień dobrze widoczny aź do górnej strefy korony. Gałęzie odstające lub skierowane...

Jarząb domowy

 

Wygląd: Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę, o wysokości 15-20 metrów. Korona w zarysie okrągtawa, zwykle silnie sklepiona, z licznymi gałęziami przeważnie odstającymi poziomo albo lekko wzniesionymi w górę.  

Kora, podobnie jak na starych gruszach, z licznymi, delikatnymi spękaniami...

Jarząb brekinia (brzęk)

 

Wygląd: Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę, o wysokości od 5 do 10 metrów, wyjątkowo osiągające wysokość powyżej 20 metrów. Korona przeważnie dość szeroka z bardzo rozłożystymi konarami, albo kulisto sklepiona, zwykle jednak dość luźna z daleko rozstawionymi gałęziami.

Kora na...

Jarząb mączny

 

Wygląd: Drzewo zrzucające liście na zimę, dorasta 5-12 m, z bardzo szeroką, płasko sklepioną koroną zbudowaną dość nieregularnie. Pień dość prosty, z gałęziami nie pogiętymi, skierowanymi promieniście w górę.   

Gałęzie bardzo luźne i nieregularnie ułożone. Kora u młodszych i starszych...

Jarząb nieszpułkowy

 

Wygląd: Krzew 0,5-3 m wysokości, z szaro- lub czerwo-nobrunatnymi gałęziami. Młode gałązki białawo owłosione, później łysiejące. Liście eliptyczne do podłużnych, odwrotnie jajowatych, do 9 cm długości, sztywne, prawie skórzaste.

Brzeg liścia piłkowany, liście z wierzchu na nerwach delikatnie...

Jarząb górski

jarzębu szwedzkiego (S.