Poglądy filozoficzne Kochanowskiego Jan Kochanowski był bez wątpienia najwybitniejszym przedstawicielem humanizmu w Polsce renesansowej.
W rok później ukazały się w druku jego pisma zbiorowe pod tytułem Jan Kochanowski (1585), a w lat sześć po śmierci - Fragmenta albo pozostałe pisma Jana Kochanowskiego (1590).
Największym polskim poetą doby renesansu był Jan Kochanowski. "Pieśń o spustoszeniu Podola" wynika z głębokich uczuć patriotycznych jakie Jan Kochanowski żywił do Rzeczypospolitej, jednak wnioski jakie wyciąga z historii są przejmująco smutne: Polak "i przed szkodą i po szkodzie głupi".
Miał dziesięcioro rodzeństwa; zdolności literackie posiadali także dwaj jego bracia (jeden przekładał Eneidę, drugi – pisma Plutarcha), zaś bratanek Jana – Piotr Kochanowski – znany jest w polskiej literaturze z doskonałego tłumaczenia Jerozolimy wyzwolonej Torquata Tassa.
Najwiekszym polskim poeta doby renesansu byl Jan Kochanowski. "Piesn o spustoszeniu Podola" wynika z glebokich uczuc patriotycznych jakie Jan Kochanowski zywil do Rzeczypospolitej, jednak wnioski jakie wyciaga z historii sa przejmujaco smutne: Polak "i przed szkoda i po szkodzie glupi".
Jan Kochanowski i Ignacy Krasicki to wspaniali poeci staropolscy żyjący jednak w różnych epokach. Jan Kochanowski żył w okresie odrodzenia.
Jan Zamoyski zaręczył się z Krystyną Radziwiłłówną, a pragnąc uświetnić wesele (na które miał przybyć sam król Stefan) przedstawieniem teatralnym, zwrócił się do Kochanowskiego z prośbą o przysłanie stosownej sztuki dramatycznej.
Treny wyszły w roku 1580 z taką dedykacją: Orszuli Kochanowskiej, wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszy tkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła - Jan Kochanowski, niefortunny ociec, swojej namilszej dziewce z łzami napisał.
To uwielbienie wielkości Boga w naturze jest uczuciem bardzo dawnym: dźwięczy ono i w psalmach biblijnych, i w literaturze starożytnej, na przykład w pismach filozoficznych Cycerona albo jeszcze w poemacie Zjawiska poety greckiego Arata (poemacie, który Kochanowski przełożył na język polski), i w pismach autorów chrześcijańskich pierwszych wieków, na przykład w znanym zapewne Kochanowskiemu dialogu ...
KOCHANOWSKI JAN, Joannes Cochammus, ur. Jan Zamoyski odegrał tu rolę pośrednika, a zwycięstwo w wojnie mosk. Jan Kochanowski, Kr.
We wcześniejszym okresie pisał też Kochanowski utwory o charakterze politycznym, zakrojone epicko — Zgoda (1562), Proporzec albo hołd pruski (1569), Satyr albo dziki mąż (1564). Jego twórczość omawia Jadwiga Rytel w pracy Jan Kochanowski (1972).
O dosłownym przekładzie z tekstu łacińskiego (oryginału Kochanowski nie znał, bo po hebrajsku nie umiał) nie mogło być nawet mowy, nie tylko dlatego, że prozy na wiersz rymowany dosłownie przełożyć niepodobna, ale dlatego nade wszystko, że Kochanowski nie chciał dosłownie tłumaczyć: jego serce chciało nieraz własnymi słowami rozmawiać z Bogiem i wielbić Jego potęgę; czasem więc brał z psalmów Dawida jedynie myśl zasadniczą, a tę już ...
Wśród Pieśni Jana Kochanowskiego znajdują się utwory, w których pojawił się wizerunek patrioty . Kochanowski jest tego świadom, ale wie, że jeśli dzieci nie chcą bronić swej matki – trzeba wynająć płatnych obrońców.
Pobyt na dworze króla stwarzał możliwości spotkań z najwybitniejszymi ludźmi epoki, obfitował w rozrywki i zabawy, w których Kochanowski był zawsze dobrym kompanem. Pozostawał również w kontakcie z Janem Zamojskim.
W poezji łacińskiej miał Kochanowski wielu poprzedników, lecz pięknością formy prześcignął ich wszystkich.
Tak to przez usta Satyra wyrzuca Kochanowski szlachcie, że zatraciła ducha rycerskiego, jaki zdobił jej przodków, że nie kocha już ojczyzny, skoro zamiast jej bronić przed chciwymi sąsiadami myśli tylko o gospodarstwie, jako o źródle bogactw, które trwoni na same zbytki; a potem gorzko wymawia Polakom niezgodę religijną i mędrkowanie w rzeczach wiary, wyrzeka na upadek Akademii Krakowskiej i przypisuje go (bardzo niesłusznie) obojętności ...
Nosił się Kochanowski z myślą napisania i innych jeszcze poematów historycznych; przeszłość bowiem narodowa wydawała mu się jakimś wiekiem złotym, kiedy to i Polska była szczęśliwsza, i Polacy lepsi, bo umiarkowa-ńsi, mężniejsi i goręcej kochający ojczyznę.
Do Jana Janie, cierp, jako możesz; przyjdzie ta godzina, Że ludziom złym będzie swa zapłacona wina, A Bóg pomści niecnoty i fałesznej zdrady, Którąś odniósł za swą chęć8 świeżymi przykłady.
Kochanowski chce by walczył cały naród.
− najwybitniejszy twórca renesansu
− dbał o swój styl, formę uprawianych gatunków, artyzm języka i wszechstronną wiedzę
− znał łacinę, grekę, hebrajski
− studiował epokę starożytną (filozofię i sztukę)
− znał dzieła Erazma z Rotterdamu i innych mu współczesnych twórców
− nawiązywał do...