Wraz z rozwojem podniebienia znaczna część pierwotnej jamy ustnej łączy się z pierwotnymi jamami nosowymi, tworząc ostateczną jamę nosową.
W obrębie jamy klatki piersiowej można wyodrębnić 3 mniejsze jamy: 2 jamy położone bocznie - prawą i lewą jamę opłucnej oraz jamę (przestrzeń) położoną pośrodkowo między nimi, zwaną śródpiersiem.
Nieparzystna kostna jama nosowa podzielona pionową kostną przegrodą nosową na dwie części, składa się z jamy nosowej właściwej i zatok przynosowych: czołowych, szczękowych, klinowych i komórek sitowych.
jamy ciała głowowej i jamy ciała tułowiowej. Dopiero wraz z rozwojem przepony następuje ostateczny podział na właściwą jamę otrzewnową położoną w obrębie jamy brzusznej i na obie jamy opłucnowe położone w klatce piersiowej.
Składa się ona z właściwej nieparzystej kostnej jamy nosowej, przedzielonej przegrodą kostną nosa (septum nasi osseum) na część prawą i lewą, oraz z parzystych jam dodatkowych, tzw.
Język przesuwa kęs w kierunku tylnej strony jamy ustnej, pokarm wpada do gardła. Przełyk łączy jamę ustną z żołądkiem. Gdy jakiś kęs dostanie się przez przypadek do tchawicy, zaczynasz krztusić się, wówczas kęs trafia z powrotem do jamy ustnej.
Nakłucie jamy opłucnej Istota i cel: Wprowadzenie igły przez ścianę klatki piersiowej do jamy opłucnej w celu diagnostycznym lub leczniczym. Poleca pacjentowi wstrzymać oddech, wkłuwa igłę do jamy opłucnej 6.
Przestrzeń zawarta między wargami ilukami zębowymi jest określana mianem przedsionka jamy ustnej, a przestrzeń między lukami zębowymi a podniebieniem miękkim — jamą właściwą.
przedsionek jamy ustnej (vestibnlum oris). Przy otwartych szczękach przedsionek i właściwa jama ustna zlewają się w jedną całość.
Jako dalszą część właściwej jamy otrzewnej możemy odróżnić jamę otrzewnową miednicy (cauum peluis peritonaeale), położoną poniżej kresy granicznej miednicy.
Jama nosowa przedzielona jest pionową przegrodą nosa (septum nasi) na połowę prawą i lewą; w każdej z nich odróżniamy ścianę górną czyli sklepienie jamy nosowej, dolną czyli dno, ścianę boczną i przyśrodkową.
jama podgłośniowa (cauum infraglotticum) czyli jama dolna krtani (caoum laryngis inferius), która sięga do pierwszego pierścienia tchawicy.
Naczynia krwionośne i nerwy w swej drodze przez jamę pachową biegną z okolicy nadobojczykowej do kończyny; wstępują one u wierzchołka piramidy do jamy pachowej mniej więcej w połowie długości obojczyka i występuje u jej podstawy, biegnąc dalej do ramienia.
Granice jamy ustnej stanowią: od przodu dwie poziome fałdy wargi, górna i dolna, z boków policzki, z góry podniebienie, z dołu język i okolica pod-językowa, która tworzy dno jamy ustnej.
Jama brzuszna (cavum abdominis) jest największą jamą ustroju; ku dołowi łączy się ona bez wyraźnej granicy z jamą miednicy (cavum pelvis).
W górnej części jamy brzusznej, gdzie działa ssanie pod przeponowe, czynniki te nie odgrywają jednak głównej roli. Trzewa jamy brzusznej, jak zaznaczaliśmy niejednokrotnie, ulegają zmianom kształtu i położenia w zależności od stanu wypełnienia, postawy ciała i stopnia przytwierdzenia do tylnej ściany brzucha.
To ostatnie oddziela jamę ustną id jamy nosowej i składa się z przedniej części kostnej, czyli podniebienia twardego i tylnej, błoniastej - podniebienia miękkiego.
Natomiast w Polsce, na podstawie danych pochodzących z ośrodków specjalistycznych, wykazano, że najczęstszą przyczyną płynu w jamie opłucnej jest zakażenie gruźlicze (40-55% przypadków), a na drugim miejscu choroba nowotworowa (9-25% przypadków).
Jeżeli to powikłanie wystąpi, należy kontynuować zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej, gardła i zębów (regularne częste mycie zębów, płukanie jamy ustnej i gardła środkami odkażającymi).
Wypełniając staw możemy sobie zdać sprawę z istotnej wielkości jamy stawowej. W stanach zapalnych przez silniejsze wydzielanie błony maziowej powiększona jama stawowa dużych stawów może zawierać ok.