Robert JAMES

Mary James, młoda i ładna żona 39-letniego fryzjera z Los Angeles, Roberta Jamesa,znaleziona została pewnego letniego dnia w 1955 roku w porośniętej liliami sadzawce naterenie posiadłości Jamesów, luksusowego bungalowu o nazwie La Crescenta.

William James (1842 - 1910) - Antropologia

      W etyce James rozróżniał trzy problemy: psychologiczny, metafizyczny i kazuistyczny.      Wyższe ideały - tłumaczył James - mają charakter rewolucyjny.

William James (1842 - 1910) - Gnoseologia

      James  był znawcą psychologii, której osiągnięcia wykorzystywał w konstruowanej przez siebie filozofii.       Definiując prawdę James twierdził,  że są nią te kategorie, sądy, myśli, które weryfikują się w praktyce.

Henry James

Zachęcony dobrym przyjęciem swego dzieła, James poświęcił się pisarstwu. Motyw manipulacji ludzkimi uczuciami najdobitniej objawia się w utworze zatytułowanym W kleszczach lęku (1897), gdzie James wykorzystał motyw dwóch duchów mających uosabiać przedstawione zło.

FRAZER JAMES GEORGE

Besterman, A Bibliography of Sir James George F. Nowaczyk, James George F. Sir James George F.

GIBBONS JAMES abp. kard.

A Story of James Cardinal G. The Life of James Cardinal G. Tehan, Prince of Democracy James Cardinal G.

Pragmatyzm W. James’a

James William (1842-1910) Brat H.

William James (1842 - 1910) - Ontologia

Tę zależność James nazywał „synechizmem”. Ten pogląd James określał „tychizmem”.

Skalnica "James Bremner"

Skalnica 'James Bremner' to ciekawie wyglądająca, podobna do mchu roślina o kremowobiałych kwiatach, wyrastających wczesną wiosną nad miękką poduszką liści. Skalnica 'James Bremner' ma typowy dla wszystkich skalnic kształt, czyli ciasno położone liście, ułożone w małe rozetki na powierzchni kompostu.

James Stirling

brytyjski architekt James Stirling. W uznaniu zasług w dziedzinie architektury James Stirling otrzymał w 1992 r.

BRODRICK JAMES SJ

Contemporary Biographical Sketches 1930-37, Newark 1947, 72; Pater James B. Tracy, James B.

Kim był James Young Simpson?

James Young Simpson, urodzony 7 czerwca 1811 r.

James Joyce

James Joyce (1882-1941) uważany jest za największego eksperymentatora obecnego stulecia w dziedzinie literatury.

Szkoła pragmatyczno – przeżyciowa (W. James)

James popularyzował, głównie na podstawie własnego bogatego życia wewnętrznego, tezę o ogromnej różnorodności tego, co nazywamy wewnętrzną stroną religii.

BRADLEY JAMES

Astronomical Observations Made at the Observatorium at Greenwich(I-II, Ox 1798-1805) oraz Miscellaneous Works and Correspondenceof James B.

HANNINGTON JAMES bp. anglik.

Dawson, James H.

BYRNES JAMES (1879-1972) - polityk

Amerykański senator, prawnik i bli­ski przyjaciel prezydenta Franklina D. Roosevelta, w październiku 1942 r. objął stanowisko dyrektora Biura Stabilizacji Ekonomicznej (Office of Economic Stabilization), przemianowanego później na Biuro Mobilizacji Wojennej (Office of War Mobilization). Sukcesy, jakie odniósł...

DOOLITTLE JAMES HAROLD (1896-1993) - generał

Amerykański pilot i biznesmen, w 1940 r. wrócił do czynnej służby wojskowej. W 1942 r. dowodził nie­zwykłą wyprawą 16 amerykańskich samolotów bombowych *B-25 na Tokio. 18 kwietnia nad ranem pilo­towany przez niego bombowiec ja­ko pierwszy wystartował z pokładu lotniskowca *Hornet (mając przed sobą...

SOMERVILLE JAMES FOWNES (1882-1949) - admirał

Jeden z najwybitniejszych brytyj­skich dowódców morskich,w pierwszych latach służby specja­lizował się w broni torpedowej.W czasie I wojny światowej brałudział w kampanii dardanelskiei akcjach Grand Fleet. W latachdwudziestych służył na pancerni­kach, później dowodził flotyllą ni­szczycieli na Morzu...

KIERUNKI W LITERATURZE W EPOCE XX LECIA MIĘDZYWOJENNEGO - JAMES JOYCE

„Ulisses”

Wydarzenia w tym samym czasie dotyczące wielu ludzi. Akcja rozgrywa się w ciągu kilkunastu godzin. Te same wydarzenia widziane przez wiele osób.

−  symultaniczność (jednoczesność wydarzeń)

−  monolog wewnętrzny bohatera

−  rezygnacja z uporządkowanych...