Ignacy Krasicki jako nauczyciel i wychowawca ówczesnego społeczeństwa. Najwybitniejszym poetą polskiego oświecenia, nazywanym "księciem poetów" był Ignacy Krasicki i on to właśnie podjął się realizacji powyższych postulatów - stał się nauczycielem i wychowawcą, mentorem i mistrzem dla jemu współczesnych.
Za zycia Ignacego Krasickiego ukazal sie jeden tom bajek zawierajacy 107 utworów, po jego smierci zas drugi, w którym byly 72 bajki. Czytajac wiersze Ignacego Krasickiego mozna sobie zadac pytanie: jaka byla rzeczywista intencja jego dowcipnych satyr, czy pouczajacych bajek ?
Dodać trzeba, że i prozę Krasickiego znamionuje niejedna z zalet, którymi jaśnieje jego poezja; nie ma w niej wprawdzie tego wdzięku, co w poezji, ale prostota i jasność - ta sama; co więcej, w prozie zdobywa się niekiedy Krasicki na większą obrazowość niż w poezji, na przykład: «Nauka jest to chleb wyborny i tuczny, ale mąka, z której się ten chleb robi, iżby go wytwornym uczyniła, czystą i subtelną być mając, przez ...
Zupełnie inaczej rzecz się ma z satyrą "Pijaństwo" Ignacego Krasickiego. Czasy, w których żył Ignacy Krasicki, były dla Polski okresem upadku, szlachta nie zauważała tego faktu i folgowała swoim zachciankom.
Rozumie się, że czas, w którym żył Krasicki, to jest wiek oświecony, musiał wycisnąć swoje piętno na treści niektórych bajek; ze szczególną lubością na przykład ośmieszano w tym wieku lekarzy i nabożnisiów: ośmiesza ich i Krasicki; filozofowie tego stulecia wierzyli naiwnie w nieograniczoną potęgę rozumu: Krasicki żartuje sobie ż tej ich zarozumiałości, itd.
Najwybitniejszym poetą polskiego oświecenia, nazywanym "księciem poetów" był Ignacy Krasicki i on to właśnie podjął się realizacji powyższych postulatów - stał się nauczycielem i wychowawcą, mentorem i mistrzem dla jemu współczesnych.
Najwybitniejszym poeta polskiego oswiecenia, nazywanym "ksieciem poetów" byl Ignacy Krasicki i on to wlasnie podjal sie realizacji powyzszych postulatów - stal sie nauczycielem i wychowawca, mentorem i mistrzem dla jemu wspólcze-snych.
Zadania tego podjął się Ignacy Krasicki - wówczas już biskup warmiński. Krasicki przestrzegał w obrębie całej strofy podobnego rozłożenia wszystkich akcentów, co przywodzi na myśl rytmiczne jednostki heksametru.
Wśród gorących patriotów i zwolenników postępowych reform nie mogło zabraknąć Ignacego Krasickiego - czołowego przedstawiciela literatury tej epoki. Ignacy Krasicki stał się niezrównanym nauczycielem.
Krasicki 1778 Ze wstępu BN: - Książę Biskup Warmiński Ignacy Krasicki bawił na dworze króla Prus, Fryderyka II, zagorzałego wroga Polaków (napisał Wojnę konfederatów – paszkwil na Polaków) - według legendy Monachomachia powstała w apartamentach Woltera - Organy T.
» Do tej charakterystyki dodaje Krasicki: Lecz nie tylko tutaj, ale na każdym kroku Krasicki bądź wyraźnie zaznacza, bądź daje poznać między wierszami swój sąd i swój uczuciowy stosunek względem różnych zdrożności i tych, co je popełniają.
Jakiego zaś rodzaju były te zarzuty, to widać doskonale z Antymonachomachii, bo je Krasicki wkłada w usta oburzonych zakonników.
Krasicki przemienił obserwację problemów konkretnego społeczeństwa w konkretnej epoce w refleksje uniwersalne. "Świat i ludzi" przedstawił także Krasicki w powieści "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki".
Z tym wszystkim nie są komedie Krasickiego tak starannie obmyślanymi satyrami jak komedie Bohomolca, a co gorsza, nie są - pomimo że je pisał Krasicki -zabawne.
I miał zupełną słuszność Krasicki, bez miłości bowiem tradycji nie ma patriotyzmu, a bez patriotyzmu nie ma i być nie może prawdziwego postępu.
Za czasów Krasickiego wiara w Kadłubka, który o tym wszystkim nabajał, była jeszcze żywa: otóż Krasicki żartuje sobie i z Kadłubka (przy końcu poematu), i z tej łatwowierności ciemnego społeczeństwa, mówiąc niby to poważnie, a właściwie z drwiącą ironią: «Że wieść prawdziwa i dowodne cuda, - nikomu o tym wątpić się nie godzi: - jakże ma w druku znaleźć się obłuda ?
Jest to więc jakby «pieśń o ziemi naszej», ale w zupełnie innym rodzaju niż Pola: nie ma oprócz kilku ogólnikowych wzmianek opisów natury, nie ma i charakterystyk mieszkańców; są za to (czego u Pola nie ma) wspomnienia historyczne, które zawsze niezmiernie żywo zajmowały Krasick|ego, na przykład o Janie III, o Kochanowskim, o Szymonowiczu, o Żółkiewskim, o Zamoyska n: umyślnie jechał Krasicki tak,
Wprawdzie przez usta mędrca Xaoo wypowiada Krasicki wiele mądrych myśli wychowawczych i mądrze krytykuje wadliwy system wychowania w Polsce; tak, ale te wszystkie myśli wypowiada mieszkaniec wyspy Nipu obywającej się bez wielu zdobyczy cywilizacji, bez których Krasicki nie chciałby za nic w świecie, żeby się obywała jego ojczyzna: Nipuanie przecie nie mają kościoła, nie znają przemysłu, nie są obciążeni podatkami itd.
KRASICKI IGNACY, hrabia, krypt. Goliński w studium Pierwsze zbiorowe wydanie dzieł Krasickiego.
, natomiast „Bajki nowe” - to efekt pracy Ignacego Krasickiego z lat 1779-1800. Oryginalność bajek Krasickiego Tematyka utworów Krasickiego jest bardzo różnorodna.