Hiszpania

Hiszpania

Czytaj Dalej

Hiszpania jako mocarstwo XVI wieku

WAŻNIEJSZE DATY 1479 Zjednoczenie Hiszpanii pod rządami Ferdynanda i Izabeli 1492 Upadek Granady; Kolumb w Nowym Świecie; wypędzenie Żydów 1519 Karol zostaje cesarzem niemieckim jako Karol V 1568 Bunt w Niderlandach; bunt Moriscos  1512 Hiszpania podbija Nawarrę 1516-56 Rządy Karola Habsburga 1520-21 Powstanie comunidades 1556 Filip II królem Hiszpanii 1559 Traktat w Cateau-Cambresis 1571 Bitwa pod ...

Struktura Clarka-fishera oraz hipoteza waltera galensona ,a przeobrażenia struktur zatrudnienia w hiszpanii w latach 1990-2000.

Ponadto pośrednictwo finansowe wykazywało znacznie większą dynamikę zatrudnienia w Polsce niż w Hiszpanii, trzeba jednak pamiętać, iż w czasie, kiedy Polska wraz z powstawaniem gospodarki rynkowej tworzyła instytucje finansowe i bankowe, to w Hiszpanii takie instytucje były już rozwinięte.

Władcy Hiszpanii i Portugalii

Mimo pomocy, jaką otrzymał od Niemców i Włochów, Franco nie wciągnął Hiszpanii w II wojnę światową. Polityczna izolacja Hiszpanii trwała aż do okresu zimnej wojny, kiedy to w roku 1953 podpisany został układ wojskowy ze Stanami Zjednoczonymi.

Bank Centralny Hiszpanii

Ponadto, jako bank centralny, Bank Hiszpanii jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności cen i sprawne funkcjonowanie systemu finansowego w Hiszpanii. Bank Hiszpanii odpowiedzialny jest za nadzór nad instytucjami kredytowymi w Hiszpanii.

Instytucje renesansowej Hiszpanii

Nadużywanie tego procederu doprowadzało niekiedy rządy na krawędź bankructwa(przykladem może być właśnie Hiszpania). Przybliżmy sobie teraz trochę historie Hiszpanii i jej władców.

Instytucje polityczne reneansowej hiszpanii

Nadużywanie tego procederu doprowadzało niekiedy rządy na krawędź bankructwa(przykladem może być właśnie Hiszpania). Przybliżmy sobie teraz trochę historie Hiszpanii i jej władców.

Hiszpania - Historia

Hiszpania była krajem rozbitym wewnętrznie i zacofanym gospodarczo. Zręczna polityka zagraniczna Hiszpanii umożliwiła zachowanie neutralności podczas II wojny światowej, po jej zakończeniu zaś przełamanie międzynarodowej izolacji Hiszpanii.

Złoty Wiek Hiszpanii - Siglo de Oro

Powieść Cervantesa składa się z serii epizodów, które niejako przy okazji ukazują różne aspekty życia siedem­nastowiecznej Hiszpanii. Również w dziedzinie muzyki Hiszpania zro­dziła kilku wybitnych twórców.

Wojna domowa w Hiszpanii i dyktatura gen. Franco 1936 – 1975

KONSEKWENCJE WOJNY DOMOWEJ: · zbliżenie między Włochami a Niemcami ( Oś Berlin – Rzym) · Pakt antykominternowski – w 1937 dołączyły Włochy, a w 1939 Hiszpania · Klęska sił demokratycznych i wprowadzenie w Hiszpanii dyktatury gen Franco która trwała aż do 1975 roku.

Sytuacja w Hiszpanii w drugiej połowie lat 30 XX wieku. Wojna domowa.

Poparcia frankistom udzieliły Niemcy, które wysłały do Hiszpanii legion Condor, w skład którego wchodziły samoloty, czołgi i artyleria oraz Włosi którzy wysłali do Hiszpanii ponad 140 tys.

Hiszpania krajem turystycznym

Natomiast Murcja zaliczana jest do jednego z najmniejszych regionów autonomicznych Hiszpanii. BALEARY Archipelag Balearów leży na wodach Morza Śródziemnego naprzeciw wschodniego brzegu Hiszpanii, około 240 kilometrów na wschód od Walencji.

Hiszpania w UE

Różnorodność i zarazem oryginalność Hiszpanii ma swoje źródło w historii kraju, który to powstał z połączenia różnych księstw. Położenie geograficzne Hiszpanii Hiszpania leży w południowo- zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym.

Wojna domowa w Hiszpanii (1936 - 1939)

Dzięki pomocy (o którą poprosił Franco) lotnictwa włoskiego i niemieckiego , które utworzyły most powietrzny pomiędzy Marokiem i Hiszpanią zostały przyrzucone oddziały frankistowskie z Afryki do południowej Hiszpanii.

Hiszpania i powstanie w Ameryce Południowej i Środkowej

Powstanie w Hiszpanii: + pod koniec 1819 dochodzi do przygotowań Hiszpanii do interwencji w Ameryce, ale spiskowcy z Rafaelem Riego ogłaszają w 1820 powstanie w Hiszpanii + na kongresie w Weronie w 1822 zobowiązano Francję do interwencji w Hiszpanii + z łatwością wprowadzono ponownie rządy Ferdynanda VII.

Anglia, Francja, Hiszpania - „nowe monarchie" XVI w.

WAŻNIEJSZE DATY 1461-1483 Panowanie Ludwika XI 1477 Po śmierci Karola Śmiałego Burgundia przestaje odgrywać rolę ważnej siły politycznej w Europie 1479 Małżeństwo Izabeli I Katolickiej z Ferdynandem II Katolickim 1485 Koniec Wojny Dwóch Róż; Henryk VII (1485-1509) tworzy silną monarchię angielską 1492 Hiszpanie zdobywają Grenadę 1494 Początek wojen włoskich i rywalizacji Francji i Hiszpanii o dominację w Europie 1509-1547 Panowanie ...

Królestwo Wizygotów w Hiszpanii

Całkowity chaos w Hiszpanii i walki wewnętrzne umożliwiły Arabom na stosunkowo szybkie opanowanie Półwyspu, który podporządkował im się w ciągu kilku lat.

HISZPANIA XI - XIII WIEKU I JEJ POLITYKA W BASENIE MORZA ŚRÓDZIEMNEGO - PRZEBIEG WALK Z MAURAMI

Przyczyniło się to jednak z drugiej strony do osiągnięcia tak trudnego w warunkach feudalnych militarnego współdziałania wszystkich państw chrześcijańskich Hiszpanii.

Europa Zachodnia w cieniu zimnej wojny (1945 - 1955) - Hiszpania - wyjście z izolacji

Niebawem w Hiszpanii pojawiły się amerykańskie bazy woj­skowe o strategicznym znaczeniu (na mocy paktu madryckiego z USA, 1954). W roku 1955 Hiszpania została przyjęta do ONZ.

Samorząd terytorialny w Hiszpanii

Wspólnoty autonomiczne Hiszpanii dzielą się na 50 prowincji. to rok wejścia w życie nowej konstytucji Hiszpanii. Zgodnie z tymi aktami kraj Hiszpania podzielony jest na regiony, prowincje i gminy.

Hiszpania Starożytna - Informacje Ogólne

Wznosili je dla potrzeb wojskowych i handlowych, odznaczały się jednością kulturową nie spotykaną przedtem w Hiszpanii. Chrześcijaństwo dotarło do Hiszpanii w III wieku.