Hipolit

Czytaj Dalej

KLIMASZEWSKI HIPOLIT

KLIMASZEWSKI HIPOLIT, ur. Hipolit w —> Powieści bez tytułu J.

CEGIELSKI HIPOLIT

CEGIELSKI HIPOLIT, ur.

SKIMBOROWICZ HIPOLIT

SKIMBOROWICZ HIPOLIT, ur.

Hipolit Rzymski

Inskrypcja umieszczona przez biskupa rzymskiego Damazego w katakumbach głosi, że „kapłan Hipolit" radził swoim słuchaczom w czasie prześladowania, aby opowiedzieli się za wiarą katolicką i że w ten sposób zasłużył, aby go uczcić jako męczennika.

FILOZOFIE EPOKI POZYTYWIZMU - HIPOLIT TAINE

Stworzył kierunek zwany DETERMINIZMEM - jakiekolwiek dzieło literatury jest zdeterminowane przez 3 czynniki dotyczące twórcy:

−  rasa (czynniki psychiczne i biologiczne)

−  środowisko (geograficzne, społeczne)

−  chwila dziejowa (tradycja, przeszłość, teraźniejszość

) Taine twierdził, że w ten...

KOZIETULSKI Jan Leon Hipolit

1781-1821, Pułkownik wojsk polskich. Po ukończeniu szkoły kadeckiej w Warszawie wstąpił w 1806 do legionów polskich. Jako dowódca szwadronu pułku szwoleżerów gwardii Napoleona I zyskał sobie sławę przez zdobycie w Hiszpanii w 1808 przełęczy Somosierra; odznaczył się w 1809 pod Wagram; został...

HIPOLIT Św. bp.

Hipolitem Rzymskim, żyłw 1. na Wschodzie, prawdopodobnie w Palestynie,teolog, ojciec Kościoła; tradycja łączy z tą postacią -»Hipolita katakumbę i —» Hipolita statuę.

HIPOLIT Św. bp. - DZIEŁA

W głównej mierze stanowią komentarze doBiblii, szczególnie do ST, interpretowane w duchu egzegezytypologicznej, którą H. odnosi do Chrystusa i Kościoła.

1. P i s m a e g z e g e t y c z n e - Komentarz do Dn w IVksięgach (GCS I 1; fragmenty księgi I i IV w: M. MichalskiAntologia literatury patrystycznej...

HIPOLIT Św. bp. - W IKONOGRAFII

H. występuje jako młodzieniec zkrótkimi włosami i brodą, w zbroi z włócznią lub mieczem wdłoni, niekiedy w książęcej szacie i koronie, zwykle z licznymiatrybutami swego męczeństwa - sznurem, kijem i koniem(wg legendy ręce i nogi H. przywiązano do ogonów dzikichkoni, które rozbiegły się na 4 strony i...

HIPOLIT

zm. 1027, abp gnieźnieński.

Pochodził prawdopodobniez Italii; miał związki z Bizancjum; abpstwo objąłok. 1011 po śmierci Radzima Gaudentego (1006); jego następcąbył — Stefan Bożęta;

rządy archidiecezją, o których niewielewiemy, przypadały na okres panowania BolesławaChrobrego i pierwsze lata...

HIPOLIT z TEB

Żył w VII w., kronikarz; jest autoremkroniki świata napisanej 650-670, cennej pod względem lit.;zachował się jej duży fragment z genealogicznym rodowodemm.in. Jezusa Chrystusa, Maryi i Jana Chrzciciela (kryt. opracowaniefragm. kroniki opublikował F. Diekamp Hippolytosvon Theben, Mr 1898).

 

J. Kraus, LThK...

FALKOWSKI Hipolit (13 VIII 1779 - 14 VIII 1821), gen. poi.

Ur. w Kamieńcu Podolskim, służbę wojsk, rozpoczął w 1789 jako kadet szkoły art., 1790 sierż., 1974 ppor., uczestnik wojny przeciwko Rosji 1792 i powstania kościuszkowskiego. Od 1797 w armii franc., potem ofic. Legionów Polskich.

Od 1803 ponownie w armii franc., ofic. ordynan-sowy w sztabie...

KOZIETULSKI Jan Leon Hipolit (4 VII 1781 - 3 II 1821), ofic. poi.

Ur. w Skierniewicach, wszedł do służby 24 XI 1806 jako drugi kmdt gwardii honorowej, tworzonej w Warszawie. 7 IV 1807 został szefem szwadronu p. szwoleżerów gwardii. Wsławił się 30 XI 1808, dowodząc 3 szwadronem poi. szwoleżerów w ataku na przełęcz Somosierra.

>