PANAS HENRYK

PANAS HENRYK, ur.

PAWLIKOWSKI JAN GWALBERT HENRYK

PAWLIKOWSKI JAN GWALBERT HENRYK, syn Jana Gwalberta, brat Michała, ur.

HENRYK

pod wpływem popularności Jana Henryka Dąbrowskiego i mody romantycznej (hrabia Henryk w Nie-Boskiej komedii Krasińskiego). Longfellowa; Henryk występuje tu jako książę Henry of Hoheneck. , 'Biedny Henryk.

HENRYK III WALEZY

Kiedy w czasie wojny domowej „trzech Henryków" (króla Nawarry, Gwizjusza i Henryka III) oblegał Paryż, z którego wygnano go w Dniu Barykad (zob. Henryk III wracający z Polski przyjęty przez Fr.

HENRYK IV (1)

je veux que le dimanche chaąue paysan ait sa poułe au pol; przypisywane Henrykowi IV. La Ligue, 1723), opisuje krwawe walki Henryka IV o tron, przedstawia go jako szermierza wolności, wroga fanatyzmu religijnego i nietolerancji.

HENRYK IV (2)

od 1056,cesarz od 1084, syn Henryka III. , 'Henryk IV* a. Młody magnat, przebrany za cesarza Henryka IV, spada z konia i, popadłszy w obłęd, mniema, że naprawdę jest cesarzem.

HENRYK IV LANCASTER

Opiekował się Chaucerem, Henryk IV dramat hist. Henryk IV występuje też w dramacie Szekspira Ryszard II (1597) jako książę Henryk Bolingbroke.

HENRYK V LANCASTER

Henryk V ostatni z serii dramatów hist. 1600); temat zaczerpnięty z tychże źródeł co Henryk IV(zob. Henryk V występuje też w obu częściach dramatu Szekspira Henryk /F jako książę Henryk.

HENRYK VI LANCASTER

Henryk VI dramat hist. Henryk VI na łowach komedia w 3 aktach (Warszawa 1792) Wojciecha Bogusławskiego, przeróbka fr.

HENRYK VIII TUDOR

Henryk VIII dramat hist.

RZEWUSKI HENRYK, hrabia

RZEWUSKI HENRYK, hrabia, ur.

SIENKIEWICZ Henryk, pseud. Litwos

SIENKIEWICZ Henryk, pseud.

SYSKA HENRYK

SYSKA HENRYK, ur.

SZYPER, Schipper, HENRYK

SZYPER, Schipper, HENRYK, ur.

WORCELL HENRYK, właśc. Tadeusz Kurtyka

WORCELL HENRYK, właśc.

ZBIERZCHOWSKI HENRYK

ZBIERZCHOWSKI HENRYK, ur.

BARDIJEWSKI HENRYK

BARDIJEWSKI HENRYK, ur.

PANAS HENRYK

PANAS HENRYK.

VOGLER HENRYK

VOGLER HENRYK, ur.

Prozaicy polscy XIX wieku - Henryk Sienkiewicz

Sienkiewicz był pisarzem, który już za życia cieszył się wielką międzynarodową sławą, autorem poczytnych powieści, twórcą legendarnych już bohaterów Trylogii: Pana Wołodyjowskiego, Zagłoby, Kmicica, Bohuna. A przede wszystkim pierwszym w historii polskiej literatury laureatem literackiej nagrody...