DIANA DE POITIERS

puatję) Księżna de Valentinois, 1499-1566, faworyta króla Francji Henryka II, podziwiana i sławiona przez artystów i poetów, stała się kanonem urody kobiecej XVI w.

OPEĆ BALTAZAR, Balthasar de Cracovia

OPEĆ BALTAZAR, Balthasar de Cracovia, ur.

ENTRECASTEAUX Antoine Raymond Joseph de Bruni

Na odkrytej przez Cooka Nowej Kaledonii kwitło jeszcze ludożerstwo: kapitana Huona de Kermadec, który zmarł „z tęsknoty" na pokładzie swojej „Esperance", trzeba było pochować w nocy, potajemnie.

FIN DE SIECLE

'koniec stulecia', koniec wieku XIX; tendencje schyłkowe, dekadenckie, w życiu społecznym, sztuce i lit.

FRANCISZEK I DE VALOIS

Fundował katedry łaciny, greki i hebrajskiego, utworzył zaczątek College de France (zob. Grobowiec w bazylice Saint-Denis w Paryżu, wyk. Delorme'a i P.

POLONAIS, LE. Journal des interets de la Pologne, miesięcznik

Journal des interets de la Pologne (od 1835 podtyt. napisanej 1833 dla Societe de Civilisation odezwy o utworzenie biblioteki dla Polski. DERNAŁOWICZ Od „Dziadów" części trzeciej do „Pana Tadeusza", W.

GIRART DE ROUSSILLON

Jego pierwowzór był postacią rzeczywistą, hrabią Vienne (w Delfmacie), 819-877, który odznaczył się w walkach z Normanami w Prowansji, ale skłócony ze swym suzerenem Karolem Łysym, oblężony przez wojska królewskie, musiał opuścić swe miasto.

GUZMAN DE ALFARACHE

Pierwotny tytuł dzieła był Atalaya de la vida hiszp.

HENRY John

Legendarny bohater murzyński ballad amerykańskich i folkloru. Zatrudniony przy budowie kolei żelaznych a. jako robotnik pokładowy na parowcach rzecznych, jest człowiekiem o niezwykłej sile.

Wg jednej z opowieści ginie, nadwerężywszy się (dla zakładu) w walce z mechaniczną wiertarką. Legenda oparta...

HUDSON Henry

(wym. hadsn), ok. 1550-1611, Żeglarz ang. odbył w 1607-1608 dwie wyprawy zorganizowane przez kupców londyńskich dla znalezienia Przejścia Płn.-Wschodniego, nie mógł jednak przebyć bariery lodowej na Morzu Karskim. W 1609 wbrew instrukcjom ruszył na poszukiwanie Przejścia Płn.-Zach. i dotarł do wybrzeży...

ILE - DE - FRANCE

prowincja, odpowiadająca dzisiejszym ośmiu departamentom regionu paryskiego i częściom Oise i Aisne.

INES DE CASTRO

Garcia de Resende (1470-1536). Ramona de la Cruz i Dona Inósde Castro scena tragiczno-liryczna (Walencja 1815) de Comelli, najbardziej udane z licznych parodii dziejów Ines.

INSTITUT DE FRANCE

Academie des Inscriptions et Belles-Lettres fr. Academie des Sciences fr. Academie des Beaux,-Arts fr. Academie des Sciences Morales et Politiques fr.

JEU DE PAUME

Deputowani przysięgli, „że się nie rozejdą, nim nie dadzą Francji konstytucji". Król zabronił im wstępu do sali des Menus - Plaisirs, gdzie zwykle obradowali, dlatego przenieśli się do sąsiedniej sali du Jeu de Paume.

de LA FAYETTE

, które zastępując górnolotne frazesy i nieprawdopodobne przygody niekończących się romansów pani de Scudery prostotą, szczerością, wnikliwą charakterystyką postaci i zwartością konstrukcji nobilitowało ten gatunek literacki.

LA PEROUSE Jean Francois de Galaup

de Lesseps, udał się przez Syberię do Paryża ze sprawozdaniem z wyprawy.

de LA SALLE Rene Robert Cavelier

Topografię delty zbadał dopiero Le Moyne d'Iberville w 1699.

de LA VALETTE Emilie Louise de Beauharnais

Pani de La Valette ubrała w swoje suknie męża, który wyszedł, roniąc łzy w chusteczkę, podtrzymywany przez córkę. Usłyszawszy o wydarzeniu, król spokojnie stwierdził: „Pani de la Valette spełniła swój obowiązek.