OLIZAR NARCYZ, hrabia

OLIZAR NARCYZ, hrabia, ur.

OSTROWSKI KRYSTYN, hrabia

OSTROWSKI KRYSTYN, hrabia, ur.

FERNAN Gonzales hrabia Kastylii

Zm. 970, pod którym Kastylia zdobyła faktyczną niezależność od Leónu, bohater wielu ballad hiszp. i poematu epickiego z XIII w., jednego z głównych dzieł ludowej poezji kastylijskiej.

Żona jego, Sancha, córka Garciasa, króla Nawarry, miała mu dwukrotnie uratować życie.

POTOCKI JAN, hrabia

POTOCKI JAN, hrabia, ur.

RACZYŃSKI EDWARD, hrabia

RACZYŃSKI EDWARD, hrabia, ur.

HENRY John

Legendarny bohater murzyński ballad amerykańskich i folkloru. Zatrudniony przy budowie kolei żelaznych a. jako robotnik pokładowy na parowcach rzecznych, jest człowiekiem o niezwykłej sile.

Wg jednej z opowieści ginie, nadwerężywszy się (dla zakładu) w walce z mechaniczną wiertarką. Legenda oparta...

HRABIA

Słynny uwodziciel, hrabia Ory, korzystając z nieobecności hrabiego de Formentiers, który udał się na wyprawę krzyżową, usiłuje zapoznać się z cnotliwą żoną tego rycerza bądź w przebraniu pustelnika, bądź w habicie zakonnicy, co mu się jednak, dzięki komicznym nieporozumieniom, nie udaje.

HUDSON Henry

(wym. hadsn), ok. 1550-1611, Żeglarz ang. odbył w 1607-1608 dwie wyprawy zorganizowane przez kupców londyńskich dla znalezienia Przejścia Płn.-Wschodniego, nie mógł jednak przebyć bariery lodowej na Morzu Karskim. W 1609 wbrew instrukcjom ruszył na poszukiwanie Przejścia Płn.-Zach. i dotarł do wybrzeży...

RZEWUSKI HENRYK, hrabia

RZEWUSKI HENRYK, hrabia, ur.

RZEWUSKI Stanisław, hrabia, pseud. Stanisław Stanisławski

RZEWUSKI Stanisław, hrabia, pseud. Hrabia Witold 1890), poruszające niekiedy drażliwe tematy obycz.

LAYARD Sir Austen Henry

1817-94, Podróżnik i archeolog ang., w 1845-51 prowadził wykopaliska na ziemiach dawnej Asyrii i odnalazł ruiny Niniwy, pałace pełne skarbów i bibliotekę Asurbanipała.

Czynił poszukiwania niemal bez funduszów, przemierzając kraj konno i narażając się na liczne niebezpieczeństwa. Pisał później:...

SKARBEK Fryderyk, hrabia

SKARBEK Fryderyk, hrabia (od 1846), ur.

STEVENS HENRY CHARLES

STEVENS HENRY CHARLES, ur.

STRUTYŃSKI JULIUSZ, hrabia, pseud. Berlicz Sas

STRUTYŃSKI JULIUSZ, hrabia, pseud. hrabia S.

TARNOWSKI STANISŁAW, hrabia

" 1867), Profesora Małeckiego „Juliusz Słowacki" (1867), Komedie Aleksandra Fredry (1876), Henryk Rzewuski (1887), Rozprawy i sprawozdania (t. ) o dramatach Schillera (1896), Henryk Sienkiewicz (1897).

WORCELL STANISŁAW, hrabia

WORCELL STANISŁAW, hrabia, ur.

Henry Ford

Henry Ford zwany genialnym twórcą metod przemysłowych zrewolucjonizował rynek motoryzacji poprzez realizację swojego pomysłu na samochód dla wszystkich.

Henry Laurence Gantt

Henry Laurence Gantt to jeden z prekursorów nauki o zarządzaniu i przedstawiciel nurtu inżynierskiego.

Henry Louis Le Chatelier

Henry Louis Le Chatelier był jednym z pięciu głównych przedstawicieli nurtu inżynierskiego (industrial engineering) w nauce organizacji i zarządzania.

Hrabia RUMFORD

Tytuł nadany przez elektora. Bawarii amer. uczonemu, działaczowi i reformatorowi społ. Beniaminowi Thompsonowi, 1753-1814, twórcy podstaw kinetycznej teorii ciepła, wynalazcy ulepszeń w metodach ogrzewania, oświetlenia i gotowania, działającemu w Anglii, Irlandii i Bawarii.

Tytuł od miejsca urodzenia...