Gryzonie

Gryzonie

Czytaj Dalej

Gryzonie - Informacje ogólne

Gryzonie te potrafią wykonywać skoki lotem ślizgowym na długość 60 m. GRYZONIE NAZIEMNE Swistak zamieszkuje Alpy i Tatry.

Gryzonie wiewiorkopodobne

Wśród gryzoni jest siedem grup zwierząt po­dobnych do wiewiórek: wiewiórkowate, bobry, "bobry górskie", gofery, wiewiórolotki, postrzałki, szczuroskoczki. Ssaki wiewiórkopodobne należą do rzędu gryzoni Rodentia Wiewiórki tworzą rodzinę wiewiórek Sciuridae.

Gryzonie myszopodobne

Myszy i szczury należą do grupy gryzoni, w skład której oprócz nich wchodzą także norniki, chomiki, myszoskoczki, lemingi, popielicowate i skoczki, Gatunki wchodzące w skład tej grupy można z grubsza podzielić na osiem mniej­szych podgrup.

Gryzonie marowatopodobne

Gryzonie marowatopodobne to gru­pa ssaków spokrewnionych z popu­larną świnką morską, której ojczyz­ną jest Ameryka Południowa. Inne jednakże wyglądają jak typowe gryzonie w rodzaju szczura lub myszy.

ROGOSZ (ATANAZY) JÓZEF, pseud. Ajo, Verax, Gryzoń, i in.

ROGOSZ (ATANAZY) JÓZEF, pseud. Ajo, Verax, Gryzoń, i in„ ur. 1844 w Baligrodzie pod Sanokiem, zm. 24 VII 1896 w Marienbadzie (Mariańskie Łaźnie), ojciec Zofii, powieściopisarz, publicysta, wydawca. Pochodził z rodziny szlach.; uczestnik powstania styczniowego, przebywał potem na emigracji, gł. we...