Gorczyca

Gorczyca

Czytaj Dalej

Gorczyca biała

W lecznictwie ludowym stosuje się zewnętrznie całe nasiona gorczycy białej w bólach reumatycznych,przykładając na chore miejsca poduszeczki płócienne wypełnione nasionami. Zawiesina gorczycowa: wsypać 1/2 łyżki rozdrobnionych nasion gorczycy białej do 1/2szklanki wody letniej.

Gorczyca czarna

W postaci gorczyczników -Charta sinapisata (obecnie nie produkowanych)lub plastrów nasiona gorczycy czarnej służyły dawniej jako środek pomocniczy wbólach mięśniowych, zapaleniu ścięgien, a nawet w odoskrzelowym zapaleniu płuc oraz w zapaleniuopłucnej.

GORCZYCA

ciasta sporządzonego z nasion gorczycy czarnej, plaster powleczony papką z mąki gorczycznej. wg Marka, 4,31-32: ziarno gorczyczne mniejsze jest od wszystkich nasion, a gdy się je wsieje, wyrasta i staje się większe nad wszystkie jarzyny, i wypuszcza gałęzie tak wielkie, że pod cieniem jego mogą mieszkać ptaki niebieskie.

Gorczyca biała

Ciepły gorczycznik (40°C) działa jeszcze silniej, ale może zbyt podrażnić skórę. Gorczyca jest również doskonałą rośliną miodo- i pyłkodajną.

Co to jest gorczyca?

Do najbardziej rozpowszechnionych należy gor­czyca czarna (Brassica nigra) oraz gorczyca biała lub żółta (Brassica birta). Najbardziej znanym pro­duktem spożywczym otrzymywanym z gorczycy jest musztarda.

Gorczyca polna (ognicha)

Uwagi ogólne: Nasiona gorczycy jasnej (Sina-pis alba) zawierają wiele oleju, którego jakość równa się najlepszym olejom jadalnym. Łuszczyna gorczycy jasnej jest szczeciniasto owło- , siona, a dzióbek bocznie ściśnięty.

Gorczyca czarna

Stosuje się również plastry z gorczycy otrzymane przez ucieranie mączki z nasion z wodą o temperaturze 45°C. Nasiona gorczycy drażnią skórę, toteż należy przestrzegać zalecanego czasu ich przykładania.

Gorczyca polna

 

Wygląd: Roślina jednoroczna, 30-60 cm wys. o szorstkiej łodydze. Liście do 20 cm dł., szorstko owłosione, dolne na ogonkach, głęboko pierzastodzielne lub pierzaste z grubo ząbkowanymi płatami wierzchołkowymi, górne siedzące, jajowate lub lancetowate, ząbkowane lub całobrzegie. Siarkowożółte...

GORCZYCKI, Gorczyca GRZEGORZ GERWAZY ks.

ur.ok. 1665 w Bytomiu, zm. 30 IV 1734 w Krakowie, kompozytor.

Po studiach w Wiedniu i Pradze, jako doktor filozofiii sztuk wyzwolonych, wstąpił 1691 do seminarium duch. wKrakowie, gdzie 1692 przyjął święcenia k a p ł . ; nast. wykładałpoetykę i retorykę w Akademii Księży Misjonarzy w—> Chełmnie (II)...