GLONY, algi

Glony rozmnażają się wegetatywnie lub genera-tywnie, U wyżej uorganizowanych glonów, jak zielenice, brunatnice i krasnorosty występuje przemiana pokoleń. W przypadku nocoświetli-ka - glonu z gromady tobołków zakwity objawiają się świeceniem wody, gdyż glon ten jest zdolny do bioluminescencji.

Grzyby i glony - Informacje ogólne

Znaczenie grzybów: - wykorzystywane do produkcji alkoholu przemysł gorzelniczy - sery, jogurty przemysł mleczarski - wykorzystywane są do produkcji antybiotyków przemysł farmaceutyczny - przemysł cukierniczy - niszczą drewno - choroby pasożytnicze - grzyby jako produkty spożywcze - przyczyniają się do krążenia materii w przyrodzie - stanowią pokarm dla zwierząt GLONY - glony stanowią sztuczną grupę systematyczną roślin,

Glony

Niektóre glony są jednokomórkowe, ich komórki mają średnicę przeciętnie 0,01 mm, inne są organizmami dużymi: istnieją glony mor­skie, które dorastają do 100 metrów długości.

Glony i ich miejsce w łańcuchu troficznym

Masowe kultury drobnych glonów (głównie z rodzaju Chlorella), dostarczają z małej powierzchni dużych ilości ciemniej materii organicznej, co może być wykorzystane np. Glonami zajmuje się nauka, zwana algologią.

Glony

Komórki glonów zawierają barwniki asymilacyjne, tzw.

Glony - Charakterystyka gromad glonów

Są to wielokomórkowe glony morskie (nieliczne w wodach słodkich).

Glony - Dinofity (Dinoflagellatae)

W skutek tego w miejscach gromadzenia się tych glonów ginie wiele ryb 9.

Mordercze glony

Caulerpa taxifolia jest wyjątkowo ekspansywnym i odpornym glonem. Glony Caulerpa mogą rozmnażać się bezpłciowo, więc najmniejszy ich fragment może rozwinąć się w dojrzałego osobnika.

Glony - Cykl rozwojowy glonów

W rozwoju glonów wyższych (zielenic, brunatnic, krasnorostów) występuje przemiana pokoleń, czyli występowanie pokolenia płciowego, gametofitu, i bezpłciowego, sporofitu, w cyklu życiowym.

Glony - Rola glonów

ˇ wzbogacają wodę i atmosferę w tlen,

ˇ są pokarmem dla roślinożerców,

ˇ powodują samooczyszczanie wody,

ˇ jako martwe organizmy wzbogacają wodę w związki organiczne i mineralne,

ˇ zapewniają ciągłość krążenia pierwiastków

ˇ wykorzystywane są jako nawóz naturalny

ˇ są paszą...

Glony - Zielenice (Chlorophyta)

1.Miejsce występowania : zbiorniki wodne (od wody słonej po słodką) Niektóre gatunki żyją na lądzie (na powierzchni drzew, skał i budynków w wilgotnych, zacienionych miejscach). Jeden gatunek przystosował się do życia na powierzchni śniegu i lodu (zawiera czerwony barwnik)

2.Typ budowy :...

Glony - Brunatnice (Phaeophyta)

Największe spośród wszystkich glonów.

Glony - Krasnorosty (Rhodophyta)

1.Miejsce występowania : prawie wyłącznie w morzach, głębokość do 100m. Spotkać je można w strefie przypływów i odpływów, rejony podzwrotnikowe.

2.Typ budowy : delikatna plecha (gałęzista, koronkowa)

3.Barwniki : chlorofil, fikoerytrynę

4.Substancje zapasowe : skrobia krasnorostowa, krople...

Glony - Chryzofity (Chrysophta)

1.Miejsce występowania :wody słone i słodkie

2.Typ budowy : jednokomórkowe

3.Barwniki : chlorofil, fukoksantyna

4.Substancje zapasowe :Odkładanie substancji zaoasowych w postaci polisacharydu, leukozyny i tłuszczów.

5.Tryb życia :?

6.Wielkość : mikroskopijnie małe

7.Sposoby rozmnażania :...

Glony - Eugleniny (Euglenophyta)

1.Miejsce występowania : Organizmy te nie mogą żyć w środowisku zawierającym wyłącznie sole mineralne. Do bujnego rozwoju potrzebne są małe ilości aminokwasów.

2.Typ budowy : eugleniny opatrzone są jedną lub dwiema wiciami. Organizmy te nie mają zewnętrznej celulozowej ściany komórkowej. U...