HAITAŃSKO-FRANCUSKA WOJNA 1801--1803

Bez posiłków, które nie dotarły z powodu blokady portów fran­cuskich przez Wielką Brytanię (patrz napo­leońskie wojny isos-isis), dziesiątkowani przez żółtą febrę, żołnierze francuscy mu­sieli poddać się czarnym przywódcom po­wstania i opuścić Hispaniolę w listopadzie 1803.

FRANCJA, République Française, Republika Francuska - SZTUKA SAKRALNA

Malarstwo francuskie XV i XVI wieku, Wwa 1972; P. Secomska, Malarstwo francuskie XVII wieku, Wwa 1985.

Główne idee wychowawcze i znaczenie wielkiej rewolucji francuskiej dla rozwoju oświaty i przemian w szkolnictwie w XIX-wiecznej Europie

Szansą dla oświaty stała się Wielka Rewolucja Francuska (1789-1794) , która obaliła ustrój stanowy i proklamowała Deklarację Praw Człowieka i Obywatela . Główną ideą Wielkiej Rewolucji Francuskiej było hasło : „Każdy ma prawo do wykształcenia” .

Historia Powszechna i historia Polski (od Rewolucji Francuskiej), daty

WIELKA REWOLUCJA FRANCUSKA TRZY STANY => ZGROMADZENIE NARODOWE 1789 W SALI DO GRY W PIŁKĘ 1791 - KONSTYTUCJA 1792 – WYPOWIEDZENIE WOJNY AUSTRII 1793 – KONSTYTUCJA JAKOBINOW, ŚCIĘCIE KROLA, TERROR JAKOBIŃSKI 1794 – PRZEWROT TERMIDORIAŃSKI – RZADZI DYREKTORIAT 1795 – KONSTYTUCJA DYREKTORIATU 1797 – POKOJ W CAMPO FORMIO – Z AUSTRIĄ DRUGA KOALICJA – 1798 – ANGLIA, TURCJA, AUSTRIA, ROSJA 1799 – NAPOLEON PRZEJMUJE WŁADZĘ 1801 – KODEKS CYWILNY ...

Tomiści - Tomiści francuscy

Z licznego grona tomistów francuskich pierwszy komentarz do De ente etessentia, przeznaczony zapewne dla studentów w Montpellier, napisał Armandz Belvezer (Armandus de Bellovisu) zmarły około 1333 r.

Francuska muzyka instrumentalna

Ważne miejsce w dziejach muzyki zajmujejego uczen Henri d'Anglebert (1628—1691), zas jego nastepcy Couperin i Rameau potrafilizapewnic hegemonie klawesynowej muzyki francuskiej w wieku nastepnym, XVIII.

Uwertura włoska i francuska

Inaczej rzecz ma sie z uwertura francuska (J. Zcała pewnoscia uwertura włoska z jej dominacja ywego tempa ilustruje witalnoscneapolitanczyków, gdy uwertura francuska moe byc potraktowana jako idealna ilustracjaarystokratycznej godnosci i dworskiego przepychu.

Francuska opera komiczna

Francuska opera komiczna podejmowała tematy aktualne, czerpała je z konfliktówtypowo mieszczanskich, była bliska realistycznej opisowosci i nie pozbawiona rysówmoralizatorskich.

Pierre Berulle, duchowość francuska

Przyjęli to jego uczniowie (oratorianie) i całe francuskie milieudevot w pierwszej połowie XVII wieku.

KOŚCIÓŁ I WIELKA REWOLUCJA FRANCUSKA

W republikach, które powstały pod dyktando Napoleona,nie było można we wszystkim realizować francuskiego modelu odnoszenia się do religii i Kościoła,ale dokonano zmian w jego sytuacji prawnej.

Ultramontanizm francuski i niemiecki

Niemiecki ultramontanizm pierwszej połowy XIX wieku różnił się od francuskiego swoim umiarem.

Plusy i minusy wielkiej rewolucji Francuskiej

::PLUSY I MINUSY WIELKIEJ REWOLUCJI FRANCUSKIEJ::.

LITERATURA FRANCUSKA XVII W - MOLIER

Molier to twórca francuski.

F. Villon – artysta – cygan – najwybitniejszym poetą francuskiego średniowiecza

Franciszek Villon (w rzeczywistości nazywał się Francois de Montcorbier) urodził się w 1431 roku w biednej rodzinie francuskiej.

PROCES KSZTAŁTOWANIA SIĘ ZACHODNIEJ HEMISFERY (AMERYKA ŁACIŃSKA I ANGLOSASKA) - FRANCUSKA KOLONIZACJA AZJI PD - WSCH.

Podpisanie traktatu z Wietnamem (1787) dało Francji pierwsze uprawnienia handlowe. Napoleon III dążył jednak do penetracji Indochin. Wojna francusko-hiszpańska z Wietnamem była skutkiem zamordowania katolika Jose Maria Diaz. Pokój podpisano 05.06.1862 r. Francja uzyskała 3 prowincje z Sajgonem, a w Wietnamie...

Administracja publiczna w systemie semiprezydenckim - V REPUBLIKA FRANCUSKA I FINLANDIA

W przeciwieństwie do Finlandii francuscy ministrowie są w mniejszym stopniu eksponentami interesów partyjnych, w większych zaś fachowcami od zarządzania.

REWOLUCJA FRANCUSKA - Zburzenie Bastylii 14 lipca 1789 r.

Zburzenie Bastylii dało początek rewolucji francuskiej, a tym samym zburzenia władzy absolutnej.

Czop francuski

Tryb życia: czop francuski, nazywany we Francji »Apron« lub »Roi du Doubs« wybiera stałe miejsca za kamieniami na płyciznach, do których zawsze powraca.

RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE, Manuscrit trouve a Saragosse, francuska powieść J. Potockiego

RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE, Manuscrit trouve a Saragosse, francuska powieść J.

TEATR POLSKI, czyli Zbiór komedii, dram i tragedii, z najsławniejszych autorów francuskich tłumaczonych i przez aktorów polskich na teatrze warszawskim granych

TEATR POLSKI, czyli Zbiór komedii, dram i tragedii, z najsławniejszych autorów francuskich tłumaczonych i przez aktorów polskich na teatrze warszawskim granych, kolekcja introligatorska P.