Francuski

Czytaj Dalej

FRANCUSKO-POLSKIE ZWIĄZKI LITERACKIE

d'Alemberta Wielka encyklopedia francuska zawiera wiele ibardżo ciekawych poloników, niejednokrotnie pełnych uznania np.

Kuchnia francuska

Kuchnia francuska Kuchnia francuska według krytyków uchodzi za najlepszą na świecie. Przy okazji wymienienia słynnych na cały świat sosów, warto wspomnieć, że francuscy kucharze przykładają tak wielką rolę do ich przyrządzania oraz niepowtarzalności, że stworzyli zawód kucharza specjalisty, tzw.

Kuchnia francuska

Jak każda kuchnia narodowa, również kuchnia francuska znana jest ze specjałów, na których wspomnienie smakoszom napływa do ust ślinka. W XIV wieku, powstała pierwsza francuska książka kucharska, w niej to z dużą dbałością opisywano wiele rodzajów pasztetów.

MARINĘ NATIONALE - francuska marynarka wojenna

flota francuska nie miała większych możliwości do wykaza­nia się swoimi walorami. W Casablance artylerii francuska zatopiła 2 amerykańskie okręty desantowe, Amerykanie w rewanżu zatopili francuski krążownik Primauguet, 4 niszczyciele i 5 okrętów podwodnych.

Rewolucja francuska i powrót monarchii we Francji

Młodzież francuska zapełniła szeregi armii republikańskiej; po całym kraju popłynął nowy, cudowny śpiew, który dziś jeszcze, jak wino, krew rozżarza — Marsylianka.

REWOLUCJA FRANCUSKA 1789 - 1799

Jeden z uczestników debat dotyczących rewolucji francuskiej pisze o niej : " Rewolucja francuska - jest ukoronowaniem długiego procesu ewolucji społecznej i gospodarczej, która uczynia z burżuazji panią świata".

Rewolucja Francuska - Informacje Ogólne

Do wojny dążyła także rewolucyjna Francja w nadziei, że tą drogą zapewni sobie bezpieczeństwo, a burżuazja francuska - przewagę w Europie.

Francuska koncepcja władzy lokalnej

Jedną z podstawowych cech samorządów francuskich jest zjawisko dualizmu administracyjnego.

Rewolucja francuska w XVIII wieku

Rewolucja francuska Rewolucja amerykańska pośrednio doprowadziła do wybuchu rewolucji francuskiej.

FRANCUSKA WOJNA W INDOCHINACH 1858-1863

W tym samym roku król Kambodży Norodom (1834-1904) przyjął francuski protektorat nad swoim krajem.

Historia konfliktu Francusko - Wietnamskiego do postanowień konferencji genewskiej z 1954 r.

Odbyła się ostatnia Francuska ofensywa. Wiosną 1953 kolejna ofensywa Viet-Minhu i Pater Lao doprowadziła do zajęcia obszarów przy granicy wietnamsko-laotańskiej, w rękach francuskich pozostawały jedynie rozrzucone po kraju umocnienia.

PRZEŁOM BAROKU I KLASYCYZMU - Muzyka klawesynistów francuskich

Utwory klawesynistów francuskich obfitują w ozdobniki służące — jak mawiano — „wzruszeniom duszy”, efekty kolorystyczne i błyskotliwe efekty rytmiczne.

REWOLUCJA FRANCUSKA (1789 - 1795) - Przyczyny

Społeczeństwo francuskie prawnie podzielone było na 3 stany: duchowieństwo, szlachta i tzw.

REWOLUCJA FRANCUSKA (1789 - 1795) - Czasy

Drobnomieszczaństwo - (sklepikarze, rzemieślnicy, francuskie praczki. Rewolucja Francuska to olbrzymi awans inteligencji, ludzi pióra, publicystów, dziennikarzy, prawników.

XIX-wieczni pisarze francuscy - Stendhal, Balzac, Hugo, Flaubert, Zola, Dumas, Maupassant i inni

Paryż powoli zyskiwał sobie sławę europejskiego ośrodka życia artystycznego, a francuski pozycję języka dyplomacji i kultury - jego znajomość była obowiązkiem każdego wykształconego człowieka.

FRANCUSKA RELIGIJNA WOJNA PIERWSZA 1562-1563

Ósma francuska wojna religijna 1586-1589. Dziewiąta francuska wojna religijna 1589-1598.

Oświecenie francuskie

[Sapera aude - miej odwagę posługiwać się swoim własnym rozumem] Oświecenie francuskie Kolebką myśli oświeceniowej były Niderlandy i Wielka Brytania, gdzie Oświecenie zostało zapowiedziane przez filozofie Locke, ale to właśnie Oświecenie francuskie i jego wpływ na inne kraje stał się stereotypowym obrazem całego Oświecenia.

Polska wobec porozumienia francusko-brytyjskiego z Saint-Malo

Francuska koncepcja Unii Europejskiej istotnymi stopniu różni się od wizji głównych partnerów Francji. Jacques Chirac dokonał głębokiej modernizacji francuskiej polityce zagranicznej.

Bonaparte - jego wczesna kariera do objęcia armii francuskie we Włoszech (w skrócie)

Napoleon Bonaparte- jego wczesna kariera do objęcia armii francuskiej we Włoszech Słynny francuski generał i cesarz Napoleon I urodził się w Ajaccio na Korsyce w 1769r.

Rewolucja francuska

Rewolucja francuska - WAŻNIEJSZE DATY 1789 5 maja - zbierają się Stany Generalne w Wersalu 17 czerwca - stan trzeci ogłasza się Zgromadzeniem Narodowym 20 czerwca - przysięga w sali do gry w pitkę 14 lipca - zdobycie Bastylii 4 sierpnia - zniesienie przywilejów feudalnych 27 sierpnia - Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela 5 października - kobiety paryskie zmuszają króla i Zgromadzenie do przeniesienia się do Paryża 1790 14 lipca - Ludwik XVI zatwierdza ...