RHODE FRANCISZEK, rodem z Flandrii, zm.
SĘDZICKI FRANCISZEK, ur.
Quis, Mus, Franciszek Wierzbiński, Jan z Marnowa, ur.
SIEDLECKI Franciszek, ur.
(Salomon), 1839-1902, Warszawski księgarz i wydawca; w 1862 zakupił drukarnię Jana Gliicksberga; był wydawcą „Kłosów" od 1865 do 1890 i współwłaścicielem „Kuriera Warszawskiego" od 1887 do 1902.
Wydawał m.in. Bibliotekę Najcelniejszych Utworów Lit. Europejskiej i zbiorowe edycje dzieł pisarzy...
SIWEK FRANCISZEK, ur.
SOBIESZCZAŃSKI FRANCISZEK MAKSYMILIAN, właśc. FRANCISZEK WŁADYSŁAW, ur.
SURÓWKA BRZEGOWSKI FRANCISZEK, ur.
TOMASZEWSKI JÓZEF FRANCISZEK, ur.
ur. 1623 W Lotaryngii, zm. 1698 w Wiedniu, gramatyk i leksykograf, orientalista, który m.in. wydał w Gdańsku w 1649 gramatykę fr. i wł. dla Polaków oraz gramatykę polską dla cudzoziemców. Nobilitowany przez Sobieskiego w 1680 zmienił nazwisko Mesgnien na Meniński.
WĘŻYK FRANCISZEK, ur.
WILCZEK FRANCISZEK, ur.
WINKLEWSKI ALEKSANDER FRANCISZEK, ur.
ZABŁOCKI TADEUSZ, ŁADA, ur. 1813 w Witebskiem, zm. w sierpniu 1847 w Kulpach (Kaukaz), poeta. Syn niezamożnego szlachcica, podczas studiów filol. od 1831 na uniw. moskiewskim przyjaźnił się z W. Bielińskim (poznał także m. in. A. Hercena) i utrzymywał kontakty z zesłanymi czł. tajnych stowarzyszeń...
ŻYGLIŃSKI FRANCISZEK, ur.
Rakóczi Ferenc, 1676-1735, syn FranciszkaT Rakoczego i Heleny Zrinyi, węg.
Wyszedł (wskórał, zarobił) jak Zabłocki na mydle przysł., jak Michałek na wieprzach, jak ksiądz na zającu (zob. Zając); stracił, dołożył do interesu, poniósł uszczerbek; z przysłowiem tym łączono wiele anegdot, np. o szlachcicu Zabłockim, który spławiał towary Wisłą do Gdańska, a skrzynie z...
Jednocześnie papież uznał, że testament Franciszka nie jest tekstem obowiązującym w zakonie. Napisawszy dostosowany do własnych tez żywot Franciszka, polecił zniszczyć wszystkie dawniejsze.
Święty Franciszek z Asyżu, założyciel zakonu franciszkanów, jest jedną z najwybitniejszych postaci chrześcijaństwa. Franciszek określił zasady, którym powinni się podporządkować franciszkanie, a papież Honoriusz III w roku 1223 zaaprobował zreformowaną regułę.
W 1521 wyruszył na pierwszą z czterech wojen przeciwko cesarzowi, zakończonych bitwą pod Pawią (1525), w której Franciszek I dostał się do niewoli i został przewieziony do Hiszpanii.