EMILIA GALOTTI

Gdy okazuje się, że książę ma zamiar ją porwać, Emilia; obawiając się, że ulegnie zalotom pięknego i bogatego pana, unika hańby, namówiwszy ojca, starego pułkownika Galottiego, aby wbił sztylet w jej serce.

SUKERTOWA-BIEDRAWINA EMILIA, z ZACHERTÓW

SUKERTOWA-BIEDRAWINA EMILIA, z ZACHERTÓW, ur.

CYFROWICZ EMILIA

Maria Emilia od Aniołów, ur.

PLATER Emilia

emigracyjną, polską i obcą, uczyniła z Emilii rodzaj polskiej Joanny d'Arc, symbol heroizmu kobiet polskich oddających życie w ofierze ojczyźnie.

CEJZIK ELŻBIETA EMILIA

Imię zak. Teresa od Przenajśw.Oblicza, ur. 18 XI 1858 w Orenburgu (Ural), zm. 17 II 1898w Nowym Mieście n. Pilicą, współzałożycielka -» obliczanek.

W Pskowie i Petersburgu uzyskała średnie wykształcenie i kwalifikacjenauczycielki; po przedwczesnej śmierci matki (1876)zajęła się w Dąbrowicy (Wołyń)...

EMILIA de RODAT Św.

ur. 6 IX 1787 w Druelle (k. Rodez), zm. 19 IX 1852 w Villefranche-de-Rouergue (dep. Avey-ron), założycielka zgromadzenia sióstr -» Świętej Rodziny (IV).

Pochodziła ze szlacheckiego rodu Rouergue; wychowywana u babki w Ginals przez byłą wizytkę (przebywającą w jej rodzinie po kasacie zakonu przez...

EMILIA de VIALAR Św.

ur. 12 IX 1797 w Gaillac (dep. Tarn), zrn. 24 VIII 1856 w Marsylii, założycielka zgromadzenia sióstr objawienia św. Józefa (-»• Józef Oblubieniec IV).

Domowe wykształcenie uzupełniła w szlacheckim pensjonacie Dames de l'Abbaye-aux-Bois w Paryżu, skąd odwołano ją po 2 latach wskutek śmierci matki; w 18...