Eleonora

Czytaj Dalej

Eleonora Austriaczka

Królowej proponowano kandydaturę 16-letniego Jerzego Wilhelma Neuburskiego, jednak Eleonora odmówiła. Zawiedziona Eleonora chciała wracać do Wiednia.

Eleonora

Ja sypiam z Edkiem od czasu do czasu – słowa Eleonory dowodzą jak lekko traktuje związki uczu­ciowe (zresztą, czy można tu mówić o uczuciach? Kobieca uczu­ciowość jak gdyby nie dotyczy Eleonory. Eleonora jest w drama­cie reprezentantką tzw.

ELEONORA AKWITAŃSKA

Henryk II, młodszy od niej o 11 lat, dorównujący jej temperamentem, romansował z pięknymi damami, a Eleonora, która mu dała pięciu synów (wśród nich dwóch przyszłych królów Anglii: Ryszarda Lwie Serce i Jana bez Ziemi), szalała z zazdrości.

ZIEMIĘCKA ELEONORA, z GAGATKIEWICZÓW

Eleonora Sztyrmer i literatura powieściowa w ogólności („Pielgrzym" 1845) wystąpiła przeciw realizmowi, domagając się idealizującej powieści dydaktycznej.

MARKS Eleonora (1855 - 1898)

Nakrótko przed śmiercią ojca zerwała z Lissagarayem i związała się z EdwardemAvelingiem, pisarzem, lekarzem, a przy tym bigamistą (miał równocześnie dwie żony,będąc w związku z Eleonorą), "kobieciarzem, darmozjadem, specjalizującym się wuwodzeniu kobiet" - jak określił go Paul Johnson.

DUSE Eleonora

(wym. duze), 1858-1924, Tragiczka włoska ze starej rodziny aktorskiej. Już mając 14 lat grała z powodzeniem Julię (zob. Romeo i Julia). W 1893 uważano jej Damę kameliową za wydarzenie teatralne Nowego Jorku i Londynu, w Paryżu zaś w 1897 sława jej zaćmiła samą Sarę Bernhardt (zob.).

Szczupła, o...

ELEONORA ORTTZ bł.

ur. w 1. poł. XVI w. na Majorce (Baleáry), zm. 1594 tamże, mistyczka.

Należała do III zakonu karmelitańskiego ; odznaczając się surową pokutą, prawdopodobnie posilała się tylko komunią i dlatego, na zlecenie króla i władz kośc, poddano ją specjalnej obserwacji ; propagowała nabożeństwo ->...

ELEONORA z PROWANSJI Św. OSB

ur. 1222 w Prowansji, zm. 25 VI 1291 w Amesbury (k. Salisbury), ang. królowa.

Wydana za mąż 1236 za ang. króla -> Henryka III; związany z tym faktem napływ jej współziomków do Anglii, których protegowała na najwyższe stanowiska, spowodował jej niepopu-larność (zwł. że nie lubiany był również Henryk...