zaburzeń rozwojowych, mogących stanowić bezpośrednią przyczynę upośledzenia rozwoju mowy; b) w których istnieją podstawy do wiązania zaburzeń rozwoju mowy z dysfunkcją mózgu i c) w których mowa od początku rozwijała się nieprawidłowo, a powyżej 5 roku życia nadal obserwuje się opóźnienie jej rozwoju i inne zaburzenia zachowania językowego to rozwojowa afazja (dysfazja) dziecięca (typu ekspresyjnego lub ...
Mcchanizm tych zmian w ekspresji genów nic jest jeszcze wyjaśniony, ale zależność ekspresji szeregu genów od rodzaju spożywanych węglowodanów może w istotny sposób wpływać na procesy oksydacyjne, produkcję cytokin.
Nazwa czynnika Funkcje TFIID - TBP Przyłączanie się do TATA box ( rozluźnianie helisy DNA ) Umożliwianie TFIIB przyłączania się do DNA Regulacyjne ( aktywacja, represja ) TFIIB Umożliwianie łączenia się kompleksu polimerazy i TFIIF z DNA TFIIF Kierowanie polimerazy II RNA do promotora TFIIE Stymulacja aktywności TFIIH TFIIH Rozplatanie helisy DNA (aktywność helikazy ) Dostarczanie energii niezbędnej do zajścia reakcji ( hydroliza ATP ) Fosforylacja polimerazy ...
Regulacja ekspresji na tym etapie odbywa się za pośrednictwem czynnika eIF2, który zdolny jest do inicjowania translacji tylko wtedy, gdy posiada przyłączoną cząsteczkę GTP. Zdarzenie to jest uwieńczeniem szeregu procesów, jakie obejmuje ekspresja informacji genetycznej.
zaburzenia ekspresyjno-recepcyj-ne, zaburzenia ekspresywno-percepcyjne) są dobrym rozwiązaniem, umożliwiającym bardziej precyzyjne opisywanie tych zjawisk. ekspresja mowy, ekspresja językowa), tj.
do przyłączania czynników regulujących procesy związane z DNA ( takie jak replikacja, rekombinacja, sama ekspresja i szereg innych ).
genów podjednostek rybo-somalnycti ekspresja tych genów obejmuje jedynie transkrypcje.
Mutacje/polimorfizmy w' obrębie regulatorowych elementów genomu mogą powodować zmianę poziomu ekspresji genów, np. zmniejszenie lub zwiększenie ilości powstającego mRNA lub całkowite zablokowanie ekspresji.
Ekspresja kulturalna jest niezbędna do rozwijania twórczych umiejętności, które mogą być skutecznie wykorzystane w wielu sytuacjach życiowych i zawodowych.
EKSPRESJA (nłc.
Rola ekspresji i twórczości w procesie resocjalizacji dzieci i młodzieży Osobowość każdego młodego człowieka kształtuje się w zetknięciu z otaczającym światem.
Osobnych, bardzo interesujących przykładów dostarczają obserwacje zebrane przy okazji ekspresji przekazów w formie pisanej za pomocą podejścia zwanego komunikacją ułatwioną.
Jego spontaniczne wypowiedzi analizuje się pod kątem ekspresji, czyli ocenia się: czy mowa jest płynna, czy ma odpowiednie tempo, rytm i melodię.
Replikacja jest procesem, w którym zachodzi podwojenie ilości materiału genetycznego w komórkach mających wejść w podział - mitotyczny lub mejotyczny - to znaczy będących w fazie S cyklu komórkowego. Znaczenie replikacji jest najwyraźniej widoczne, kiedy poruszony zostaje temat "losu informacji...
Proces podwajania ilości DNA rozpoczyna się w tzw. miejscach inicjacji, których w DNA eukariotycznym ze względu na jego długość jest bardzo wiele. I tak dla przykładu, w największym spośród czterech chromosomów Drosophila liczącm 62 mln. p.z. replikacja startuje z ponad 6 tys. miejsc ( tzw. Ori ). U...
Spośród pięciu rodzajów polimeraz DNA występujących w komórkach eukariotycznych, cztery są enzymami zaangażowanymi w proces replikacji. Trzy z nich -, -, - oddziaływuj ą z DNA jądrowym, natomiast czwarta pełni rolę replikazy na terenie mitochondriów i chloroplastów.
Aktywność polimeraz regulowana...
Ponieważ chromosomy eukariotyczne są cząsteczkami liniowymi, narażone są na niebezpieczeństwo stopniowego skracania - w kolejnych rundach replikacyjnych - które dla komórki mogłoby być brzemienne w skutki. Niebezpieczeństwo to związane jest z brakiem możliwości wypełniania luki po wycięciu skrajnego...
Oporność na antybiotyki jest manifestowana przez bakterie przez:
1. Zaburzenia bariery przepuszczalności - zamknięcie kanałów porowych, przez który antybiotyk wnika do komórka; często dotyczy całej grupy antybiotyków (kanały OmpC i OmpF).
2. Modyfikacja miejsca docelowego wiązania antybiotyku...