Starożytny Egipt - Późne Państwo (664 – 332 p.n.e.)

Egipt sprzymierzył się z Babilonią, Lidią i Spartą przeciwko potędze Persji. sam Egipt. Persowie ponownie podbili Egipt.

Wyprawa do Egiptu. Druga koalicja antyfrancuska. Zamach stanu 18 brumaire’a

  Sytuacja polityczna Egiptu: + w VII wieku podbity przez Arabów + kraj zależny od Turcji, rządził tam pasza + oddziały zbrojne złożone z mameluków, czyli dawnych niewolników Przebieg kampanii egipskiej: + 19 maja 1798 wyruszenie wojsk z Tulonu + po drodze zajęto wyspę Maltę + 21 lipca 1798 rozbicie armii paszy koło piramid i wkroczenie do Kairu + 1 sierpnia 1798 zniszczenie przez admirała angielskiego Nelsona floty francuskiej pod Abu Kirem + ...

SELEUCYDÓW WOJNA Z EGIPTEM 169-168 p.n.e.

W 168 Antioch najechał ponownie Egipt, podszedł pod Aleksandrię, ale wycofał się z Egiptu na żądanie Rzymu.

ŚWIATOWA WOJNA l W EGIPCIE 1914--1917.

Decydująceznaczenie dla przebiegu wojny w Egipciemiał Kanał Sueski. W 1917ostatnie wojska tureckie opuściły Egipt;Kanał Sueski był bezpieczny.

Egipt

Monofizytyzm zagnieździł się w Egipcie w V wieku i przez swój wrogi stosunek do Bizancjum ułatwił usadowienie się tam Arabów.

Egipt

Egipt graniczy na południu z Sudanem, na zachodzie z Libią, na wschodzie z Izraelem, północną granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Śródziemnego. Egipt podzielony administracyjnie na 25 prowincji (muhafazatów).

Egipt Faraonów - Wojowniczy faraonowie

po władzę w Egipcie sięgnęły obce dynastie z Libii, Nubii i wreszcie w drugiej połowie VII w. , co oznaczało utratę przez Egipt całego imperium bliskowschodniego.

Starożytny Egipt - Okres wczesnodynastyczny (ok. 3100 – ok. 2686 p.n.e.)

Okres historyczny starożytnego Egiptu rozpoczął się wraz z założeniem pierwszej dynastii z Thynis (lub This) i zjednoczeniem dwóch państw egipskich: Górnego (południowego) i Dolnego (północnego) Egiptu przez Menesa (Narmera).

Starożytny Egipt - Nowe Państwo (ok. 1567 – ok. 1085 p.n.e.)

Po przeprowadzeniu reformy religijnej i reorganizacji państwa przez faraona Horemheba, Egipt stał się za XIX dynastii czołową potęgą ówczesnego świata.

Starożytny Egipt - Epoka grecka – dynastia Lagidów (332 – 30 p.n.e.)

W następnym wieku słabość władzy centralnej trwała nadal, a nad Egiptem zawisł już wtedy cień potęgi Rzymu.

Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Naser u władzy w Egipcie

  Także po II wojnie światowej Egipt pozostał najważniejszym krajem arabskim.

Referat ze Starożytnego Egiptu.

1) Władcy Egiptu nazywani byli faraonami i mieli władzę despotyczną. W Starożytnym Egipcie kapłani spełniali rolę uczonych, którzy mieli bogatą wiedzę matematyczną itd.

Historia cywilizacji / migracje / ludy semickie / Egipt

Egipt zostaje zalany przez inwazję ludów semickich; do Libanu docierają Fenicjanie, a do Palestyny - Żydzi Inwazja ludów z Europy - Ariowie: zaatakowali Indus Wschodni, zamienili się w indoeuropejski - Irański: ziemie pomiędzy Indusem a Tygrysem - Grecki: południe Płw.

Charakterystyka rolnictwa Egiptu - Wpływ człowieka na rozwój rolnictwa

Niestety nadal w Egipcie jest słabo rozwinięta mechanizacja rolnictwa, wykorzystywane do pracy jest bydło i innego rodzaju prymitywne narzędzia: motyki, radła, sierpy, cepy.

Egipt - Handel

Jako dostawca produktów przemysłu przetwórczego (poza odzieżowym) Egipt wyspecjalizował się w wyrobach z tworzyw sztucznych, produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, mebli, sprzętu elektrotechnicznego, chemikaliów, cementu, nawozów sztucznych.

Egipt Faraonów - Stare Państwo

) Egipt został podzielony przez kilka rywalizujących ze sobą lokalnych dynastii, a piramidy i grobowce były dewastowane i grabione ze zgromadzonych w nich skarbów.

Egipt Faraonów - Nowe Państwo

Szczyt potęgi osiągnął Egipt za Totmesa III (ok.

Historia Starożytnego Egiptu

Egipt stal sie krolestwem okolo 3100 r. , kiedy to krol Menes zjednoczyl Gorny i Dolny Egipt, zakladajac I dynastie.

Historia Starożytnego Egiptu - Rolnictwo

Egipt zapewne nie moglby stac sie tak bogatym i silnym panstwem, gdyby nie Nil.

Jaką rolę odegrały normy religijne w profilaktyce zdrowotnej Egiptu, Babilonii i w narodzie żydowskim

EGIPT O medycynie egipskiej dowiadujemy się z trzech źródeł od pisarzy greckich (Herodota i Diodora), z papirusów oraz z badania mumii. botanikę, zoologię, astronomię, chemię (która wywodzi się właśnie z Egiptu).