Egipt - Dolina Nilu w Starożytności

Okres Bizantyjsko-Koptyjski - Egipt prowincją cesarstwa bizantyjskiego - 395-640 najazd arabski - 640 Pierwszych pięć okresów - od zjednoczenia państwa aż do trwałej utraty niepodległości, czyli do schyłku Okresu Późnego - nosi ogólną nazwę Egiptu dynastycznego i w sztuce charakteryzuje się rozwojem jednolitego, czysto egipskiego stylu.

Starożytny Egipt

Mianowany przezeń namiestnikiem w Egipcie Psametyk (664 - 610) wkrótce sprzymierzył się z Lidią i wypowiedziawszy posłuszeństwo Asyrii stał się w 652r.

Egipt faraonów

, kiedy król Górnego Egiptu (doliny) Menes (lub Narmer) podbił Dolny Egipt (deltę). Stolica Egiptu została przeniesiona z Memfis do Teb w Górnym Egipcie.

Kalendarium historii Egiptu

878 Ibn Tulun, abbasydzki zarządca Egiptu, uniezależnia się od kalifatu bagdadzkiego 969 założenie Kairu przez Fatymidów, dynastię z Afryki Północnej, którzy podbili Egipt 971 założenie Al.

Egipt, Babilon i Asyria

Dla Egiptu nastąpił teraz nowy okres odrodzenia, znany egiptologom pod nazwą Nowego Państwa.

Religie Starożytnego Egiptu

Tak więc Egipt był podzielony na części : północną ( Egipt Dolny ) i połu-dniową ( Egipt Górny ).

Starożytny Egipt

STAROZYTNY EGIPT Egipt stał się królestwem około 3100 r. Karnak, miejscowość w górnym Egipcie niedaleko Luksoru, w starożytności stolica Egiptu i centrum religijne - Teby (Waset, Wyset).

Sztuka Egiptu - Okres Ptolemejski - panowanie greckiej dynastii Lagidów - 304-30 p.n.e. - Okres Rzymski - włączenie Egiptu do cesarstwa rzymskiego - 30 p.n.e. - 395 n.e.

Rzeźbienie drewnianych masek, uzupełniających antropoidalne sarkofagi sięgało w Egipcie czasów XVII dynastii i w ciągu następnych półtora tysiąca lat stale było w zwyczaju. Castiglione dualistycznym, najdłużej utrzymał się w Górnym Egipcie.

Egipt - Historia

Dzieje Egiptu do 641 określa się jako Egipt starożytny.

Wierzenia starożytnego Egiptu

Bogowie Starożytnego Egiptu W całym Egipcie czczono około 800 różnych bogów, lecz większość z nich miała charakter lokalny. Dzięki dobrej organizacji pracy, jaka panowała w Egipcie, budowanie piramid nie odbywało się kosztem prac rolnych i innych istotnych działań dla funkcjonowania państwa.

Starożytny Egipt - Okres rzymski (30 p.n.e. – 395 r. n.e.)

Po roku 395, w znacznym stopniu chrześcijański już Egipt, wszedł w orbitę dziejów części wschodniej – Bizancjum, otwierając nowy rozdział swych dziejów.

Sumeria, początki Egiptu, pismo

W Egipcie zaś ponad kapłanami stało żywe wcielenie głównego boga kraju, faraon, król-bóg. Budowa takiej piramidy musiała wyczerpać Egipt więcej, niżby tego dokonała wielka wojna.

Gospodarka wodna na Bliskim Wschodzie, problemy polityczne i gospodarcze - EGIPT

Jednak po podpisaniu pokojowego traktatu w Camp David pomiędzy Izraelem a Egiptem, Stany Zjednoczone udzieliły obu tym państwom pomocy finansowej przeciągając przy tym Egipt do swojej strefy wpływów.

Dziedzictwo Antycznej Grecji i Egiptu

W okresie starożytności powstały także w Egipcie wazy kamienne, ceramika malowana, rysunki naskalne, rzeźby ludzi i zwierząt. Muzyka w Egipcie należy do najstarszych wielkich kultur muzycznych świata.

Egipt i Mezopotamia

Monoteizm - wiara w jednego boga Egipt darem Nilu – Egipt zwany był darem nilu ponieważ Nil wylewał każdego roku i użyźniał tereny rolne. Prawo w Egipcie – ustanawianie praw zastrzeżone było głównie dla króla, choć wierzono że ich głównymi autorami byli bogowie.

Sztuka starożytnego Egiptu.

Największe dzieła (autorzy nie są znani , ponieważ w Egipcie malowidła tworzono w grupach, a nie indywidualnie): Freks z doliny Królów ( grobowiec Netertari). Obfitość szczegółów i kolorystyka ujawniają epokę, która powstała dawno w Egipcie.

Instrumenty Egiptu

Kolejne wpływy muzyki Mezopotamii, Hebrajczyków, a pózniej Greków i Rzymian zatarłyodrebny charakter muzyki Egiptu i dzis czesto za staroegipskie instrumenty uwaa sie te, którepojawiły sie w Egipcie dosc pózno.

Sztuka Egiptu predynastycznego

Obiekt ten stanowi główny argument w dyskusjach nad ewentualnym wpływem kultury Mezopotamii na Egipt w tym wczesnym okresie, niektórzy badacze widzą w scenie walki wyobrażenie najazdu mezopotamskich zdobywców.

Sztuka Egiptu - Okres Bizantyjsko-Koptyjski - Sztuka koptyjska

Jednak stulecia, jakie upłynęły od czasu utraty niepodległości przez Egipt i silny wpływ, jaki wywarła sztuka uprawiana i popierana przez wyższe warstwy społeczne składające się z elementów etnicznie obcych Egiptowi, a także całkowita zmiana podstawowej ideologii miały oczywisty wpływ na wytworzenie się nowego stylu.

MATEMATYKA W STAROŻYTNYM EGIPCIE

Tak więc ułamki, które nieraz tyle kłopotu sprawiają uczniom szkoły podstawowej, znano już w starożytnym Egipcie na kilka tysięcy lat przed naszą erą.