Dziewica z Letanias

Czytaj Dalej

Świtezianka dziewica

Rozród: pierwsze świtezianki dziewice pojawiają się w ciepłe dni już pod koniec kwietnia, a w sierpniu lub wrześniu znikają ostatnie z nich.

DZIEWICA

Dziewica z Saragossy Augustyna, której bohaterstwo w obronie Saragossy (nad rzeką Ebro, w Hiszpanii) przed Francuzami w 1808-09 wysławiał Byron w poemacie Childe Harold, 1, 54-6, zob.

MODLITWA DZIEWICY

Warszawa 1856) Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej (1834-61), prosty i sentymentalny, który zrobił niesłychaną karierę na całym świecie w 2. 80 nakładów zagranicznych, m.

DZIEWICA

Osoba żyjąca indywidualnie lub wspólnotowo w dziewictwie na mocy ślubów lub przyrzeczeń prywatnych albo publicznych (profesja zakonna).

DZIEWICA - DZIEJE

wpisywano w katalogi Kościoła lokalnego wśród osób uprawnionych do specjalnych modlitw wstawienniczych i korzystania z ewentualnej pomocy materialnej, choć nadal żyły one w rodzinach, zachowując własność prywatną i utrzymując kontakty towarzyskie; ostatecznie stworzono specjalny stan, do którego wchodziło się przez przyrzeczenie ...

DZIEWICA - KULT

na święto Agnieszki (Me exspecta-verunt) było męczeństwo, z wyjątkiem ewangelii o oczekiwaniu na przyjście Chrystusa-Oblubieńca i wejściu z nim na gody (Mt 25,1-13) oraz śpiewów o zlubinach, a na jej oktawę (Vultum tuum) niemal wyłącznie dziewictwo (Ps 44; 2 Kor 10,17-18 i 11,1-2; Mt 13,44-52); tematem na święto Agaty (Gaudeamus) było dziewictwo (Ps ...

DZIEWICA - IKONOGRAFIA

kującej rzeszę zbawionych wychodzą na spotkanie Oblubieńca z palącymi się lampami, nierozsądne zaś, które symbolizują pierwszą, odrzuconą oblubienicę — Kościół ST, na zatracenie prowadzi personifikacja Synagogi (-*• Kościół-Synagoga II), a niekiedy szatan (katedra w Bazylei, 1180; katedra ...

Ryboradka dziewica

Ephoron (Polymitarcis) virgo (Ol.), rodzina Polymitarcidae — ryboradkowate. Długość przedniego skrzydła samca 12 mm, samicy 15 mm. Lata w sierpniu i na początku września, często licznie nad brzegami większych, rzek nizinnych. Larwy żyją w mulistym i piaszczystym dnie.

Świtezianka dziewica

Smukłe larwy przebywają na dnie wód, zwykle wśród roślinności wodnejjlgdzie oczekują na drobne zwierzęta, którymi się żywią. Świtezianka dziewica występuje pospolicie w całej Europie.

Niezdarka dziewica

W warunkach środkowoeuropejskich występują tylko nieuskrzydlone samice, które rozwijają się z niezapłodnionych jaj.