Dziewczyna z prowincji

Czytaj Dalej

Bolesław Leśmian - Dziewczyna

Porwali młoty w twardą dłoń i jęli w mury tłuc z łoskotem! – nie wypuściły młotów z dłoni! A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?

Początki Cesarstwa Rzymskiego - Romanizacja prowincji

Widocznym zjawiskiem była też urbanizacja, na obszarach gdzie ludzie żyli w wioskach powstawały miasta . Władze nie narzucały siłą kultury rzymskiej mieszkańcom prowincji.

Polityka Rzymu - prowincje

Obok tej dziesięciny mieszkańcy prowincji płacili szereg innych podatków i zmuszani byli do licznych świadczeń osobistych na rzecz namiestnika i jego otoczenia; mieli na przykład obowiązek dostarczania zboża po określonej niskiej cenie.

Kiedy następuje zmiana dziewczyny w kobietę?

Okres dojrzewania u dziewcząt zaznacza się rozwojem piersi i początkiem menstruacji, comiesięcznego krwawienia z wyściółki macicy.

DZIEWCZYNA

Umieszczał skazanych na estradzie przylegającej do ściany z dwojgiem drzwi. Dziewczyna z Ancjum rzeźba kobiety składającej nflurę, tak nazwana od miejsca znalezienia; kopia i/, (?

PASŁA DZIEWCZYNA OWCE

o pasterce owiec, której wołoski pasterz góralski spłoszył owce, na skutek czego jedna z nich zginęła; jegomość, któremu się poskarżyła, dowiedziawszy się, że do pasterki łatwo się w nocy można dostać, uczynił to i zabrał jej wianek, po czym próbował ją rozmaicie obdarzyć; ona jednak odtrąca te dary, gdyż „dziecięciu trzeba ...

ATENA, Pallas, Dziewczyna

zachowała w Atenach związek mityczny i kultowy z duchem ziemi, wężem Erechteuszem-Erichtoniosem, z uosobieniem rosy, Pandrosos, z drzewem oliwnym i z ptakiem jako formą epifanii ; w rodyj-skim Lindos utożsamiła się z górską Panią Zwierząt, w Trojzen miała związki z ...

CESARSTWO RZYMSKIE W WIEKU I i II (OD TYBERIUSZA DO KOMMODUSA) - Rzym i Prowincje

Ta trzypiętrowa budowla — później dodano jeszcze czwarte piętro — w której stosowano sklepienie krzyżowe, z celowo pomyślanym systemem korytarzy i schodów oraz wentylacji, zbudowana planowo i niezwykle harmonijnie, świadczy o mistrzowskim opanowaniu zagadnień przestrzennych ...

CIUDAD REAL, m. w hiszp. prowincji Nowa Kastylia nad rz. Gwadianą

Gdzie 27 III 1809 doszło do zwycięskiej dla Francuzów bitwy z wojskami hiszp. Hiszpanów z 20 działami zajęło mocnąpozycję pod tym miastem, aby przejąć komunikację z Sierra Morena do Andaluzji.

CIUDAD RODRIGO, twierdza w hiszp. prowincji Salamanka nad rz. Agueda, dopływem Tagu, na drodze z Salamanki do Lizbony

Załoga zmuszona była wycofać się do jednego z klasztorów. Za zdobycie twierdzy Wellington otrzymał tytuł hr.

FIGUERAS, m. i twierdza w hiszp. prowincji Beira w Katalonii

Na pomoc załodze fortecy pospieszył gen. część wojsk do prowadzenia prac oblężniczych i niespodziewanie zaatakowali Campo Verde, rozbijając jego dyw. Po czteromiesięcznym oblężeniu załoga F.

FLEURUS, m. w płd. Belgii, w prowincji Hainaut

Gdzie 26 VI 1794 gen. Jourdan na czele Armii Mozeli rozbił austr. armię ks. sasko-koburskiego. Pozwoliło to Francuzom odzyskać Belgię.

GAETA, port i twierdza w środk. Włoszech, w prowincji Caserta

Należącej w czasach napoleońskich do Królestwa Neapolu, uważana za jedną z najsilniejszych twierdz Europy. 1815 broniła się tu załoga złożona z żoł.

GENUA, miasto w płn.- zach. Włoszech nad M. Śródziemnym, stolica prowincji Liguria

Podczas wypadu z miasta 13 V został ranny i dostał się do niewoli Soult. , mógł opuścić miasto z bronią i taborami, by następnie połączyć się z Suchetem za rz.

GERONA, m. w płd.- wsch. Hiszpanii, na terenie Katalonii, ważny węzeł dróg, stolica prowincji

Hiszpanie bronili się z niezwykłą zaciekłością i wielokrotnie dokonywali wypadów, zadając poważne straty przeciwnikowi. Jej zdobycie pozwoliło Francuzom opanować nadmorską Katalonię i utrzymać linie komunikacyjne z Francją.

ILIRYJSKIE PROWINCJE

Podczas gdy Marmont stawiał na utrzymanie autonomii, licząc po trosze, że z czasem stanąsię one jego własnym państwem, to jego następcy, wykonując rozkazy cesarza, dążyli do ściślejszego związania I.

LA CORUNA, portowe m. w hiszp. prowincji Galicja

Istniała szansa jego rozbicia, zanim pospieszy mu z pomocą korpus Junota. 23 XII z przejętej depeszy dowiedział się, że Napoleon, zorientowany w sytuacji, ruszył pospiesznie z Madrytu w jego kierunku.

SARAGOSSA, gł. m. hiszp. prowincji Aragonia, na prawym brzegu rz. Ebro

Jedna tylko ulica, Coso, szersza od pozostałych, otaczała centralną część miasta z trzech stron, podczas gdy czwarty bok tego prostokąta tworzyło nabrzeże rz. Doszedł go zresz rozkaz wycofania się w ciągu tygodnia z Aragonii w związku z ogólną niekorzystną sytuacją po Baylen.

VITORIA, główne m. hiszp. prowincji Alava w kraju Basków

Zadorra, która osłaniała jego prawe skrzydło, a także jedyną szeroką drogę odwrotu do Francji przez Durango. Wiedząc, że przeciwnik cofa się z ogromnymi łupami zabranymi z Madrytu, liczyli na to, że przy zabitych znajdą złoto i kosztowności.

WALENCJA, m. w płd.- wsch. Hiszpanii, stolica prowincji o tej samej nazwie

Zdobyta zaledwie po siedmiu dniach oblężenia 9 1 1812 przez marsz. Blake, osadzony został w zamku Vincennes pod Paryżem. Suchet zagarnął w W.