Dziewczyna w czerwonej pelerynie

Czytaj Dalej

ARMIA CZERWONA (RKKA - Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona) - radzieckie siły zbrojne

Jedynie desperacki opór jednostek Armii Czerwonej spowolnił postępy ofen­sywy niemieckiej, dając władzom czas na zmobilizownie rezerw ludz­kich (w ciągu pierwszych 6 miesię­cy walk sformowano 300 dywizji), ewakuację fabryk z terenów obję­tych działaniami wojennymi i do­stawę uzbrojenia z fabryk na Uralu,których Niemcy nie byli w staniezniszczyć z powietrza.

STAWKA - Kwatera Główna Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej

Najwyższy organ strategicznego do­wodzenia radzieckimi siłami zbrojny­mi, powołany przez Józefa Stalina 23 czerwca 1941 r., na czele którego po­czątkowo stał komisarz obrony marsz. Siemion *Timoszenko. Od 10 lipca 1941 r. na czele Stawki stanął sam Stalin, który mianował się Naczelnym Wodzem.

W skład...

Bolesław Leśmian - Dziewczyna

„O, prędzej skruszmy zimny głaz, nim śmierć Dziewczynę rdzą powlecze! „O, prędzej skruszmy zimny głaz, nim śmierć Dziewczynę rdzą powlecze! Ni żywej duszy, ni Dziewczyny!

Rozwój historyczny prawa wojennego - Organizacje Czerwonego Krzyża

Powołana w 1919 Liga Towarzystw Czerwonego Krzyża zrzesz krajowe organizacje czerwonego krzyża i czerwonego półksiężyca(kraje muzułmańskie). W 1991 Liga Towarzystw została zastąpiona Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

EWOLUCJA GWIAZD - CZERWONY OLBRZYM

Natomiast promieniowanie wydostające się z jądra gwiazdy powoduje, że jej zewnętrzne warstwy rozszerzają się i ochładzają – gwiazda wtenczas staje się czerwonym olbrzymem.

Drzewa - Dąb czerwony (Quercus rubra)

U młodych drzew liście są w jesieni pięknie czerwono zabarwione, u starszych raczej brązowawe. Młode gałązki bruzdkowane, czerwonawo-brązowe, nagie, jasno nakrapiane.

Powstanie styczniowe - Biali i Czerwoni

Czerwoni byli zwolennikami pełnej niepodległości Polski, mieli szeroką rzeszę zwolenników wśród różnych grup społecznych, ale przede wszystkim należeli do nich ludzie młodzi, pośród których agitacja była najsilniejsza.

Praca z historii o "Pol Pocie, Czerwonych Khmerah i Kambodży"

C zy wobec tego nie trudno winić czerwonych Khmerów, że ich wyobrażenia o rewolucji były od początku aż tak skrajne. Faktem jest jednak iż Czerwoni Khmerowie zrodzili się z autentycznego gniewu i cierpienia ludu.

Czerwone krwinki

Część hemocytoblastów przekształca się w macierzyste elementy krwinek czerwonych, czyli w erytroblasty.

Proszę scharakteryzować myślenie w kolorze czerwonym

Kapelusz czerwony- charakteryzuje emocje, odczucia, przeczucia, intuicję.

Porzeczka czerwona

Czerwone jagody zawierają wiele kwasu cytrynowego. Od porzeczki czerwonej pochodzą liczne odmiany uprawne (Ribes rubrum) dojrzewające o różnych porach (także porzeczka biała z żółtawo-białymi owocami).

Zielistka czerwona lub wiechowata

Uwagi ogólne: Zielistka czerwona, jest wsp minana przez Homera jako roślina z ogrodów Hadesu.

Ostrogowiec czerwony

Wygląd: Trwała, prosto wzniesiona, wysokości do 1 m, naga roślina zielna, z krótkim, zdrewniałym korzeniem. Łodyga ulistniona naprzeciwległe, obła. Niebieskozielone liście nagie, dolne - krótkoogonko-we, szerokojajowate lub lancetowate, tępe, z nielicznymi ząbkami; średnie i górne - siedzące, u nasady...

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony najlepiej rośnie na podłożu głębokim, żyznym, przepuszczalnym oraz wilgotnym. Na korze uszkodzonych gałęzi może pojawić się plamistość koralowa, której objawami są czerwone plamy.

Buławinka czerwona

Jest to grzyb workowiec porażający najczęściej kłosy żyta. W okresie kwitnienia żyta krótkie strzępki grzybni przerastają i wypełniają całkowicie zalążnie kwiatów tego zboża. Na zewnątrz strzępki produkują przez kolejne przewężenia zarodniki konidialne; jednocześnie na powierzchni pojawia się...

Tkanka siateczkowata miazgi czerwonej

Tkanka siateczkowata miazgi czerwonej składa się z typowych dla niej komórek gwiazdowatych  i włókienek kratkowych (srebrochłonnych) tworzących luźną sieć dokoła zatok śledziony.

Miodunka czerwona

Chociaż ta odmiana miodunki nie ma nakrapianych czerwonych liści, którym zawdzięcza swoją nazwę, jest ceniona ze względu na wczesny okres kwitnienia.

Wrzosiec czerwony

Wrzosiec czerwony znany jest również pod łacińską nazwą Erica herbacea i zdarza się, że jeszcze teraz sprzedaje się go pod taką nazwą.

Siwoszek czerwony

Również siwoszek czerwony ma na pokrywach typowy deseń barwny pełniący rolę maskującą. Krótko przed lądowaniem na ziemi siwoszek wykonuje nagły zwrot, wskutek czego czerwone skrzydła przestają być widoczne.

Trajkotka czerwona

W locie przypomina siwoszka czerwonego.