Dziewanna kutnerowata

Dziewanna kutnerowata

Czytaj Dalej

Dziewanna kutnerowata

Zbiór, suszenie i zastosowanie kwiatów są takie same jak w wypadku dziewanny wielkokwiatowej. Kwiaty dziewanny służą do aromatyzowania likierów. Dziewanny są doskonałymi gatunkami miododajnymi.

Dziewanna wielkokwiatowa

Dziewanna łączy osłaniające i ochronne działanie swoich substancji śluzowych z oczyszczającym i wykrztu-śnym działaniem saponin.

Dziewanna olimpijska

Kwiatostany dziewanny olimpijskiej (Verbascum olympicum) powstają z łodyg, które wyrastają z pomiędzy szarych liści.

Dziewanna wielkokwiatowa

) w przeciwieństwie do dziewanny drobnokwiatowej (1,2-2 cm).

Dziewanna pospolita

Liście od spodu pokryte szarymi kutnerowatymi włoskami, z wierzchu prawie nagie; liście odziomkowe przeważnie na długich ogonkach, u nasady sercowate, niejednakowo karbowane, środkowe liście łodygowe pojedynczo karbowane, podługowatojajowate.

Dziewanna firletkowa

Liście z wierzchu prawie nagie, od spodu mączyście, szaro owłosione; liście odziomkowe na ogonkach, podługowato-lan-cetowate, siedzące liście łodygowe owalne, długo zaostrzone, w przeciwieństwie do dziewanny drobnokwiatowej nie zbiegające po łodydze.

Irga kutnerowata

Liście owalne albo szerokoeliptyczne, 2-6 cm długości i 1,5-4,5 cm szerokości, na szczycie zaokrąglone z nasadzonym kolczastym kończykiem, u nasady przeważnie ucięte, krótkoogonkowe, całobrzegie, na górnej stronie początkowo biało kutnerowate, później rzadko owłosione, ciemnozielone, od spodu i na brzegu żółtoszaro albo zielono kutnerowate.

Róża kutnerowata

 

Wygląd: Silny krzew 0,5-2 m wysokości, z wydłużonymi, rozłożystymi i zwykle łukowato zwisającymi gałęziami. Młode pędy często niebieskawo oszronione.

Kolce mocne, zgięte lub proste, z nasadą 6 mm długości i 1,5-3 mm szerokości. Liście 5-7-listkowe, pierzaste, listki szerokoowalne do...

Rzęsienica kutnerowata

 

Wygląd: Jasnozielone, miękkie darnie; łodyżka pierzasto rozgałęziona, pokryta "' filcowało listkami łodygowymi pociętymi na nitkowate odcinki (parafilia); liście boczne i brzuszne podzielone na płaty pocięte na nitkowate odcinki z jednego rzędu komórek; komórki blaszki liściowej prostokątne, w...

DZIEWANNA (1)

Mit. słow. bogini łowów, zwierzyny i lasów, wg Długosza odpowiednik Diany; w Polsce topiona jako kukła ze słomy, wraz z Marzanną, w czwartą niedzielę wielkiego postu, aż do XV w.

DZIEWANNA (2)

: „Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna"); suszone płatki kwiatów używane w medycynie.

Dziewanna

Roślina rozpowszechniona w Europie, Afryce i Azjii; już w starożytności stosowana jako środek leczniczy; rzekomo miała chronić przed strachem i nieszczęściem. W średniowieczu uważana była za roślinę maryjną.

Dziewanna wielkokwiatowa

Równorzędnego surowca dostarcza dziewanna kutnerowata - Verbascum phlomoides L. Kwiaty i liście dziewanny nie zostały ujęte w Urzędowym spisie leków i od kilku lat nie sądostępne w polskich aptekach w przeciwieństwie do innych krajów europejskich (Niemcy,Belgia, Austria, Węgry).