Dziewanna firletkowa

Dziewanna firletkowa

Czytaj Dalej

Dziewanna firletkowa

Liście z wierzchu prawie nagie, od spodu mączyście, szaro owłosione; liście odziomkowe na ogonkach, podługowato-lan-cetowate, siedzące liście łodygowe owalne, długo zaostrzone, w przeciwieństwie do dziewanny drobnokwiatowej nie zbiegające po łodydze.

Dziewanna wielkokwiatowa

Dziewanna łączy osłaniające i ochronne działanie swoich substancji śluzowych z oczyszczającym i wykrztu-śnym działaniem saponin.

Dziewanna olimpijska

Kwiatostany dziewanny olimpijskiej (Verbascum olympicum) powstają z łodyg, które wyrastają z pomiędzy szarych liści.

Dziewanna kutnerowata

Zbiór, suszenie i zastosowanie kwiatów są takie same jak w wypadku dziewanny wielkokwiatowej. Kwiaty dziewanny służą do aromatyzowania likierów. Dziewanny są doskonałymi gatunkami miododajnymi.

Dziewanna wielkokwiatowa

) w przeciwieństwie do dziewanny drobnokwiatowej (1,2-2 cm).

Dziewanna pospolita

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, 50-120 cm, a nawet 150 cm wys., o łodydze wzniesionej, ku górze ostro-kanciastej. Liście od spodu pokryte szarymi kutnerowatymi włoskami, z wierzchu prawie nagie; liście odziomkowe przeważnie na długich ogonkach, u nasady sercowate, niejednakowo karbowane, środkowe liście...

DZIEWANNA (1)

Mit. słow. bogini łowów, zwierzyny i lasów, wg Długosza odpowiednik Diany; w Polsce topiona jako kukła ze słomy, wraz z Marzanną, w czwartą niedzielę wielkiego postu, aż do XV w.

DZIEWANNA (2)

: „Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna"); suszone płatki kwiatów używane w medycynie.

Dziewanna

Roślina rozpowszechniona w Europie, Afryce i Azjii; już w starożytności stosowana jako środek leczniczy; rzekomo miała chronić przed strachem i nieszczęściem. W średniowieczu uważana była za roślinę maryjną.

Dziewanna wielkokwiatowa

Zewnętrznie częściej jednak stosuje się odwary z liści dziewanny do płukania w zapaleniujamy ustnej, do nasiadówek lub kąpieli w żylakach odbytu oraz jako okłady na skórę w świerzbiączce,wysypce alergicznej, wyprysku i innych.