Dziewanna (bóstwo)

Czytaj Dalej

Zjednoczenie Bóstwa i człowieczeństwa w jednej osobie Chrystusa

Unia hipostatyczna jest to wyjątkowy związek natury ludzkiej i Bożej, jest to coś więcej niż obecność Boga w człowieku przez Łaskę. Chrystus jest świadomy zjednoczenia z Bogiem doświadczalnie, a nie jak ludzie przez wiarę. Jezus Chrystus jest zjednoczony z Bogiem w sposób osobowy. Druga osoba Trójcy...

Historia Starożytnego Egiptu - Poczet egipskich bóstw

Egipcjanie byli bardzo religijni; bogowie odgrywali w ich zyciu wazna role. Wierzyli rowniez w zycie pozagrobowe. Uwazali, ze zmarli odbywaja podroz w zaswiaty i tam zyja nadal w taki sam sposob jak na ziemi. Tak wiec wedlug ich wierzen faraon pozostawal faraonem, a chlop - chlopem.

Dla ulatwienia bogatym...

Dziewanna wielkokwiatowa

Dziewanna łączy osłaniające i ochronne działanie swoich substancji śluzowych z oczyszczającym i wykrztu-śnym działaniem saponin.

Dziewanna olimpijska

Kwiatostany dziewanny olimpijskiej (Verbascum olympicum) powstają z łodyg, które wyrastają z pomiędzy szarych liści.

Dziewanna kutnerowata

Zbiór, suszenie i zastosowanie kwiatów są takie same jak w wypadku dziewanny wielkokwiatowej. Kwiaty dziewanny służą do aromatyzowania likierów. Dziewanny są doskonałymi gatunkami miododajnymi.

Dziewanna wielkokwiatowa

) w przeciwieństwie do dziewanny drobnokwiatowej (1,2-2 cm).

Dziewanna pospolita

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, 50-120 cm, a nawet 150 cm wys., o łodydze wzniesionej, ku górze ostro-kanciastej. Liście od spodu pokryte szarymi kutnerowatymi włoskami, z wierzchu prawie nagie; liście odziomkowe przeważnie na długich ogonkach, u nasady sercowate, niejednakowo karbowane, środkowe liście...

Dziewanna firletkowa

Liście z wierzchu prawie nagie, od spodu mączyście, szaro owłosione; liście odziomkowe na ogonkach, podługowato-lan-cetowate, siedzące liście łodygowe owalne, długo zaostrzone, w przeciwieństwie do dziewanny drobnokwiatowej nie zbiegające po łodydze.

BÓSTWA

Niektóre bóstwa, półbogi i bożęta mitologii klasycznej i germańskiej (a. skandynawskiej) wg ich funkcji, zakresu opieki itd.

Bogactwa - Plutos

Czas - Chronos, Saturn

Dom - Hestia (Westa), Lary, Penaty

Drzewa - Hamadriady, Driady

Góry - Oready, Artemida (Diana); Trolle

Handel - Hermes (Merkury)

Kowalstwo...

DZIEWANNA (1)

Mit. słow. bogini łowów, zwierzyny i lasów, wg Długosza odpowiednik Diany; w Polsce topiona jako kukła ze słomy, wraz z Marzanną, w czwartą niedzielę wielkiego postu, aż do XV w.

DZIEWANNA (2)

: „Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna"); suszone płatki kwiatów używane w medycynie.

Bóstwa przyrody nieożywionej

 

Zacznijmy od tego czym są bóstwa – to nadludzkie istoty obdarzane osobowością, będące przedmiotem wierzeń i kultu religijnego.

Bóstwa przyrody nieożywionej dzielimy na kilka grup:

1) bóstwa uraniczne (oraz Nieba jako całości)

2) bóstwa atmosferyczne

3) bóstwa telluryczne

ad.1) bóstwa uraniczne to...

Bóstwa przyrody ożywionej

 

Dzieli się je na dwie grupy:

bóstwa wegetacji (przeważnie są to bóstwa umierające i zmartwychwstające, lub przychodzące i odchodzące)

bóstwa śmierci- co jakoś średnio zgadza się z tym, że przeważnie za takie uznawane były bóstwa telluryczne.

Ale ogólnie do bóstw przyrody...

Bóstwa społeczne

 

Tu wyróżniamy również podgrupy:

bóstwa czynnościowe (funkcyjne)

bóstwa zawodowe

bóstwa abstrakcyjne

ad. 1) opiekują się różnymi czynnościami niezwiązanymi z życiem zawodowym wydarzeniami w życiu człowieka (np. narodzinami, chorobą, zdrowiem, szaleństwem, macierzyństwem) – [tu...

ASTRALNE BÓSTWA

W znaczeniu szerszym bóstwa nieba (uraniczne) i różnych ciał niebieskich: -> Słońca (solarne), -i- Księżyca (lunarne), —> gwiazd i planet (gwiezdne); w znaczeniu węższym bóstwa gwiazd i planet, do których zalicza się m.in. babil. -> Isztar (bogini planety Wenus), Hurkana — boga piorunów i płodności u...

BÓSTWO, bożyszcze, bożek

W religiach politeistycznychi henoteistycznych istoty ponadziemskie lub ich wyobrażenia będąceprzedmiotem kultu; przenośnie — przedmiot uwielbienialub zachwytu.

Wyznawcy -> politeizmu, wierząc, że b. mogą przybierać postaćludzką (antropomorfizm I), czczą je także jako istotyduchowe, ponadludzkie, a...

CHTONICZNE BÓSTWA

(gr. chthon wnętrze ziemi, chthonios podziemny), W mitologiach antycznych nazwa -»tel-Iurycznych bóstw, przebywających w świecie podziemnym.

Uważano je za sprawców życia, wegetacji i płodności ziemi oraz zsyłających śmierć i dlatego czczono je jako bóstwa urodzaju, płodności, zdrowia, śmierci i...

GWIAZD i PLANET BÓSTWA

Przedmiot kultu w religiachniechrześc. (—» astrolatria), którego podstawą jest animistycznakoncepcja ciał niebieskich (—> astralne bóstwa),jako poruszających się istot, wywierających wpływ na przebiegzdarzeń na ziemi (—» astrologia).

Gwiazdy i planety w religiach indywidualizowano lub grupowanow...

Dziewanna

Roślina rozpowszechniona w Europie, Afryce i Azjii; już w starożytności stosowana jako środek leczniczy; rzekomo miała chronić przed strachem i nieszczęściem. W średniowieczu uważana była za roślinę maryjną.

Dziewanna wielkokwiatowa

Zewnętrznie częściej jednak stosuje się odwary z liści dziewanny do płukania w zapaleniujamy ustnej, do nasiadówek lub kąpieli w żylakach odbytu oraz jako okłady na skórę w świerzbiączce,wysypce alergicznej, wyprysku i innych.