Dzierzba brązowa

Dzierzba brązowa

Czytaj Dalej

Owoszcza brązowa

Wygląd: długość 0,7 cm. Mały piewik o mocnej budowie ciała. Przednie skrzydła skórzaste z gęstym użytkowaniem i szeroką nasadą. Z wyglądu, jak i pod względem zachowania podobna do chrząszcza. Barwa złotożółta do jasnobrązowej.

Środowisko: lasy liściaste.

Występowanie: Europa, głównie w...

Knapiatek brązowy

Wygląd: dług. 0,5-0,9 cm. Knapiatek brązowy należy do aksamitnikowatych (Clubionidae), reprezentowanych w środk. Europie przez blisko 70, w Polsce ponad 30 trudnych do oznaczenia gatunków pająków. K. brązowy nie buduje sieci townej, a na zdobycz poluje nocą.  

Środowisko: łąki, lasy łęgowe...

Srokosz [dzierzba srokosz] (Lanius excubitor)

Srokosz występuje w północnej Afryce, Europie i Ameryce Północnej. Dzieżby (Laniidcie), do których srokosz należy, są mocnymi ptakami o silnych, zakrzywionych dziobach. Występują na terenach otwartych, rzadko porośniętych drzewami. Łowią drobne ssaki i owady, które nadziewają na kolce krzaków...

Owoszcza brązowa

Issus coleoptratus (Geoffr.), rodzina Issidae — owoszczowate. Długość ciała 6—7 mm. Występuje w lasach liściastych, gdzie żyje na korze dębów, brzóz i in. Owady dorosłe spotyka się od lipca do sierpnia.

Dzierzba czarnoczelna

, rodzina Laniidae — dzierzby. Dzierzba czarnoczelna żyje w Europie Środkowej, Południowej i Wschodniej i w przyległych częściach Azji do Jeniseju.

Dzierzba rudogłowa

, rodzina Laniidae — dzierzby. Dzierzba rudogłowa żyje w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji południowo-zachodniej.

Dzierzba gąsiorek

, rodzina Laniidae - dzierzby. Jest takiej samej wielkości jak Dzierzba rudogłowa (17 cm długości).