Dzierzba białoczelna

Dzierzba białoczelna

Czytaj Dalej

Gęś białoczelna

Wygląd: Doroste ptaki mają szerokie, nieregularne poprzeczne pręgi na piersi, co sprawia, że każdy ptak ma inny wzór. Dziób żóttawy lub cielisty, zależnie od podgatunku. Biaty pasek dookoła nasady dzioba; nie mają go mtode ptaki do polowy zimy. Poza tym mtode mają jednobarwny szarobrą-zowy spód ciata...

Rybitwa białoczelna

Wygląd: Najmniejsza rybitwa, wielkości zaledwie skowronka. Długość ciała ok. 24 cm, rozpiętość skrzydeł poniżej 50 cm. Dziób i stopy żółte, czoło białe. W szacie zimowej podobna do rybitwy rzecznej.

Środowisko: Na wszystkich kontynentach: od strefy umiarkowanej do równikowej, ale jej areał lęgowy...

Srokosz [dzierzba srokosz] (Lanius excubitor)

Srokosz występuje w północnej Afryce, Europie i Ameryce Północnej. Dzieżby (Laniidcie), do których srokosz należy, są mocnymi ptakami o silnych, zakrzywionych dziobach. Występują na terenach otwartych, rzadko porośniętych drzewami. Łowią drobne ssaki i owady, które nadziewają na kolce krzaków...

Gęś białoczelna

Anser albifrons (Scop.), rodzina Anatidae — kaczkowate. Jest mniejsza od gęsi poprzedniej (66—76 cm długości), brązowoszara, z białymi piórami w części podogonowej i z czarnymi plamami na brzuchu. Nogi ma żółte, dziób różowy. U jego podstawy jest białe upierzenie.

Żyje w najbardziej na północ...

Dzierzba czarnoczelna

, rodzina Laniidae — dzierzby. Dzierzba czarnoczelna żyje w Europie Środkowej, Południowej i Wschodniej i w przyległych częściach Azji do Jeniseju.

Dzierzba rudogłowa

, rodzina Laniidae — dzierzby. Dzierzba rudogłowa żyje w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji południowo-zachodniej.

Dzierzba gąsiorek

, rodzina Laniidae - dzierzby. Jest takiej samej wielkości jak Dzierzba rudogłowa (17 cm długości).