Dzierlatka iberyjska

Dzierlatka iberyjska

Czytaj Dalej

Półwysep Iberyjski: wiek złoty i katastrofa

Wiek XVI rozpoczął wielką ekspansję języka hiszpańskiego, trwającą aż do końca następnego stulecia. Nie był to jedynie efekt obecności zamorskiej. Portugalczycy, którzy na dwa wieki dali Azji i Afryce swój język jako lingua franca, nie wywarli podobnego wpływu na kulturę światową. W języku...

Pętówka iberyjska

Pętówka iberyjska chętnie kopie w piasku niewielkie norki, służące jej za kryjówkę. Rozród: samiec pętówki iberyjskiej zachowuje się w czasie kopulacji i opieki nad skrzekiem jak samiec p.

Jaszczurka iberyjska

Tryb życia i rozród: jaszczurka iberyjska opuszcza swoje kryjówki przeważnie dopiero późnym przedpołudniem. iberyjska jest narażona nie tylko na znaczne wahania temperatury między dniem a nocą, ale często również na dłuższe okresy bardzo zimnej, deszczowej pogody.

Ostajnica iberyjska

Środowisko: bardzo rozmaite; ostajnica iberyjska żyje zarówno na nasłonecznionych, suchych, porośniętych rzadką roślinnością obszarach (np. Tryb życia: przebywająca przeważnie w ukryciu ostajnica iberyjska jest aktywna głównie w godzinach porannych.

Żmija iberyjska

Występowanie: Półwysep Iberyjski, pn.

Świnka iberyjska

Iberyjskim). Iberyjskiego (dorzecza Mino, Duero, Mondego i Tagu). iberyjskiej - ś.

Brzana iberyjska

Iberyjskiego w dorzeczach Tagu, Jaramy, Gwadiany i Gwadalkiwiru. iberyjska jest najbardziej południowym gatunkiem brzany na Płw. Iberyjskim, uważa się, że pochodzi z pn.

DZIERLATKA

(po)Śmieciuszka, ptak z rodziny skowronków; przen. beztroska, płocha, roztrzepana, figlarna dziewczyna, trzpiot; dźwiękonaśl. od śpiewu ptaka: dyrli, dyrli.

Półwysep Iberyjski od VI do VIII wieku

-  Państwo Wizygotów

-  szczyt potęgi – rządy Euryka – likwidacja resztek posiadłości rzymskich w Hiszpanii i pd. Galii, kodyfikacja prawa Wizygotów

-  słabość liczebna Wizygotów

-  507 r. – bitwa pod Vouille, klęska Alaryka II z Chlodwigiem

-  mieszkańcy Akwitanii przeszli na stronę katolickich...

Państwa i narody Półwyspu Iberyjskiego w latach 1848 - 1870

 

Sytuacja w Hiszpanii: + 1851 – ustępuje dyktator Ramon Narvaez + 1854 – pucz wojskowy wynosi do władzy generała O’Donnella, zaczęły się rządy burżuazyjne, nie zostały jednak przeprowadzone żadne reformy

+ 1868 – kolejna rewolucja, daje ona władzę generałowi Serrano i Prim, rok później dokonano...

PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO WOJNA 1808--1814

Wojna na Półwyspie Iberyjskim ściągnęła na jego mieszkańców okrucieństwa i zainicjowała liczne rewolucje w całej Ameryce Łacińskiej.

KOŚCIÓŁ WŚRÓD NAJEŹDŹCÓW - Na Półwyspie Iberyjskim

Izolację Kościoła hiszpańskiego zaczęły rozrywać napływy pielgrzymów do Compostelli z Francji, Italii,Niemiec i Anglii, a w XI wieku także mnichów kluniackich, którzy cieszyli się wpływami na chrześcijanhiszpańskich i wspomogli dzieło reformy Kościoła na Półwyspie Iberyjskim.

Na Półwyspie Iberyjskim

Krótkie rządy francuskie w Hiszpanii i Portugalii nie zdołały wprowadzić wielkich zmian. Nadal więctrzymano się cncien régime’u i dawnego regalizmu, łącząc ściśle sprawy polityczne i religijne.

Kościół w Hiszpanii potrzebował głębokich reform, zarówno w dziedzinie organizacyjnej...

Złożona sytuacja na Półwyspie Iberyjskim

Rządy Hiszpanii i Portugalii nie wzięły Piusa IX w obronę przed Piemontem, bo sytuacja polityczna obupaństw nie była stabilna.

W Hiszpanii krótko przed Wiosną Ludów doszło do odprężenia w stosunkach kościelnych, gdy władzęobjęła królowa Izabela, po dojściu do pełnoletności. W 1844 roku odwołano...

Kraje iberyjskie

W Hiszpanii liberałowie i radykalne grupy katolików stanowiły wielki problem Kościoła. Leon XIIIzwalczał te grupy, gdyż wymagał, by określanie kierunku polityki kościelnej należało do Stolicy Apostolskiej.Dostrzegł zaś w hiszpańskiej konstytucji (1876) duże możliwości działania Kościoła. Ruchowi...

LEKKA DYWIZJA (Light Division), dyw. lekkiej piech. ang., walcząca na Płw. Iberyjskim

Uważana przez historyków bryt. za najlepszą tego typu formację w całej epoce napoleońskiej. Utworzona jako bryg. lekkiej piech., przeznaczona do działań osłonowych i rozpoznawczych, zwłaszcza w terenie górzystym na granicy Hiszpanii i Portugalii.

W jej skład weszły elementy 43, 52 i 95 pp., 1 i 3...

MOORE Sir John (13 XI 1761 - 16 I 1809), gen. ang., dow. pierwszej armii ang. posłanej na Płw. Iberyjski

Ur. w Glasgow, syn lekarza. Walczył w Ameryce podczas wojny o niepodległość, 1784 deputowany do Izby Gmin, 1794 wspierał na Korsyce Pascala Paolego. 1795 odwołany do Anglii, bił się potem na Antylach pod rozkazami Aberc-romby’ego. 1798 gen. dyw., 1801 w Egipcie, odznaczył się na czele dyw. pod Kanopą...

Dzierlatka

Galerida cristata (L.), rodzina Alaudidae — skowronki. Jest większa od wróbla (17 cm długości), ubarwiona w brązowo-białe plamy. Ma charakterystyczny długi czubek na tyle głowy i stosunkowo krótki ogon.

Żyje w Europie Środkowej i Południowej, w Azji oraz w Afryce północno-zachodniej. Występuje na...