Wydaje mi się, że z jednej strony Judym zrobił dobrze, ponieważ dalsza droga jego życia była zbyt trudna dla Joanny, ponieważ była ona kobietą słabą i delikatną. Uważam jednak, że nie wszyscy bohaterowie Stefana Żeromskiego dokonali właściwego wybory (Tomasz Judym i doktor Piotr).
W swoim samotnym zmaganiu się z przeciwnościami i przeciwnikami jego idei Judym pokazuje swoją nieustępliwość, wrażliwość, chęć pomocy, pasję społecznika, bunt przeciwko złu, heroizm, poświęcenie, ofiarność, indywidualizm.
W utworze tym ukazano krajobraz społeczny wraz z szeregiem procesów ekonomicznych:
1. Deklasacja szlachty w postaci Dominika Cedzyny i Polichrowicza, gdyż obaj wywodzili się z rodzin szlacheckich.
Obaj musieli sprzedać ziemie i przenieść się do miasta. Cedzyna zatrudnił się jako dozorca u inżyniera...
1. opowiadanie o realiach społeczno-ekonomicznych epoki
2. o krzywdzie społecznej 3. o dramatach trudnych wyborów, postaw moralno-etycznych gdzie musi zostać wybrana moralność, uczciwość lub uczucie
Utwór ten można interpretować na wiele sposobów. Utwór prezentujący sytuację...
, woleli błądzić w drodze niż stać w miejscu (Zbigniew Załuski) - Judym jako samotny pielgrzym i gniewny bojownik "lepsze jutro": A) Romantyczna pasja będąca motorem działania pobudzająca wizję przyszłości: - czyny Judyma jako protest przeciwko zakłamaniu i wygodzie ludzi zadufanych w sobie pewnych swojej pozycji w świecie uregulowanym przez zasady broniące interesów wybranej grupy ludzi - Judym jako obrońca etyki i ...
Doktor Judym jest pogłębieniem i poszerzeniem poprzednich tego typu bohaterów. Judym jest dwudziestokilkuletnim absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Judym natomiast zranił jej uczucia.
Judym nigdy nie wyzwoli się z kategorii bohaterów bezdomnych on wręcz obawia się „udomowienia”. opis mieszkania doktora Czernisza, zwiedzanie zdobionych dziełami sztuki wnętrz „pałacu” dyrektora Kalinowicza) i ruder, w których żyją ubodzy.
Wiktor Judym, brat Tomasza, także nie może pogodzić się z rzeczywistością.
W ostatniej scenie Judym wygląda na człowieka zmęczonego i załamanego. Prawdopodobnie powyższe cechy sprawiają, że przynajmniej w trakcie trwania akcji powieści Judym nie odnosi sukcesów.
Fraszka "O doktorze Hiszpanie" powstała w okresie służby dworskiej Jana Kochanowskiego.
Judym wyszedł z tej warstwy i czuł się w pewnym stopniu winny wobec całej rzeszy biedaków. " Judym, walcząc o sprawiedliwość społeczną, staje się nowym wcieleniem mitologicznego Prometeusza, bo nie jest w jego mocy zmienić ten świat.
W postaci doktora Piotra ukazał swój ulubionytyp bohatera, kierującego się surowym imperatywem moralnym.
(wym. di:), 1527-1608, Uczony brytyjski, wybitny matematyk, faworyt królowej Elżbiety I, dla której sporządzał cenne mapy hydroi geograficzne nowo odkrytych lądów, propagator wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego do Anglii.
Wsławił się jednak z powodu innych swych zainteresowań, traktowanych jako hobby:...
Doktorowie kościoła niektórzy wcześni „ojcowie" kościoła, wyróżniający się szczególną uczonością lub świętością, zwł. Doktorowie nauki, pobożności itd.
Słynny makabryczny film (1919) Roberta Wiene, ze scenografią Waltera Reimanna, Hermanna Warma i Waltera Róhriga wyobrażającą zdeformowany świat koszmarów obłąkańca, z Wernerem Kraussem jako lekarzem-szarlatanem, wysokim, chudym, młodym Conradem Veidtem jako lunatykiem, z Lii Dagover, Rudolfem Klein-Rogge...
(wym. dżękil, hajd) Bohater tytułowy powieści Dziwna historia dra Jekylla i Mr. Hyde'a (ang. The Strange Case of Dr Jekyll and Mr. Hyde; 1886, wyd. pol. 1909) Roberta L. Stevensona. Szanowany lekarz, świadom dwoistości swej własnej natury, zainteresowany problemem dobra i zła i możliwością utworzenia...
Dr Tomasz Judym, lekarz w Cisach przy zakładzie kąpielowym, wikła się w beznadziejną walkę o osuszenie młaków, będących przyczyną febry, na którą choruje ludność okoliczna, a zarazem krajobrazową przynętą dla letników, bez której zakładowi leczniczemu groziłoby bankructwo.
Doktorat jest w większości krajów najwyższym stopniem nauk. ; osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury uczelnie wyższe nadają doktorat honorowy.
Sykstus IV tytułem doktora wyróżnił Bonawenturę 14 IV 1482 w bulli kanonizacyjnej, a d.
Dramat burmistrza
Ordynator w prowincjonalnym szpitalu, a następnie burmistrz, człowiek cieszącysię powszechnym szacunkiem, główna postać dramatu Tadeusza Rittnera
W małymdomku. Zaabsorbowany sprawami zawodowymi zaniedbuje jednak żonę, która wdajesię w romans z mieszkającym w ich domu lokatorem...