Niemcy, wyjąwszy Austrię, zjednoczyły się w cesarstwo i król pruski, jako cesarz niemiecki, zabłysnął na mlecznej drodze europejskich cezarów. na Bałkanach, granice europejskie pozostały przez lat trzydzieści niezmienione i dokuczliwe.
i mitu Europy, w ścisłym powiązaniu z ideałem wspólnoty poet. kultury i poezji: europejskość Powrotu zrównoważona została przez podjęcie rodzimych tradycji (Kochanowski, wielka poezja romant.
Napoleon III w tym konflikcie widział okazję, aby poprawić pozycję Francji w Europie, ale pokój paryski nie spełnił tych oczekiwań, stał się za to widomym przejawem destabilizacji stosunków między państwami w Europie, co mógł wykorzystać przedsiębiorczy polityk.
), wzmagająca się rywalizacja między mocarstwami europejskimi i rozrost europejskich kolonii w obu Amerykach | i innych częściach świata. Podobne formacje działały także na pograniczu Austrii i imperium ottomańskiego, a w Europie Zachodniej weszły do służby w latach 90.
Ale koncepcja ta i tak korzystniejsza była dla Niemiec niż różne, na pół fantastyczne plany zniszczenia państwa niemieckiego, wysiedlenia Niemców z Europy, czy też znany plan Henry Mor-genthaua, przewidujący rozbicie Niemiec na kilka drobnych państewek, pozbawionych przemysłu i nie mogących dokonać reunifikacji.
To dążenie typowoizraelickie i konieczne w tym wypadku biblijne rozczarowanie w stosunku do posiadłościziemskich stało się udziałem niemal wszystkich narodów Europy Wschodniej.
- przyrost demograficzny
- uprawa dotychczasowych puszcz i nieużytków, karczowanie lasów
- koniec najazdów normańskich, węgierskich, arabskich – odbudowa spustoszonej gospodarki
- wielka własność feudalna
- postęp techniczny w rolnictwie – wzrost plonów
* trójpolówka zastępowała gospodarkę...
- przyrost demograficzny
- organizacja nowego osadnictwa – Francja, Anglia, Italia, Niemcy
* wolnizna – większe swobody na czas zagospodarowania się w nowym miejscu
* zależność osobista przeszła w zależność rzeczowa – związaną z posiadaniem gruntu
- powstawanie warstwy jednolitego chłopstwa o...
- niewiele miast pozostało ze starożytności
- większość wytworzyła się z grodów obronnych, ośrodków władzy, ośrodków kościelnych, dworów, targów
- czynniki miastotwórcze
* kupiectwo
* rzemiosło
* planowa działalność władzy
- osada wyróżniająca się pod względem zajęć ludności i...
- X-XII w. – szkoły katedralne
- studia nad teologią i filozofią chrześcijańską późnego antyku i nad „pogańskimi” autorami starożytnymi
- kontakt z Arabami – przekłady greckich traktatów filozoficznych z arabskiego na łacinę
* arabski komentator – Awerroes
* dzieła Euklidesa, Ptolemeusza...
Odbywa sie przede wszystkim na uczelniach wyższych są to m.in.:
Francja- państwowa szkoła administracji ENA
Niemcy- wyższa szkoła nauk administracyjnych Speyer
W. Brytania- szkoła administracji państwowej CSC
Polska- Krajowa Szkoła Administracji Publicznej w Warszawie
W Polsce rekrutacja do...
Jednakże dzięki licznym "nieudanym" wyprawom do Indii lub po bogactwa Orientu, na czele z odkryciem Ameryki przez Kolumba, europejscy żeglarze odkryli prawie całą mapę świata z wyjątkiem Australii i Antarktydy. Dla Europy i świata miało to daleko idące skutki, które trwają do dziś.
Wiosna ludów 1848 rok II Republika 1848 rok Cesarstwo 1852 - 1870
Powstanie lutowe ( 22 - 24 luty 1848 roku ) Rząd Tymczasowy:
-ogłasza wolność zgromadzeń i prasy tworzy warsztaty narodowe dla robotników Konstytucja - 4 listopada 1848 roku Jednoizbowy parlament.
Władza wykonawcza: prezydent wybierany na...
W krajach Beneluksu lata 1956-1970 stanowiły okres prosperity i rozwoju. Jedynie w Belgii w 1960 r. doszło do zaburzeń społecznych i kilkutygodniowego strajku powszechnego, wymierzonego przeciw niepopularnemu rządowi Gastona Eyskensa. Belgia uwikłana została też w konflikt katangijski (1960-1963).
W...
Gruczoły dokrewne i hormony przez nie wytwarzane:podwzgórze:tyreoliberyna;gonadoliberyna;somatoliberyna;kortykoliberyna;somatostatyn;prolaktostatyna inaczej dopamina.przysadka mózgowa: płat przedni:hormon wzrostu; prolaktyna.przysadka mózgowa: płat tylny: oksytocyna.szyszynka:melatonina;płat czołowy...
Od Karusi do Jacka Soplicy w utworach A. Mickiewicza przemiany bohatera romantycznego
WSTĘP: Każde dzieło literackie jest autonomiczną strukturą artystyczną. Także każdy bohater ma własne, indywidualne cechy, którymi obdarzył go kreator - pisarz. Istnieje jednak również pojęcie bohatera epoki, jako...
Patriotyzm Polaków - mit czy cecha narodowa? Uzasadnij swój sad, odwołując się do wybranych przykładów literackich z różnych epok.
I.
WSTĘP: l. Pojęcie patriotyzmu, rozróżnienie patriotyzmu czasu wojny i czasu pokoju, kształtowanie się tego pojęcia począwszy od średniowiecznego etosu rycerskiego...
Horacjańskie rozumienie "Carpe Diem" w odniesieniu do "Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego.
Lektura "Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego jest ciekawym doświadczeniem. Rzadko bowiem ma się do czynienia z dokumentem powstałym w tak specyficznych okolicznościach i z bohaterem o takiej historii...
Uzasadnij, że słowa St. Żeromskiego “jestem towarzyszem tych, którzy cierpią, walczą, dążą do wolności” były myślą przewodnią jego utworów.
Żeromski był twórcą, który bardzo zaangażował się w sprawy kraju. Interesowało go to, co się działo na terenach Polski, był sumieniem narodu...
MAŁŻEŃSTWA literackie – od św. Aleksego do Ziembiewiczów.
Małżeństwo to związek dwojga ludzi – kobiety i mężczyzny. Religia chrześcijańska dowodzi, iż pierwsze małżeństwo ustano–wił Bóg, stwarzając Adama i Ewę – pierwszych rodziców. Dwie osoby, które winna łączyć miłość, wzajemny...