SUPLEMENTY DIETY JAKO ŚRODKI SPOŻYWCZE

Informacje, które muszą być umieszczone na etykiecie suplementu diety: •    określenie „suplement diety" lnie może być zastąpione nazwą handlową) •    nazwa kategorii składników odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie ich właściwości •    porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia •    ostrzeżenie dotyczące nicprzekraczania zalecanej ...

Dieta eliminacyjna

U dzieci z rodzin nieobciążonych występowaniem chorób alergicznych oraz wówczas, gdy objawy alergii lub nietolerancji ograniczone są tylko do jednego narządu, próbę ponownego wprowadzenia do diety szkodliwego pokarmu można zwykle wykonać po 6-12 miesiącach stosowania diety eliminacyjnej.

Dieta wysokobiałkowa

Jedną z takich diet jest dieta wysokobiałkowa, którą stosuje się w wypadku konieczności dostarczenia organizmowi zwiększonej ilości białka potrzebnego bądź to do odbudowy zniszczonych wskutek choroby narządów, bądź też do uzupełnienia jego niedoboru w organizmie spowodowanego słabym wchłanianiem białek lub ich nadmiernym wydalaniem z ustroju.

Dieta Atkinsa

Długotrwałe stosowanie tej diety stwarza zagrozcnic osteoporozą i pewnymi typami nowotworów, a także miażdżycą, gdyż w niektórych badaniach dowiedziono, że po początkowej poprawie, w dłuższej perspektywie profil lipidowy surowicy krwi ulega wyraźnemu pogorszeniu w kierunku atero-genności (wzrost stężenia cholesterolu ogółem o 26% w stosunku do diety mieszanej).

Rola diety w mukowiscydozie

Rola diety w mukowiscydozie Dieta wysokoenergetyczna i bogatobiałkowa, suplementacja witamin i odpowiednia podaż preparatów enzymów trzustkowych to podstawowe elementy leczenia mukowiscydozy.

Dieta a nowotwory

Trudności związane z badaniami epidemiologicznymi są oczywiste: dieta poszczególnych osób jest zazwyczaj zmienna, a na wyniki badań mają wpływ bardzo liczne, dodatkowe czynniki (inne składniki diety, nawyki i nałogi, aktywność mchowa, narażenie na kancerogeny itd.

Dieta Montigniaca

W badaniach epidemiologicznych faktycznie dowiedziono istnienie związku pomiędzy spożyciem produktów o wysokim IG a występowaniem cukrzycy, natomiast wpływ omawianej diety na ryzyko niedokrwiennej choroby serca nic został dotąd udowodniony.

Dieta według grup krwi

nazwane przez twórców diety lekty-nami. Ponadto, twórcy diety w ogóle nie wzięli pod uwagę faktu, że prócz trzech głównych antygenów wyróżnia się również czynnik Rh.

Dieta z ograniczona podażą białka

Dieta ta sprowadza często poprawę stanu klinicznego, obniża się stężenie mocznika, ustępują mdłości i brak łaknienia. O podobnych wynikach doniesiono w USA przy użyciu zmodyfikowanej diety Giorda-no-Giovannettiego — podawano białko jednego jajka i ok.

Dieta i wysiłek fizyczny a cukrzyca

W ciągu wielu lat zalecenia dietetyczne ulegały pewnym zmianom, aby w końcu przybrać formę prostych ustaleń, rekomendujących taki skład diety, aby przy pokryciu pełnego zapotrzebowania na wymagane składniki pokarmowe dieta gwarantowała utrzymanie należnej masy ciała i prawidłowy lipidogram.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest powszechnie akceptowana przez żywieniowców i dietetyków, a jej walory smakowe doceniane są przez konsumentów.

Dieta w kamicy układu moczowego

Nie można jednak tego osiągnąć wyłącznie dzięki diecie. Podstawą leczenia jest dieta ograniczająca ilość cystyny oraz metioniny, związku również będącego aminokwasem, który w organizmie w znacznej części ulega przemianie do cystyny.

Dieta dla osób z chorobą Parkinsona

** oraz dietę Dieta jest uzupełnieniem leczenia objawowego. Wskazane są zatem preparaty wapniowe, jako uzupełnienie diety.

Dieta niemowlęcia zdrowego i chorego

 We wszystkich przypadkach diety leczniczej pożywienie roślinne, reprezentowaneprzez produkty zbożowe, warzywa, owoce, a także zioła, ma duże znaczenie.

Żywienie w diecie wegetariańskiej

Głównym źródłem białka jest mięso zwierząt rzeźnych, drobiu i ryb, wiec w jakich produktach szukać tak niezbędnego białka skoro stosujemy dietę wegetariańską? Jakie produkty stosuje się w diecie wegetariańskiej i co one posiadają?

Dieta płynna pełna

W razie potrzeby można w diecie tej zwiększyć ilość kalorii i białka, nawet do poziomu diety bo-gatokalorycznej i bogatobiałkowej.

DIETY ELIMINACYJNE

Każda z trzech pierwszych diet z tab. Gdy objawy alergiczne po jednej z diet ustępują, to należy stopniowo dodawać pokarmy z innych diet i obserwować, czy nie ma nawrotu dolegliwości.

Dieta (optymalna) dr. Kwaśniewskiego

gdyż założenia obu diet są dość podobne. W diecie tej preferowane są tłuszcze nasycone (smalec, słonina, masło, śmietana! Podobnie, jak w diecie Atkinsa, dieta dr.

SKŁADNIKI DIETY A EKSPRESJA GENÓW

Ilość błonnika w diecie również wpływa na ekspresję w tkance tłuszczowej genów związanych z regulacją funkcji adipocytów, produkcją adipocytokin.

Dieta plaż południowych

żc dieta plaż południowych stanowi korzystną modyfikację diety Atkinsa, gdyż poza fazą pierwszą całodzienna racja pokarmowa jest w niej bardziej zbilansowana. Dieta ta może również nic zapewniać pełnego pokrycia zapotrzebowania na wapń i niektóre witaminy z grupy B, natomiast dostarcza zbyt dużo fosforu.