Czarne jagody - formy podania

Świeże lub suszone czarne jagody stosowane są również jako lek pomocniczyprzeciwko owsikom. Na zakończenie należy dodać, że przygotowywane domowym sposobem przetwory zsurowych czarnych jagód zachowują pełną wartość leczniczą, a ponadto odznaczają siędużą trwałością.

Wisła Czarne

Osada wczasowa Wisła Czarne to obecnie część miasta Wisły w Beskidzie Śląskim. W miejscu połączenia obu Wisełek zbudowano w 1972 zbiornik Wisła Czarne.

Myśl i czyn romantyka - Czerwone i czarne

Zasadniczo jest mu przy tym wszystko jedno, w jakiej dziedzinie uda mu się wybić, gdzie otrzyma wysoką rentę i zaszczyty: „czarne” — strój duchowieństwa — zmienia na „czerwone” — mundur wojskowy.

Poezja kabaretowa (skamandryci i inni) - Potomstwo czarnego kota

Ów czarny kot – panoszący się hardo na plakatach – to „mieszaniec”, tyleż paryżanin,co i cudzoziemiec: do Paryża przywędrował z poezji Amerykanina – Edgara Allana Poego.

Działania morskie w czasie Wojny Krymskiej - OPISY NAJWAŻNIEJSZYCH BITEW MORSKICH WOJNY KRYMSKIEJ NA MORZU CZARNYM

Opisałem tu wszystkie ważniejsze bitwy na Morzu Czarnym, pozostałe potyczki między flotami walczących państw nie miały większego znaczenia strategicznego, więc nie zostały przeze mnie uwzględnione.

Rybitwa czarna

Wygląd: W szacie godowej czarna jak sadza, z czarnym dziobem, jedynie podogonie białe; w zimie wierzch szary, spód biały, na bokach ciała ciemne plamy. Lęgi: Rybitwy czarne gnieżdżą się u nas w małych koloniach.

Czarna wdowa

Samica pożera samca po odbyciu kopulacji, stąd nazwa „czarna wdowa". Występowanie: Holarktyka oraz Ameryka Środkowa i Południowa należące do Krainy Neo-tropikalnej - podgatunek nominotypowy czarna wdowa (L.

Baribal - Północnoamerykański niedźwiedź czarny

Choć nazywa się go niedźwiedziem czarnym, kolor jego futra może być prawie zupełnie biały lub srebrny, cynamonowy lub czekoladowobrązowy, niebieskoczarny lub też czarny jak smoła.

Porzeczka czarna

Jagody kuliste, czarne, gruczołowato punktowane, o swoistym smaku. Uwagi ogólne: Porzeczka czarna jest uprawiana od XVI wieku. Czarne jagody o kwaśnym smaku są bardzo cenione z powodu wysokiej zawartości witaminy C.

Borówka czarna

Uwagi ogólne: Borówka czarna ma w Polsce różne regionalne nazwy ludowe: w centrum i na północy nazywa się „czarna jagoda" lub zgoła „jagoda", na południu mówi się „borówka"; znana jest również nazwa „czernica".

CZARNEJ SOTNI NAPADY 1906-1911

Jakkolwiek od zabójstwa cara Aleksandra II (1818-1881) zorganizowane pogromy były stałym elementem życia w Rosji, to jednak przywództwo czarnej sotni przyczyniło się bardzo do wzrostu ich częstotliwości; dziełem sotni były pogromy w ponad 100 miastach.

Bez czarny (dziki)

Ponieważ kwiaty czarnego bzu pachną słodko, jego liście zaś mają gorzki smak, toteż w średniowieczu widziano w nim alegorię chrześcijan (kwiaty) i Żydów (liście), którzy wywodzą się z jednego korzenia i z jednego pnia.

Borówka czernica = czarna jagoda = czernica

Przy rozcieraniu w palcach barwią skórę na kolor brunatnozielony(czarna jagoda — na fioletowy). Owoce czarnej jagody zbiera się przed całkowitym dojrzeniem. Po wysuszeniu owoce sąpomarszczone, barwy niemal czarnej, o smaku nieco ściągającym.

Porzeczka czarna - zastosowanie

Napój witaminowy z liści: liście porzeczki czarnej, borówki brusznicy oraz owocedzikiej róży zmieszać w równych ilościach, zaparzać 5 min (1 łyżkę na szklankę wody).

Czarna śmierć — biczownicy

Klemens VI wydał (20 X 1349) zakaz przynależności do biczowników, leczwielu lekceważyło to, głosząc że czarna śmierć jest Bożą karą za zło na dworze papieskim.

Czarny i żółty to kolor logicznej oceny, który z nich i dlaczego powinien być wykorzystywany jako pierwszy?

Kapelusz czarny- oznacza wyszukiwanie wad, negatywnych osądów, weryfikacje faktów, ocenę prawidłowości.

Pieprz czarny

Piper nigrum - pieprz czarny, którego czarne - dojrzałe lub białe - niedojrzałe ziarna są pozyskiwane w prawie wszystkich tropikalnych rejonach Azji, jest jednocześnie atrakcyjną rośliną pokojową o dużych możliwościach przystosowania się do warunków.

Szablak czarny

Odwłok dorosłego samca czarny, samicy brązowy, młode osobniki obu płci żółtawe. Cykl rozwojowy szablaka czarnego trwa rok.

Nieskorek czarny

Połyskliwie czarny z przedpleczem bez wycięcia na tylnym brzegu i włoskami skierowanymi do przodu; pazurek bez ząbka. Rozród: późną wiosną pierwsze nieskorki czarne opuszczają glebę, w której spędziły zimę.

Kruszel czarny

Samica kruszela czarnego osiąga wraz ze swoim bardzo długim, mniej więcej jak całe ciało, pokładełkiem łączną długość prawie dwa razy większą od długości samca. Ciało ma ubarwienie od ciemnobrązowego do czarnego i jest, jak u prawie wszystkich gatunków z rodziny trzpienni-kowatych, walcowatego kształtu.