CZARNY

Czarnymi flagami" nazywano wojska kalifów bagdadzkich dlatego, że flaga Abbasydów była czarna (podczas gdy Fatymidów była zielona, a Omajjadów - biała); powiadano, że czarna zasłona wisząca przed drzwiami Aiszy (zob.

Nosorożce afrykańskie - Nosorożec biały i nosorożec czarny

Nosorożec biały Długość głowy i tułowia: do 420 cm Wysokość w kłębie: do 185 cm Masa: do 2300 kg Występowanie: południowy Sudan i południowa Afryka Nosorożec czarny Długość głowy i tułowia: do 375 cm Wysokość w kłębie: do 140 cm Masa: do 1400 kg Występowanie: miejscami we Wschodniej Afryce, po Afrykę Południową

Czarny bez

Kwiaty bzu czarnego są składnikiem mieszanki ziołowej Pyrosan (Herbapol),stosowanej pomocniczo jako lek napotny i przeciwgorączkowy. Owoce bzu czarnego są składnikiem granulatu ziołowego Betagran (Herbapol) i płynu Betasol(Herbapol), stosowanych jako środki pomocnicze w łuszczycy.

CZARNE SIOSTRY

Czarne siostry z Lowanium, Soeurs Noires de Louvain, wywodzące się ze wspólnoty beginek z Liège (>• beginki i begardzi), 1438 przeniesione do Lowanium; 1964 złączone z -»• norbertankami z Duffel.

Porzeczka czarna

Odwar moczopędny z porzeczki: zmieszać równe ilości liści porzeczki czarnej iziela skrzypu. Napar przeciwnieżytowy z porzeczki: zmieszać równe ilości liści porzeczki czarnej i liścimięty.

Czarne dziury

Miejmy więc nadzieję, że i z czarnymi dziurami astronomowie sobie poradzą. Przez krótki czas wydawało się nawet, że pośrednie dowody istnienia czarnych dziur już mamy.

Gorczyca czarna

Rozdrobnione nasiona gorczycy czarnej stosuje się obecnie wyłącznie zewnętrzniedo okładów rumieniących w bólach gośćcowych, zapaleniu korzonków nerwowych inerwobólach korzonkowych.

Czarna śmierć - Epidemia dżumy

Zaraza powraca Epidemia czarnej śmierci wygasła około 1351 r. Czarna śmierć odeszła, ale nie na zawsze.

CZARNA MAGIA

Dopiero wtedy, kiedy na drodze do realizacji tych dążeń pojawiają sięinni ludzie lub jakieś zewnętrzne przeszkody, czarna magia kieruje swesiły przeciwko nim. sataniści i ich czarne msze nacześć Szatana).

Rzodkiew czarna

Korzeń rzodkwi czarnej działa znacznie łagodniej od nasion gorczycy czarnej pomimo podobieństwa w składzie chemicznym. Nie należy przyjmować soku z rzodkwi czarnej na czczo i w zbytdużych ilościach, gdyż może to spowodować podrażnienie błony śluzowej żołądka, wymioty ibiałkomocz.

Sosna Czarna

Kora u młodych drzew gładka, później bardzo grubo bruzdowana i podzielona na łuskowate płaty, w końcu brunatna-czarna lub czarno--szara. Sosna czarna hiszpańska (Pinus nigra ssp.

Czarna Afryka kolonialna i rozwój zależny (1945 - 1992) - Unia Południowoafrykańska i RPA. Apartheid

Nacjonaliści odebrali resztki praw politycznych czarnym i kolorowym i do obowiązującego jeszcze przed I wojną światową systemu zakazującego czarnym posiadania ziemi na 87% obszaru kraju dodali w latach 50-tych system ścisłej segregacji rasowej (apartheid) przewidujący zakaz korzystania przez obydwie rasy z tych samych urządzeń użyteczności publicznej, zamieszkiwania (poza czarną służbą) w tych samych dzielnicach, odrębne systemy oświaty (upośledzające ...

Salamandra czarna

Salamandra czarna zasługuje na uwagę z tego powodu, że rodzi młode już przeobrażone, z pominięciem stadium larwy rozwijającej się w wodzie. Pokarm: salamandra czarna poluje na chrząszcze, ślimaki nagie i skąposzczety oraz na inne drobne bezkręgowce.

CZARNEGO JASTRZĘBIA WOJNA 1832.

Czarny Jastrząb ocalał i szukał schronienia u Indian Winnebago, którzy wydali go białym.

Czarny bez - zastosowanie

250 g, gotować 10—15 min w 11 wody,następnie dodać 50 g suszonych owoców bzu czarnego, osłodzić do smaku i zagotować. Spożywanie surowych świeżych owoców bzu czarnego wywołuje nudności,niekiedy wymioty.

"Czarny potok”

Stylistyka Czarnego potoku została wielorako zdeterminowana. Dzięki językowi osiąga Buczkowski szczególną kolorystykę i w tej czarno-czerwonej od ciemności i pożaru kolorystyce utrzymuje niemal całą powieść.

Bocian czarny

Lęgi: Bociany czarne gnieżdżą się pojedynczo, gniazdo budują wysoko lub nisko na starych drzewach, czasami w widocznym miejscu: np. Pożywienie: Bocian czarny jest bardziej ryboże-rny niż bocian biały.

Borówka czarna

Owocami są kuliste jagody wielkości 5-8 mm, które z zewnątrz są niebiesko-czarne - dlatego również używaną nazwą jest czarna jagoda - ale zawierają silnie barwiący czerwony sok.

CZARNE KWIATY. BIAŁE KWIATY

Stylfragmentów określił autor postulatem estetycznym „wiernego"opisu wydarzeń, dla których właśnie „formuł stylu niema", i ten typ wyrazu nazwał „czarnymi kwiatami"; przymiotnik,,czarny'' oznacza tu jednocześnie nekrologiczny charakterwspomnień, surowość, zwięzłość.

ZAWISZA CZARNY, tradycyjnie tak nazywane fragmenty dramatu (dwóch dramatów?) J. Słowackiego

nawałą; dwaj towarzysze tej walki to w dramacie dwie przebrane kobiety: Laura i zakochana również w Czarnym Rycerzu dziewczyna mauretańska. PIGOŃ Słowackiego jeden czy dwa dramaty o Zawiszy Czarnym?