Ciąża u ssaków

Czytaj Dalej

Ciąża, cos o rozmnażaniu

Oogeneza – to proces powstawania komórek jajowych w jajnikach u kobiet. Oogeneza – to proces powstawania komórek jajowych w jajnikach u kobiet.

Pierwsze ptaki i pierwsze ssaki

U nich również łuskaUN zmieniła się w rodzaj szypułek i rozwinęła się w okrycie zatrzymujące ciepło; one również przeszły szereg zmian, podobnych co do istoty, różnych zaś w szczegółach, i stały się ciepłokrwiste.

Wiek ssaków

U ptak&oacuUNte;w natomiast i zwierząt ssących karmienie młodych i stała nad nimi opieka wytwarzały ścisły związek między dwoma pokoleniami: młode uUNczyUNłyUN się r&oacuUNte;żnych czynności życiowych, naśladuUNjąc starszych, kt&oacuUNte;re zn&oacuUNte;w z kolei ostrzegały je głosem, uUNważałyUN na nie i pomagały im.

WYBRANE ZABURZENIA PSYCHICZNE W RÓŻNYCH OKRESACH ŻYCIA I ICH UWARUNKOWANIA - Czynniki ryzyka zaburzeń w okresie ciąży, porodu i wczesnego dzieciństwa - znaczenie patologii relacji

Przerażające lub lękowe zachowania opiekunki są źródłem silnego lęku u dziecka, a ten wzbudza system przywiązania, co jednocześnie powoduje u dziecka tendencję zbliżania do opiekunki i jednocześnie wzmaga lęk.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - W życiu prenatalnym, czyli przed urodzeniem

Rozróżniamy 4 okresy :

1. Okres przedimplantacyjny, który trwa ok. 1 tygodnia, kiedy dziecko wędruje przez jajowód do jamy macicy, gdzie następuje proces zagnieżdżania, czyli przyjęcie dziecka przez śluzówkę macicy na 9 pierwszych miesięcy jego życia.

2. Okres tworzenia się trzech listków zarodkowych...

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres najbardziej intensywnego rozwoju. Z zapłodnionej komórki jajowej powstaje nowa istota ludzka, która pod koniec trzeciego miesiąca przypomina wyglądem miniaturowego człowieka i ma wszystkie, funkcjonujące już, podstawowe narządy wewnętrzne. Tempo tworzenia się komórek nerwowych...

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Pierwszy miesiąc ciąży

W czwartym tygodniu pojawiają się zawiązki nerek, wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, żołądka, jelit, płuc, tarczycy, kończyn, oczu, uszu i nosa, otworu ustnego oraz zaczątki 40 par mięśni położonych wzdłuż osi ciała.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Drugi miesiąc ciąży

Wydzielane androgeny stymulują rozwój prącia u chłopców. U dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki, a u chłopców zaś moszny.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Trzeci miesiąc ciąży

Mięśnie umożliwiające ruchy jelit. Zakończony zostaje rozwój strun głosowych , żebra i kręgi ulęgają intensywnemu kostnieniu, nerki produkują mocz wydalany do płynu owodniowego.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Drugi trymestr ciąży

Ten trymestr cechuje najbardziej intensywny wzrost oraz duże tempo rozwoju układu nerwowego, przejawiające się w doskonaleniu motoryki.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Czwarty miesiąc ciąży

Uformowany jest móżdżek. Dlatego duży ucisk na brzuch matki wywołuje u dziecka reakcję przeciwstawienia: płód zwija się, okręca wokół własnej osi, kopie.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Piąty miesiąc ciąży

Intensywność połykania wód płodowych zależy nie tylko od uczucia głodu, lecz również od ich smaku(: nieprzyjemny smak, np.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Szósty miesiąc ciąży

Dojrzewają narządy wewnętrzne oraz układ nerwowy. Zauważono jednak, że prawidłowo rozwijające się dziecko rzadko trwa w bezruchu dłużej niż 10 minut, chociaż matka nie odczuwa wszystkich jego ruchów.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Trzeci trymestr ciąży

Charakterystyczną cechą tego okresu jest intensywny rozwój tkanki tłuszczowej, co prowadzi do podwojenia wagi. Następuje dalsze magazynowanie potrzebnych po urodzeniu składników.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Siódmy miesiąc ciąży

surfaktantu, substancji, która u dojrzałych noworodków pokrywa od wewnątrz powierzchnię pęcherzyków ucnych, zmniejszając w nich napięcie powierzchniowe (to zapobiega sklejaniu się pęcherzyków podczas wydechu i zmniejsza wysiłek oddechowy).

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Ósmy miesiąc ciąży

Nadal dojrzewają narządy wewnętrzne, zwłaszcza układ oddechowy. Dla większości jest to ułożenie głową w dół i w takiej też pozycji spędzą ostatnie cztery-sześć tygodni w matczynej macicy.

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Dziewiąty miesiąc ciąży

Na 2 tygodnie przed urodzeniem dziecko przestaje rosnąć. Jest całkowicie ukształtowaną osobą, której płeć jest zdeterminowana nie tylko genetycznie ale także psychicznie.

Analiza budowy ssaków - ze wskazaniem na cechy ich doskonałości

U większości gatuUNnk&oacuUNtUNe;w kręgi poszczeg&oacuUNtUNe;lnych odcink&oacuUNtUNe;w ( z wyjątkiem krzyżowego) pozostają nie zrośnięte, dzięki czemuUN kręgosłuUNpUN prawie na całej uUNgościUN zachowuUNję mniejszą luUNb większą elastyczność.

CHARAKTERYSTYKA SSAKÓW - Pokrycie ciała

włosy - twory naskórkowe zbudowane z silnie zrogowaciałych komórek; - u gatunków morskich (walenie) jak i niektórych ssaków afrykańskich (słonie, nosorożce) owłosienie zanika - włos zbudowany jest z korzenia zanurzonego w pochwie włosowej i łodygi - u podstawy korzenia wykształca się specjalne zgrubienie - opuszka włosa, obejmująca ...

CHARAKTERYSTYKA SSAKÓW - Szkielet

czaszka budową podobna a do czaszki gadów (z charakterystyczną redukcją liczby elementów) - wszystkie kości czaszki połączone mocno szwami (wyjątek kość żuchwowa i kostki uchowe) - duża mózgoczaszka - silny rozwój mózgowia - na kości potylicznej znajdują się dwa kłykcie potyliczne - w jamie ucha środkowego, w kości skroniowej ...