Gajusz Juliusz Cezar - geniusz czy uzurpator?

Ponieważ Cezar formalnie nie mógł uznać Cezariona za swego syna, więc jeszcze przed śmiercią na swego dziedzica wyznaczył wnuka swej młodszej siostry - Gajusza Oktawiusza, który przyjął nazwisko Gajusz Juliusz Cezar Oktawian.

Juliusz Cezar - Informacje Ogólne

Wielu spośród swoich zamierzeń Cezar nie zdążył urzeczywistnić dlatego też, trudno ocenić jak potoczyłaby się dalej kariera polityczna Juliusza Cezara.

CEZAR Juliusz

W 49 Pompejusz i senat, obawiając się autorytetu i potęgi Cezara, rozporządzającego 13 fanatycznie oddanymi sobie legionami, zażądali, po śmierci Krassusa i rozpadnięciu się triumwiratu, aby Cezar złożył dowództwo i wrócił do Rzymu bez wojska.

GALIJSKIE WOJNY CEZARA 58-51 p.n.e.

Ten wycofał się do Alesji, gdzie obiegł go Cezar (lipiec). W 51 Cezar przeszedł przez Galię tłumiąc resztki oporu; do końca roku umocnił na trwałe panowanie Rzymu w Galii.

Juliusz Cezar (ok.100 - 44 p.n.e.)

Cezar pomimo zakazu , na czele 13 legionów , przeprawił się przez rzekę i wkroczył do kraju , rozpoczynając wojnę domową . Cezar przyjął tytuł dyktatora i objął rządy w Rzymie.

KLEOPATRA, Kleopatra i Cezar. Tragedia historyczna

, pada na zagadnienie kultury - żywej i martwej: Rzym reprezentuje kulturę młodą i prężną, Egipt (ukazany przy pomocy znacznie bogatszej galerii postaci) - cywilizację zastygłą w tradycji, naród wychowany „między mumią i sfinksem", toteż Cezar nie jest w Egipcie agresorem, ale obrońcą ludów i prawa.

PONTYJSKA WOJNA CEZARA 47 p.n.e.

Cezar wysłał do Rzymu słynną wiadomość: „Veni, vidi, vici" („Przybyłem, zobaczyłem, zwycięży­łem").

Poczet cesarzy rzymskich - Gajusz Juliusz Cezar (Gaius Iulius Caesar)

uchwałą senatu i ludu zaliczony został w poczet bogów jako Divus Iulius Tytuł cesarz wywodzi się od jego nazwiska, nazwisko Cezar stało się stopniowo oznaczeniem najwyższej godności. Cezar przekroczył wraz ze swoimi legionami rzekę Rubikon oznaczało to rozpoczęcie wojny domowej.