Cewka moczowa

Cewka moczowa

Czytaj Dalej

Cewka moczowa

Natomiast wT miejscu przejścia cewki moczowej przez przeponę moczowo-płciową znajduje się zwieracz, który jesl zbudowany dla odmiany z mięśni poprzecznie prążkowanych (zwieracz prążkowany albo zwieracz cewki moczowej, ew.

Zapalenie cewki moczowej

Ujście cewki moczowej jest obrzęknięte i zaczerwienione, wydobywa się z niego ropna wydzielina. Chory na zapalenie cewki moczowej powinien zachować wstrzemięźliwośc dopóki zapalenie nie zostanie wyleczone.

Zwieracz cewki moczowej

U kobiety zwieracz cewki jest słabszy; włókna zewnętrzne biegną na ogół podobnie jak u mężczyzny, włókna wewnętrzne natomiast obejmują cewkę i pochwę wytwarzając zwieracz cewkowo-pochwowy (m.

Cewka moczowa męska

Do cewki moczowej uchodzą dwa rodzaje gruczołów: po pierwsze śluzowe gruczoły cewki moczo w ej (glandu-lae urethrales), które zwilżają i chronią błonę śluzową cewki, po drugie swoiste gruczoły, które opróżniają się tylko okresowo w czasie wytrysku nasienia; wydzielina ich stanowi istotny składnik nasienia.

Długość cewki moczowej kobiecej

Długość cewki moczowej kobiecej wynosi 3 do 5 cm, średnica cewki mniej więcej 5 do 7 mm, choć ściana jej jest bardzo rozciągliwa.

Cewka moczowa kobieca

Cewka moczowa kobieca (urethra feminina) jest znacznie krótsza od cewki męskiej. Pod względem morfologicznym tylko początkowy odcinek cewki męskiej od ujścia wewnętrznego do wzgórka nasiennego odpowiada cewce kobiecej.

ROZWÓJ PĘCHERZA MOCZOWEGO I CEWKI MOCZOWEJ

W czasie powyższych przekształceń końcowe odcinki przewodów pranercza znajdujące się ku dołowi od pączków moczowodowych (zawiązków moczowodów) zostają wciągnięte w grzbietową ścianę rozrastającego się pęcherza moczowego.

URAZY CEWKI MOCZOWEJ

Uszkodzenia cewki tylnej bywają spowodowany złamaniami kości miednicy, cewki przedniej — uderzeniem w okolicę krocza i przyciśnięciem opuszkowej części cewki do kości spojenia łonowego.

Błona śluzowa cewki moczowej kobiecej

W tylnej ścianie cewki wpukla się do światła szczególnie silny fałd błony śluzowej, grzebień cewki moczowej (crista urethralis), który ciągnie się w przedłużeniu języczka cewki lub w razie jego brakuw przedłużeniu trójkąta pęcherzowego, aż do ujścia zewnętrznego cewki.

Cewka moczowa żeńska

Znacznie mniejsza długość cewki moczowej żeńskiej stwarza dogodniejsze warunki rozwoju infekcji wstępującej dróg moczowych w porównaniu z cewką męską.

Cewka moczowa męska

U obu swych końców jest ona poszerzona; u tylnego wytwarza dół opuszki (fossa bulbi), do którego uchodzą gruczoły opuszkowo-cewkowe, u przedniego — dni łódkowaty (fossa naiiculańs) położony tuż ku tyłowi od ujścia zewnętrznego cewki, jak i ono ustawiony strzałkowo.

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej (m. Mięsień poprzeczny krocza głęboki statycznie umocowuje cewkę moczową w przeponie moczowo-płciowej.

Kamica cewki moczowej

Kamienie, które przywędrowały i utkwiły w cewce, usuwamy kleszczykami lub przez nacięcie cewki. Kamienie z cewki tylnej można przesunąć do pęcherza i tam je skruszyć.

Zastawki cewki moczowej

Dlatego też w chwili rozpoznania stwierdzą się przeważnie znaczne zmiany w górnych drogach moczowych, polegające na rozszerzeniu moczowo-dów, miedniczek i zaniku miąższu nerkowego. W bardzo ciężkich przypadkach wytwarza się obustronne przetoki moczowodowo-skórne.

Tętnica cewki moczowej

cewki moczowej  jest naczyniem cieńszym od poprzedniej; z t. W ciele gąbczastym obie tętnice, prawa i lewa, biegną do przodu bocznie i nieco poniżej kanału cewki moczowej aż do żołędzi, gdzie zespalają się z t.

Moczowa cewka

Moczowa cewka — przewód odprowadzającymocz z pęcherza moczowego; ścianyutworzone z błony śluzowej i warstwy mięśni. U samic cewka jest krótka, kończy się bow-iemna granicy między pochwą właściwą a jej przedsionkiem,na powierzchni jej dolnej ściany.

CEWKA MOCZOWA

Ostatni element układu moczowego u samic, a moczowo-płciowego u samców większości ssaków. Cewka moczowa jest przewodem (rurą) wyprowadzającą mocz z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała.

Rak cewki moczowej

Rak cewki moczowej spotykany jest stosunkowo rzadko. Powoduje on utrudnienie oddawania moczu, krwawienie braz ropny wyciek z cewki. U kobiet raka cewki można leczyć promieniami.

NACZYNIA I NERWY cewki moczowej kobiecej

Ze splotu żylnego cewki moczowej żyły uchodzą głównie do splotu pęcherzowego i pochwowego, częściowo również na zewnątrz miednicy do żył części płciowych zewnętrznych. Prążkowany zwieracz cewki unerwiony jest gałązkami n.

Uchyłki cewki moczowej

Są to workowate uwypuklenia ściany cewki, łączące się wąskim otworem z cewką moczową.