Cesarz rzymski

Czytaj Dalej

Poczet cesarzy rzymskich - Septymiusz Sewer (Lucius Septymius Severus)

W 197 roku Cesarz wyruszył ponownie przeciw Partom, którzy podczas wojny domowej zaatakowali posiadłości rzymskie. Ich państwo zostało zdobyte i zniszczone przez rzymskie legiony.

FRANCISZEK I (12 II 1768 - 2 III 1835), ostatni cesarz rzymsko-niem., pierwszy cesarz Austrii

W 1804 przyjął tytuł cesarza Austrii, co było reakcją na koronację Napoleona. Po rozpadzie Rzeszy Niemieckiej 6 VIII 1806 złożył koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i od tej pory był już tylko cesarzem Austrii jako Franciszek I.

Poczet cesarzy rzymskich - Trajan (Marcus Ulpius Traianus)

jako Imperator Caesar Nerva Traianus Augustus - został zaliczony w poczet bogów - Dewiza rządów " Chcę być takim cesarzem dla obywateli jakiego chciałbym mieć cesarza będąc obywatelem.

Poczet cesarzy rzymskich - Aleksander Sewer (Marcus Gessus Bassianus Alexianus)

Wojna nie pozostała nierozstrzygnięta, wojska rzymskie wycofały się co prawda z Persji, ale obydwie strony poniosły ogromne straty i nie były w stanie kontynuować dalszych działań wojennych.

Poczet cesarzy rzymskich - Lucjusz Werus (Lucius Ceionius Commodus)

Cesarz prowadził w Rzymie hulaszczy tryb życia. Głównie za sprawą Anniusza armii rzymskiej udało się wyprzeć najeźdźców z granic Imperium.

Poczet cesarzy rzymskich - Kommodus (Lucius Aelius Aurelius Commodus)

Zmienił nazwy miesięcy, oraz nazwę stolicy, obniżył ceny żywności co spowodowało jej brak i ponowną drożyznę, cesarz walczył ze zwierzętami na arenie, brał udział w wyścigach.

Poczet cesarzy rzymskich - Pertynaks (Publius Helvius Pertinax)

W koszarach wybuchł bunt, pretorianie ruszyli na pałac, Cesarz bez straży przybocznej wyszedł im naprzeciw jednak pretorianie zabili go niemalże bezbronnego.

Poczet cesarzy rzymskich - Dydiusz Julian (marcus Didius Severus Iulianus)

W ciągu miesiąca Imperium miało czterech cesarzy. W Antiochii cesarzem został obwołany Niger, w Kornuntum nad Dunajem Lucjusz Septymiusz Sewer, w Brytanii Decimus Klodiusz Albin.

Poczet cesarzy rzymskich - Oktawian August (właściwie Gaius Octavius)

Zwycięzcy uzgodnili strefy wpływów Imperium Rzymskim. uchodzi za formalny początek Cesarstwa Rzymskiego. Za jego czasów tworzyli najwybitniejsi pisarz rzymscy.

Poczet cesarzy rzymskich - Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus)

Tymczasem w Armenii wojska rzymskie odnosiły zwycięstwa, umocniono także granice w delcie Renu, na prowincjach panował pokój, a w stolicy odbywały się igrzyska i zabawy. Cesarz rozwodzi się z Oktawią i bierze ślub z Poppeją wkrótce po tym Oktawia zostaje zamordowana na rozkaz Nerona.

Poczet cesarzy rzymskich - Hadrian (Publius Aelius Hadrianus)

Do stolicy cesarz przybył dopiero w 118 r. W ostatnich latach swego życia cesarz chorował, zmarł w Bajach nad zatokę Neapolitańską 10 lipca 138 r.

Poczet cesarzy rzymskich - Kaligula (Gaius Iulius Caesar)

Cesarz zaniemógł, Rzym rozpaczał ludzie składali ofiary i przysięgali, że gotowi są umrzeć byle Cesarz wyzdrowiał jednak wyzdrowiał i bardzo się zmienił na niekorzyść Rzymu.

Poczet cesarzy rzymskich - Domicjan (Titus Flavius Domitianus)

Cesarz zjednywał sobie jednak niższe warstwy społeczne dając im: panem et circenses. cesarz powrócił do Rzymu, w 92 r, przeprowadził ekspedycje przeciw Sarmatom nad Dunajem.

Poczet cesarzy rzymskich - Marek Aureliusz (Annius Cartilus Severus)

Walki były bezlitosne, chcieli zmusić opornych do bezwarunkowej kapitulacji, jednak do ostatecznego zwycięstwa nie doszło, Cesarz zmarł w obozie wojskowym w Windobonie, 17 marca 180 r.

Poczet cesarzy rzymskich - Gajusz Juliusz Cezar (Gaius Iulius Caesar)

uchwałą senatu i ludu zaliczony został w poczet bogów jako Divus Iulius Tytuł cesarz wywodzi się od jego nazwiska, nazwisko Cezar stało się stopniowo oznaczeniem najwyższej godności.

Poczet cesarzy rzymskich - Klaudiusz (Tiberius Claudius Nero Drusus)

Znalazł go jeden z żołnierzy straży pretoriańskiej i powitał jako Cezara tak więc Klaudiusz z poparciem wojska i Heroda Agrypy został uznany za cesarza.

Poczet cesarzy rzymskich - Othon (Marcus Salvio Otho)

W tym czasie Rzym miał aż 4 cesarzy: byli nimi Galba i Pizon, w koszarach pretorian cezarem obwołał się Othon, a wcześniej 2 stycznia legiony nadreńskie uznały za Cezara Alusa Witeliusza.

Poczet cesarzy rzymskich - Witeliusz (Aulus Vitellius)

W lipcu przybył do Rzymu, i w tym samym czasie dwa legiony w egipskiej Aleksandrii okrzyknęły cesarzem Flawiusza Wespazjana, legata i dowódcę wojsk w Judei.

Poczet cesarzy rzymskich - Tytus (Flavius Vespasianus)

Wychowywał się z Brytanikiem - synem cesarza Klaudiusza, po otruciu cesarskiego syna odszedł od dworu i oddawał się tylko studiom, w 57 r.