Z gałęzi brzozy ściętych zimą lub bardzo wczesną wiosną zbiera się także pączki brzozy - Gemmae Betulae oraz korę brzozową -CortexBetulae. Ze świeżych zmiażdżonych liści brzozy wyciska się płyn, który po utrwaleniu dodatkiemalkoholu nazywany jest umownie sokiem brzozowym - Succus Betulae (Herbapol).
Na wiosnę, po nacięciu gałęzi brzozy lub wywierceniu otworu w pniu, otrzymuje się3—4 l dziennie soku brzozowego (bzowiny). Sok brzozowy bywa do nas sprowadzany ze Związku Radzieckiego.
Brzozom siekierą żyły otworzę, Ciachnę przez ciało, rąbnę przez korzeń, Lepkim osoczem brzozy ubroczę, Na rany białe wargami wskoczę.
Liście brzozy i otrzymywany z nich sok Succus Betulae (Herbapolu) mają swoistedziałanie odtruwające organizm (usuwają z moczem szkodliwe produkty przemianymaterii), chronią wątrobę i nerki przed toksycznym działaniem niektórych lekówsyntetycznych.
Sok brzozowy jest zawarty w wielu kosmetykach do włosów. Przygotowanie i stosowanie: Liście (Folia Be-tulae): 1 LS jako zimny wyciąg; smoła z drewna brzozowego (Pix Betulina/Oleum Rusci)i 10% - do wcierania.
) określa się też jako „okres brzozowo-sosnowy"; ówczesny krajobraz był podobny do dzisiejszego w zachodniej Laponii. Decydująca dla tej dominacji brzozy była jej odporność na warunki zimowe, brak wymagań w stosunku do gleby oraz mechanizm rozsiewania owoców.
BRZOZA JAN , właśc.
Olbrzymia brzoza pod wsią Gryżyny niedaleko Kościana. Wyciągało ono z grobu rękę dopóty, dopóki matka nie wychłostała jej, za radą księdza, rózgą brzozową, która, zasadzona na grobie, wyrosła na ogromne drzewo.
Napar z liści brzozy: 4—6 pełnych łyżeczek liści zaparzyć 2 szklankami wody.
Wygląd: Mała krzewinka płożąca się albo tylko niewiele podnosząca nad ziemię. Gałęzie sękate, z bru-natno- lub czarno-szarą, mało łuszczącą się korą. Młode gałązki gęsto i krótko aksamitnie owłosione, później przeważnie łysiejące.
Liście na bardzo krótkich ogonkach, prawie...