Brzoza brodawkowata

Z gałęzi brzozy ściętych zimą lub bardzo wczesną wiosną zbiera się także pączki brzozy - Gemmae Betulae oraz korę brzozową -CortexBetulae. Ze świeżych zmiażdżonych liści brzozy wyciska się płyn, który po utrwaleniu dodatkiemalkoholu nazywany jest umownie sokiem brzozowym - Succus Betulae (Herbapol).

Brzoza brodawkowata lub brzoza omszona

Na wiosnę, po nacięciu gałęzi brzozy lub wywierceniu otworu w pniu, otrzymuje się3—4 l dziennie soku brzozowego (bzowiny). Sok brzozowy bywa do nas sprowadzany ze Związku Radzieckiego.

Julian Tuwim - Rzeź brzóz

Brzozom siekierą żyły otworzę, Ciachnę przez ciało, rąbnę przez korzeń, Lepkim osoczem brzozy ubroczę, Na rany białe wargami wskoczę.

Brzoza brodawkowata - zastosowanie

Liście brzozy i otrzymywany z nich sok Succus Betulae (Herbapolu) mają swoistedziałanie odtruwające organizm (usuwają z moczem szkodliwe produkty przemianymaterii), chronią wątrobę i nerki przed toksycznym działaniem niektórych lekówsyntetycznych.

Brzoza brodawkowata

Sok brzozowy jest zawarty w wielu kosmetykach do włosów. Przygotowanie i stosowanie: Liście (Folia Be-tulae): 1 LS jako zimny wyciąg; smoła z drewna brzozowego (Pix Betulina/Oleum Rusci)i 10% - do wcierania.

Brzoza niska

) określa się też jako „okres brzozowo-sosnowy"; ówczesny krajobraz był podobny do dzisiejszego w zachodniej Laponii. Decydująca dla tej dominacji brzozy była jej odporność na warunki zimowe, brak wymagań w stosunku do gleby oraz mechanizm rozsiewania owoców.

BRZOZA GRYŻYŃSKA

Olbrzymia brzoza pod wsią Gryżyny niedaleko Kościana. Wyciągało ono z grobu rękę dopóty, dopóki matka nie wychłostała jej, za radą księdza, rózgą brzozową, która, zasadzona na grobie, wyrosła na ogromne drzewo.

Brzoza brodawkowata - formy podania

Napar z liści brzozy: 4—6 pełnych łyżeczek liści zaparzyć 2 szklankami wody.

Brzoza karłowata

 

Wygląd: Mała krzewinka płożąca się albo tylko niewiele podnosząca nad ziemię. Gałęzie sękate, z bru-natno- lub czarno-szarą, mało łuszczącą się korą. Młode gałązki gęsto i krótko aksamitnie owłosione, później przeważnie łysiejące.

Liście na bardzo krótkich ogonkach, prawie...