Brodawka

Brodawka

Czytaj Dalej

Brodawki

 brodawki mozaikowe, wywołane innym typem wirusa (tym samym, który powoduje brodawki zwykłe).

Brodawki nitkowate

Na pierwotnej pieńkowatej brodawce ułożone są na kształt wieńca małe brodawki wtórne, pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, który występuje z każdej brodawki wtórnej w kształcie delikatnego, częściowo zrogowaciałego włókna.

Brodawki okolone

Spożywane płyny i soki wyciskane z pożywienia w czasie żucia wnikają do rowka i smak ich tutaj może być odczuwany znacznie wydatniej niż po przelotnym tylko w zetknięciu się z brodawkami grzybowatymi.

Brodawki grzybowate

Przypuszczalnie czynność ich później zostaje przejęta przez brodawki okolone. Nerwem smakowym brodawek grzybowatych jest struna bębenkowa, gałąź nerwu twarzowego; włókna smakowe struny bębenkowej dochodzą do .

Brodawki liściaste

U gryzoni po obu stronach części tylnej brzegu języka znajduje się ostro odgraniczone owalne pole (regio foliata) zajęte tymi brodawkami. Nerwem smakowym jest nerw językowo-gardłowy, tak samo jak w brodawkach okolonych.

Język - brodawki liściaste

● uwypuklenia błony śluzowej pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim nierogowaciejącym (z cienką warstwą rogową) ● boczne powierzchnie brodawek obfitują w wypustki, będące kubkami smakowymi ● charakterystyczny kształt brodawek w przekroju poprzecznym – w każdej brodawce pierwotnej znajdują się 3 brodawki wtórne, przybierające kształt trójpłatkowego liścia (stąd nazwa) ● poszczególnie brodawki ...

RAK BRODAWKI WIĘKSZEJ DWUNASTNICY (VATERA)

 Rozpoznanie raka brodawki większej dwunastnicy jest trudne. Rozpoznanie choroby we wczesnym, początkowym okresie, kiedy proces chorobowy ogranicza się tylko do brodawki dwunastniczej, umożliwia wykonanie właściwego leczenia operacyjnego.

Pielęgnowanie piersi i brodawek w czasie ciąży

Zabiegi te powinny być wykonywane 3—4 razy dziennie, tak żeby brodawka była odporna na skaleczenie przy karmieniu. Postępowanie to ma na celu nie tylko zapobieganie skaleczeniu brodawki i ewentualnemu stanowi zapalnemu sutka, ale również zapobieganie rozwojowi raka sutka w przyszłości.

Brodawka przysieczna

Na brodawce tej lub też obok niej znajdują się ujścia dwóch delikatnych przewodów błony śluzowej (ductus incisiui), prawego i lewego, często niedrożnych, biegnących przez kanał przysieczny i prowadzących ku górze do jamy nosowej.

MARTWICA BRODAWEK NERKOWYCH

 Od innych chorób prowadzących do mocznicy martwica brodawek różni się obrazem radiologicznym, obecnością martwych tkanek w moczu oraz etiologią.

BRODAWKI KORZENIOWE

Ponieważ enzymy biorące udział w reakcji są bardzo wrażliwe na obecność tlenu, roślina wytwarza barwnik, leghemoglobinę (homolog hemoglobiny), wiążący tlen dostający się do tkanki brodawki. Stąd pochodzi różowawe zabarwienie brodawek.

Czym są brodawki stóp?

Brodawki to infekcja wirusowa, która może za­atakować dowolne miejsce na skórze. Brodawki czasem znikają samorzutnie, ale jeśli ból jest bardzo silny albo infekcja rozszerza się, najlepiej zwrócić się o poradę do lekarza.

Brodawki płaskie młodocianych

[uerrucae plancie hweniles); choroba wywoływana przez wirus -HPV3 (—> brodawki zwykłe).

Brodawki korzeniowe

też bakterie brodawkowe.