brodawki mozaikowe, wywołane innym typem wirusa (tym samym, który powoduje brodawki zwykłe).
Na pierwotnej pieńkowatej brodawce ułożone są na kształt wieńca małe brodawki wtórne, pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, który występuje z każdej brodawki wtórnej w kształcie delikatnego, częściowo zrogowaciałego włókna.
Spożywane płyny i soki wyciskane z pożywienia w czasie żucia wnikają do rowka i smak ich tutaj może być odczuwany znacznie wydatniej niż po przelotnym tylko w zetknięciu się z brodawkami grzybowatymi.
Przypuszczalnie czynność ich później zostaje przejęta przez brodawki okolone. Nerwem smakowym brodawek grzybowatych jest struna bębenkowa, gałąź nerwu twarzowego; włókna smakowe struny bębenkowej dochodzą do .
U gryzoni po obu stronach części tylnej brzegu języka znajduje się ostro odgraniczone owalne pole (regio foliata) zajęte tymi brodawkami. Nerwem smakowym jest nerw językowo-gardłowy, tak samo jak w brodawkach okolonych.
● uwypuklenia błony śluzowej pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim nierogowaciejącym (z cienką warstwą rogową) ● boczne powierzchnie brodawek obfitują w wypustki, będące kubkami smakowymi ● charakterystyczny kształt brodawek w przekroju poprzecznym – w każdej brodawce pierwotnej znajdują się 3 brodawki wtórne, przybierające kształt trójpłatkowego liścia (stąd nazwa) ● poszczególnie brodawki ...
Rozpoznanie raka brodawki większej dwunastnicy jest trudne. Rozpoznanie choroby we wczesnym, początkowym okresie, kiedy proces chorobowy ogranicza się tylko do brodawki dwunastniczej, umożliwia wykonanie właściwego leczenia operacyjnego.
Zabiegi te powinny być wykonywane 3—4 razy dziennie, tak żeby brodawka była odporna na skaleczenie przy karmieniu. Postępowanie to ma na celu nie tylko zapobieganie skaleczeniu brodawki i ewentualnemu stanowi zapalnemu sutka, ale również zapobieganie rozwojowi raka sutka w przyszłości.
Na brodawce tej lub też obok niej znajdują się ujścia dwóch delikatnych przewodów błony śluzowej (ductus incisiui), prawego i lewego, często niedrożnych, biegnących przez kanał przysieczny i prowadzących ku górze do jamy nosowej.
Od innych chorób prowadzących do mocznicy martwica brodawek różni się obrazem radiologicznym, obecnością martwych tkanek w moczu oraz etiologią.
Ponieważ enzymy biorące udział w reakcji są bardzo wrażliwe na obecność tlenu, roślina wytwarza barwnik, leghemoglobinę (homolog hemoglobiny), wiążący tlen dostający się do tkanki brodawki. Stąd pochodzi różowawe zabarwienie brodawek.
Brodawki to infekcja wirusowa, która może zaatakować dowolne miejsce na skórze. Brodawki czasem znikają samorzutnie, ale jeśli ból jest bardzo silny albo infekcja rozszerza się, najlepiej zwrócić się o poradę do lekarza.
[uerrucae plancie hweniles); choroba wywoływana przez wirus -HPV3 (—> brodawki zwykłe).
też bakterie brodawkowe.