Bramy raju

Bramy raju

Czytaj Dalej

BRAMY RAJU

BRAMY RAJU, powieść J.

Raj - od mitu do utopii

Nieraz wybranych w sensie moralnym, dla których niebiański raj jest nagrodą za dobre życie, nieraz wybranych ze względu na sprawowaną na ziemi funkcję – spotykamy więc raje dostępne tylko dla króla, albo wojowników, którzy polegli w walce.

BRAMA

Lwia Brama, Brama Lwic, monumentalna brama z ok. Skąjska Brama jedna z bram Troi w Iliadzie Homera; z jej baszty widać było całą równinę; przez nią wszedł do miasta orszak weselny Heleny; tu żegnał się Hektor z Andromachą i synkiem Astyanaksem; bramę tę uszkodzono, aby zmieściła drewnianego konia Achajów; ją też otworzyli towarzyszom wojownicy greccy, wydobywszy się z wnętrza konia trojańskiego; z gr.

RAJ DUSZNY, modlitewnik ułożony przez Biernata z Lublina

RAJ DUSZNY, modlitewnik ułożony przez Biernata z Lublina, w znacznej części przeróbka Liber meditationum ac orationum devotarum qui Antidotarius animae dicitur M.

SPIŻOWA BRAMA. Notatnik rzymski, tom prozy eseistycznej T. Brezy

Obiektywizm obserwacji, sprawność intelektualnej analizy, klarowny język zabarwiony właściwym Brezie subtelnym dowcipem i ironią - składają się na wartość tej diagnozy, chociaż późniejszy bieg wydarzeń „za spiżową bramą", zapoczątkowany pontyfikatem Jana XXIII, podważył wiele jej elementów.

Raj podatkowy

Możliwości oferowane przez raje podatkowe Transfery zysków - osiągane dzięki sprzedaży towarów i usług po cenach niższych od faktycznej wartości przez jednostkę umiejscowioną w kraju o wysokiej progresywności podatkowej w stosunku do filii zarejestrowanej w raju podatkowym, Spółki rotacyjne - oferowane przez władze krajów zaliczanych do rajów podatkowych, polega na tym, że spółkę w takim kraju można założyć lub kupić.

Wiek siedemnasty w angielskiej kulturze i sztuce - Raj utracony

I tak oto powstał Raj utracony. W 1671 roku ukazał się Raj odzyskany oraz tragedia o Samsonie Siłaczu - Samson Agonistes, prawdopodobnie napisana wcześniej.

RAJ (1)

Brama do Raju zob. raj, rajski dwór, określenie stosowane niekiedy do śrdw. Wg koncepcji autora ludzkość utraciła Raj, gdyż Adam i Ewa ulegli pokusie Szatana, a odzyskała go, bo Syn Boży oparł się pokusie tegoż Ducha.

MINI PARK RAJ - TYCHY - Henryk Jan Dominiak - (dzieła wybrane)

Pomysłodawcą i projektantem Mini Parku Raj jest Henryk Jan Dominiak przedsiębiorca, artysta rzeźbiarz, malarz, kreator form złotniczych, gnomonik i wreszcie założyciel i dyrektor Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach.

FIT PORTA CHRISTI PERVIA, Brama wszelkiej łaski pełna

Hymn na jutrznię uroczystości Świętej Bożej RodzicielkiMaryi (w LH od 1971); nieznany jest autor i czaspowstania.

Wysławia dziewicze poczęcie i narodzenie JezusaChrystusa, oddając mu cześć j a k o Synowi Bożemu, Stwórcy,Mocarzowi i Oblubieńcowi, a jego moc przyrównuje do siłybibl. kamienia...

Brama, wrota

Staropol. brona, brotna, otwór, najczęściejzamykany, służący do przejazdu, znajdującysię w ogrodzeniu, murze obronnym lub budynku,wraz z ujęciem arch.; także ozdobna budowla z przejazdemdo miasta, dzielnicy lub kompleksu zabudowań.

Ze względu na funkcje rozróżnia się:

1) b.warowną, element...

Drzwi, brama, wrota

Rozpowszechnione jest wyobrażenie bram nieba lub bramy słonecznej, które zaznaczają przejście do sfery pozaziemskiej, boskiej. Wizerunki Marii na bramach często odnoszą się do symbolicznej interpretacji Marii jako Bramy Niebios, przez którą Syn Boży przyszedł na świat.

Raj

Raj” zaczął także oznaczać miejsce pobytu błogosławionych po śmierci (Łk 23, 43), “trzecie niebo” nad ziemią, do którego św. Objawienie obiecuje życie w “raju Bożym”, gdzie błogosławieni będą jeść z “drzewa życia” (Ap 2, 7; 22, 1-2.

Szkolny Raj

Śniło mi się że moja szkoła to jeden wielki raj.

Leszcz - abramis brama

Systematyka zoologiczna leszcza Typ: strunowce – Chordata Podtyp: kręgowce – Vertebrata Gromada: ryby – Pisces Podgromada: kostnoszkieletowe – Osteichthyes Rząd: karpiokształtne – Cyrpiniformes Rodzina: karpiowate – Cyrpinidae Rodzaj: Abramis (Cuvier 1817) Gatunek: leszcz – Abramis brama (Linnaeus 1758); syn Cyprinus brama (L.

Jaskinia Raj

Tysiące podświetlonych stalaktytów (ponad 200 na 1 m ) robi ogromne wrażenie. Na dnie sali widoczne są stalagmity oraz połączone grupy naciekowe, które tworzą ciekawe formy, min. tzw. Pagodę.

CO roku przybywa tu ponad 100 tysięcy turystów, aby po­dziwiać nacieki o niezwykłych kształtach. Baśniową...

Barbakan i Brama Floriańska

Miały wów­czas 47 baszt i 8 bram głównych. Brama Floriańska, połączona z Barbaka­nem, jest jedyną, która ocalała. Przy Bramie Floriańskiej zaczyna się tzw.

Brama Wyżynna - Gdańsk

W attyce nad bramą umieszczono 3 herby: w środku godło Polski, orzeł na tarczy podtrzymywa­nej przez anioły; po prawej herb Gdańska, trzymany przez dwa lwy; po lewej herb Prus Królewskich orzeł z koroną i ręką z mieczem pod prawym skrzydłem, trzymany przez dwa jednorożce. W tylnej stronie bramy w 1888 umieszczono czarnego orła prus­kiego.

Złota Brama - Gdańsk

Bramy Długoulicznej z XIV w. odcinek Drogi Królewskiej, zwane od bogactwa złoceń Złotą Bramą.

Jaskinia 'Raj'

zboczu wzgórza Malik w Grzbiecie Bo-lechowickim, znajduje się jaskinia „Raj",odkryta w 1964, udostępniona do zwie­dzania w 1972. Rezerwat „Jaskinia Raj", utworzony w 1968 o pow.