Bracia Wright

Bracia Wright

Czytaj Dalej

„Pierwowzory greckie bierzcie do rąk i czytajcie i w dzień i w nocy” (Horacy). Jak dzisiaj potraktowałbyś polecenie Horacego?

A przecież „pierwowzory greckie” brali do rąk swoich i jego poprzednicy. Horacjańskie „polecenie” człowieka współczesnego niech nie będzie jedynie słowem, propozycją, którą odbiorca bierze pod rozwagę.

Skąd biorą się nawyki i przyzwyczajenia?

 

Specjaliści uważają, że obniżył się wiek tzw. inicjacji alkoholowej, bo do spożywania piwa, wina lub wódki przyznają się już dziewięciolatki. Wśród przyczyn znajduje się m.in. agresywna reklama, łatwy dostęp do alkoholu, imprezy sponsorowane przez browary, osłabianie wpływu rodziny, powiązania...

„Pierwowzory greckie bierzcie do rąk i czytajcie i w dzień i w nocy” (Horacy). Jak dzisiaj potraktowałbyś polecenie Horacego?

A przecież „pierwowzory greckie” brali do rąk swoich i jego poprzednicy. Horacjańskie „polecenie” człowieka współczesnego niech nie będzie jedynie słowem, propozycją, którą odbiorca bierze pod rozwagę.

Program reform w dziełach prekursorów oświeceniowych (Stanisław Leszczyński, Stanisław Konarski, bracia Załucsy) .

W 1747 biblioteka prywatna braci Załuskich została przekształcona w pierwszą w Europie bibliotekę publiczną.

NAUKOWE TEORIE POLITYKI A PRAKTYKA POLITYCZNA – MIĘDZY PRAWDĄ A UŻYTECZNOŚCIĄ - Skąd się biorą kłopoty z nauką?

Zastosowanie wiedzy naukowej jako podstawy dla działań praktycznych odbywa się w sytuacji, w której nauki realne nie mogą przewidzieć wszystkich skutków rozwijanych przez siebie technologii dla całego świata społ. Pojawiły się nowe problemy wywołane nauką, do tej pory nieznane:

zagrożenia...

Typy relacji polityk - naukowiec w ujęciu C. Wright Millsa

Koncepcja wg Millesa – mówi o tym, dlaczego by nie badać polityki.

3 warianty wg Millesa:

- klasyczny („król filozof”), najlepiej, żeby ci, którzy władają, byli też mądrzy, jest niedemokratyczny

- „doradca króla” – czyli filozofowie doradzają, a nie rządzą, ale filozofowie są związani z królem, wiec...

Kosmos - Skąd biorą się pory roku

Ziemia nie tylko obraca się wokół własnej osi, lecz także krąży wokół Słońca. Czas, w którym dokonuje jednego okrążenia (poruszając się ze średnią prędkością 30 km/s) jest równy jednemu rokowi. Jest to jednocześnie druga po dobie podstawowa jednostka naszej miary czasu, równa 365 dniom 5 godzinom...

Burze - Skąd się biorą pioruny

We wnętrzu chmury rozbudowują się potężne ładunki elektryczne. Nie jest całkowicie jasne, jak to się dzieje, ale wiadomo, że ładunki dodatnie rworzą się w pobliżu wierzchołka chmury, zaś ujemne - w okolicy jej podstawy. Ładunki ujemne przyciągane są przez dodatnio naładowaną powierzchnię ziemi...

Bracia Grobu Świętego - Templariusze

Obowiązkiem templariuszy było bowiem troszczenie się o zdrowie i bezpieczeństwo pielgrzymów w Ziemi Świętej (do czego zobowiązywali się poprzez złożenie czwartego ślubu) oraz branie udziału w walkach w obronie królestwa Jerozolimskiego.

Turnieje rycerskie - KTO MÓGŁ BRAĆ UDZIAŁ W TURNIEJACH?

Trzeba pamiętać, iż jednym z podstawowych elementów dworskiego wychowania była nauka jazdy wierzchem i władania bronią. Manekin ćwiczebny - fr. quintain, w Polsce czasów nowożytnych zwany turkiem lub murzynem - był nieodzownym sprzętem na dziedzińcu zamkowym lub na podzamczu. W jego kierunku szarżował...

CO SĄD BIERZE POD UWAGĘ PRZY OKREŚLENIU WYSOKOŚCI JEDNEJ STAWKI DZIENNEJ?

3 KK sąd ustalając stawkę dzienną bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

JAKIE OKOLICZNOŚCI SĄD BIERZE POD UWAGĘ PRZY OCENIE STOPNIA SPOŁECZNEJ SZKODLIWOŚCI CZYNU?

Niezbędny element przestępstwa Przy ocenie stopnia szkodliwości społecznej bierzemy pod uwagę następujące przesłanki przedmiotowo - podmiotowe: rodzaj i charakter naruszonego dobra rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody sposób i okoliczności popełnienia czynu wagę naruszanych przez sprawcę obowiązków postać zamiaru sprawcy motywację sprawcy rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia

BRACIA POLSCY

BRACIA POLSCY, radykalny odłam pol.

BRAN

Syn Febala, bohater opowieści irlandzkiej Żegluga Brana, ułożonej prozą i wierszem w VII w. Królowa Kobiet przyciąga Brana na brzeg przy pomocy magicznej nici i trzyma go u siebie przez cały rok.

DALEJ, BRACIA, DO BUŁATA

Dalej, bracia, do bułata.

POSŁUCHAJCIE, BRACIA MIŁA, Lament świętokrzyski, Planctus, Płacz, Żale Matki Boskiej pod krzyżem

POSŁUCHAJCIE, BRACIA MIŁA, Lament świętokrzyski, Planctus, Płacz, Żale Matki Boskiej pod krzyżem, bezim.

HEJ! BRACIA ORŁY, DO LOTU!

bracia orły, do lotu! bracia orły, do lotu!

Michelin, bracia

bracia rozpoczęli działalność w lotnictwie. Zaraz przed I wojną światową bracia Michelin wdrożyli w swoich zakładach metody naukowej organizacji pracy oparte na dziełach Winslow Taylor|F.