Boliwia

Boliwia

Czytaj Dalej

Boliwia, Peru i Chile

Po ostatecznym zwycięstwie nad rojalistami nieustały walki ze względu na oderwanie się Górnego Peru (Boliwii) i dyktaturę Bolivara, a po jego obaleniu,z powodu walk stronnictw i zamachów wojskowych.

KOŚCIÓŁ I NIESPOKOJNI LATYNOAMERYKANIE - Ekwador, Peru i Boliwia

Boliwia miała już w 1851 roku gotowy konkordat, lecz rząd go nie ratyfikował, gdyż papież zgadzał sięna Patronat jako nadany przez Stolicę Apostolską przywilej, państwo zaś chciało uznania go za swojeprawo. Upadek caudilla Melgarejo (1865-1871) nie oznaczał jednak końca Boliwii, jak sądzono.

Stany Zjednoczone w pierwszych latach powojennych. Inne kraje Ameryki w latach 1945 - 1992 - Boliwia

Pod rządami Paza Estenssora i Hemana Siles Zuazo przeprowa­dzono w Boliwii reformy socjalne, reformę rolną i znacjonalizowano górnictwo. Dopiero w latach 80-tych pod rządami (ponownie) Paza Estenssoro i (od 1989) Jaime Paź Zamory, w Boliwii nastąpiła pewna stabilizacja.

BOLIWIA, República de Bolivia

Republika w AmerycePd., zajmuje 1 099 000 km2 i liczy ok. 4,6 min mieszk., w tymok. 4 min katolików; ludność dzieli się pod względem etn. naIndian (52,9 %), Metysów (32 %), białych (14,8 %), innych (0,3 %).Chrystianizacja terytorium dzisiejszej B. ściśle wiąże sięz hiszp. kolonizacją, rozpoczętą po...