Bitwa pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem

Czytaj Dalej

Bitwa pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem została stoczona 15 lipca 1410r. Na polach pod Grunwaldem stoczono największą w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), bitwę między siłami Zakonu krzyżackiego (ok.

Bitwa pod Grunwaldem (1410) - Grunwald

W tej właśnie chwili na pole bitwy powrócili Litwini, którzy wcześniej uciekali przed natarciem krzyżackim.

Opis bitwy pod Grunwaldem

Mistrz zbliża się do głównej bitwy, ale nikt nie rozpoznaje w nim wroga, myœląc, że to wracający Litwini. Ulryk walczy dzielnie i nie opuszcza pola bitwy, gdzie tyle mężnych ludzi poległo.

Streszczenie Bitwy pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem była ostatnią wielką bitwą średniowieczną. Bitwa rozpoczęła się o godzinie 9. Wynik bitwy miał zasadniczy wpływ na stosunki polityczne w ówczesnej Europie.

Bitwa pod Grunwaldem (1410)

Bitwa pod Grunwaldem niewątpliwie wzmocniła miejsce Unii polsko-litewskiej w Europie.

Bitwa pod Grunwaldem (1410) - Pierwsze walki

12 lipca Polacy i Litwini przebywali w okolicach Działdowa skąd 13 lipca wyruszyli na północny wschód, miały przejść przez Grunwald, Stębark, dojść do Mielna i stamtąd iść na Olsztynek.

Bitwa pod Grunwaldem (1410) - Krajobraz po bitwie

Po bitwie ruszono na Malbork, jak się okazało maszerowano zbyt wolno, gdyż już 18 lipca dotarł tam spod Świecia komtur Henryk von Paulen wyprzedzając sprzymierzonych o tydzień!

Bitwa pod Grunwaldem (1410) - Pokój toruński

Został zawarty w lutym 1411 roku, przyznawał Polsce ziemię dobrzyńską a Litwie - Żmudź. Ponadto zakon wypłacił Polsce sumę 100 tysięcy kop groszy praskich, jako okup za wszystkich jeńców.

Warunki tego pokoju pozostawiły znaczny niedosyt - korzyści były niewspółmierne do zwycięstwa. Wygrana wojna...

Bitwa pod Raszynem

Kolejną przegraną dla Austriaków bitwa była ta pod Grochowem.

Bitwy kampanii wrześniowej - Bitwa pod Piotrkowem Trybunalskim i Tomaszowem Mazowieckim

5 IX 1939 Piotrków Trybunalski - rejon ciężkich walk oddziałów 19 DP (dca gen. bryg. J. Kwaciszewski) z niem. 1 DPanc. W kierunku Piotrkowa Trybunalskiego leżącego w rejonie koncentracji armii odwodowej "Prusy" (dca gen. dyw. S. Dąb-Biernacki) maszerowała niem. 1 DPanc (gen. R. Schmidt) z 16 KPanc, który...

Powstanie listopadowe (1830) - Bitwa pod Ostrołęką

W dniu 26 maja doszło do bitwy pod Ostrołęką, która wskutek nieudolnego dowodzenia skończyła się porażką wojsk polskich. Paskiewicza) spokojny przemarsz przez północne Mazowsze, sforsowanie Wisły i podejście od zachodu pod Warszawę.

Powstanie styczniowe - "Bitwa pod Ignacewem" - J. Kossak

Tragiczny koniec obydwu dyktatur dowiódł, że władza nie może być związana z żadnym, nawet dużym, oddziałem wojskowym, ponieważ jego losy nie są nigdy pewne. Miejsce dla niej było jedynie w podziemnej Warszawie. Zaistniała sytuacja skłaniała do powrotu formy władzy kolegialnej Rządu Narodowego. W...

Bitwa pod Legnicą

Uczeni spierają się nie tylko o datę i miejsce bitwy, ale takie liczebność walczących stron i przebieg samej bitwy. Bitwa Jak przebiegała bitwa?

Bitwa pod Wiedniem (rok 1683)

Niektórzy historycy nie chcą uznać roli króla i Polaków w bitwie pod Wiedniem. Bitwa ta kończy okres ekspansji Turcji i zaczyna stopniową likwidację jej panowania w Europie.

ALNWICK, BITWA POD ALNWICK PIERWSZA

Druga bitwa pod Alnwick 1174.

AZINCOURT, BITWA POD AZINCOURT 1415.

Ta krwawa i waż­na bitwa, w której poległo około 5000 Francuzów, pozwoliła Anglikom na zajęcie Normandii i zmusiła Francuzów do za­warcia upokarzającego traktatu w Troyes.

BANNOCKBURN, BITWA POD BANNOCK-BURN 1313-1314

Szkockie wojska pod wodzą Roberta Bruce'a (1274-1329) rozpo­częły w 1313 oblężenie zajętego przez Ang­lików Stirling Castle. W odpowiedzi król Anglii Edward II (1284-1327) zebrał wielką armię z liczną ciężką jazdą, po czym wyru­szył na północ. Mając przeciwko sobie trzy­krotnie większą armię...

BOSFORTH FIELD, BITWA POD BOSFORTH FIELD 1485

22 sierpnia 1485 stoczył z Ryszar-dem bitwę pod Bosworth Field.

BITWA POD CRECY 1346.

Bitwę uwieńczyło zdobycie Calais; po tej wygranej Edwarda uznano za postrach europejskich monarchów.

DUNSINANE, BITWA POD DUNSINANE 1054.

Bitwa była zażarta i kosztowała życie wielu ludzi (zwłaszcza Anglików), między innymi ranny został król Makbet. Siward wycofał się po bitwie do Anglii.