Dla prawidłowego rozwoju stawu biodrowegoniezbędna jest kongruencja panewkii głowy kości udowej. W przypadkach wrodzonegozwichnięcia biodra głowa kości udowejczęsto przemieszcza się ku tyłowi i ku górze.
Po kilku tygodniach usuwa się część biodrową opatrunku gipsowego, co umożliwia naukę siadania, wzmocnienie mięśni brzucha, ćwiczenia zgięcia biodra.
W rozpoznaniu różnicowym wrodzonego biodra szpotawego należy brać pod uwagę młodzieńcze biodro szpotawe, krzywicę (zagięcie przynasady) i wszystkie choroby układowe obniżające wartość podporową tkanki kostnej.
głęboka okalająca biodro jest naczyniem mniejszym od poprzedniego.
b) Gałąź poprzeczna (ramus transuersus) albo biodrowa biegnie w przedłużeniu głównego pnia wzdłuż grzebienia kości biodrowej; następnie przenika przez m. biodro-wo-lędźwiowej, wytwarzając tętniczy łuk biodrowy.
powierzchowna okalająca biodro (v.
głęboka okalająca biodro (v.
Objawy Słyszalne, widzialne, wyczuwalne dotykiem przesuwanie lub nagłe przeskakiwanie napiętego pasma biodrowo-piszczelowego nad brzegiem krętarza większego, występuje podczas przywodzenia zgiętej w biodrze kończyny, w czasie jej skręcenia na zewnątrz lub przy zginaniu i przywodzeniu uda.
Wada na ogół ujawnia się po rozpoczęciu chodzenia i objawia się bezbolesnym jedno- lub obustronnym chodem kolebiącym, analogicznym jak w rozwojowym zwichnięciu stawu biodrowego.
Od swego początku tętnica biegnie skośnie ku górze i bocznie ku tyłowi od więzadła pachwinowego do kolca biodrowego przedniego górnego. W przebiegu tym tętnica leży w rowku między powięzią biodrową a powięzią poprzeczną i zespala się z gałęzią wstępującą t.
Po przebiciu powięzi szerokiej tętnica kieruje się podskórnie w stronę boczną i ku górze równolegle do więzadła pachwinowego aż do kolca biodrowego przedniego górnego, gdzie się kończy, oddając gałązki do powłok ściany brzucha.
Pacjent stoi na bolesnej kończynie, a jego tułów jest skręcany za pomocą barków w taki sposób, aby uzyskać maksymalną rotację zewnętrzną stawu biodrowego; dodatkowe pochylenie tułowia do tylu prowadzi do przeprostu stawu biodrowego. Następnie bada się pod kolcem biodrowym przednim dol-lym staw biodrowy.