W analizie struktury bezrobocia szczególną rolę mają trzy aspekty: 1) udział bezrobocia długookresowego; 2) stopa bezrobocia młodzieży; 3) zróżnicowanie przestrzenne poziomu bezrobocia.
W analizie struktury bezrobocia szczególną rolę mają trzy aspekty: 1) Udział bezrobocia długookresowego; 2) Stopa bezrobocia młodzieży; 3) Zróżnicowanie przestrzenne poziomu bezrobocia; 1) Wzrost bezrobocia okresowego (osoby pozostające bez pracy powyżej 12 miesięcy) stanowi główny problem naszej gospodarki.
Bezrobocie dobrowolne, inaczej zwane bezrobociem naturalnym obejmuje bezrobotnych, którzy należą do zasobów siły roboczej, lecz za ustaloną na rynku płacę nie chcą podjąć pracy.
Rozpatrując bezrobocie ze względu na formy jego występowania, można wyróżnić: Bezrobocie krótko-, średnio-, długookresowe, umownie przyjmuje się, że okres pozostawania bez pracy nie przekraczający 3 miesięcy oznacza bezrobocie krótkookresowe, poszukiwanie pracy w okresie 3-12 miesięcy odpowiada bezrobociu średniookresowemu, a bezrobocie przekraczające 12 miesięcy określa się jako długookresowe.
Ten rodzaj bezrobocia obejmuje bezrobocie frykcyjne i bezrobocie strukturalne. Keynesiści upatrują ich w niedostatecznym popycie na dobra i dlatego ten typ bezrobocia określany jest często mianem bezrobocia związanego z niedostatecznym popytem, natomiast neoklasycy tłumaczą to bezrobocie przede wszystkim zbyt wysokim zbyt wysokimi płacami.
Rodzaje bezrobocia Biorąc pod uwagę tradycyjne typy bezrobocia, odgrywające istotną rolę w dzisiejszych dyskusjach nad, zwłaszcza nad sposobami ograniczenia zjawiska bezrobocia, wyróżnia się bezrobocie: frykcyjne, strukturalne i cykliczne.
W analizie struktury bezrobocia szczególną rolę mają trzy aspekty: 1) udział bezrobocia długookresowego; 2) stopa bezrobocia młodzieży; 3) zróżnicowanie przestrzenne poziomu bezrobocia.
Na blisko 3 mln bezrobotnych, milion osób nie przekroczyło 24 roku życia; stopa bezrobocia młodzieży była dwukrotnie wyższa od średniej krajowej; 3) zróżnicowanie przestrzenne poziomu bezrobocia- szczególną cechą polskiego bezrobocia jest jego duże zróżnicowanie przestrzenne.
” W swej pracy pisze o pojęciu kwestii społecznej, charakteryzując jednocześnie polskie bezrobocie, przedstawia społeczne i psychiczne skutki bezrobocia oraz polskie regulacje prawne.
Podstawowym miernikiem poziomu bezrobocia jest stopa bezrobocia, czyli ukazywana w procentach relacja pomiędzy liczbą zarejestrowanych osób bezrobotnych a liczbą osób czynnych zawodowo( to jest zdolnych w prawnie określonych warunkach do podjęcia pracy).
2) ze względu na przestrzenne zróżnicowanie bezrobocia: lokalne powszechne 3) ze względu na uwarunkowania demograficzne i społeczno – zawodowe: bezrobocie kobiet bezrobocie mężczyzn bezrobocie młodzieży bezrobocie robotników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych bezrobocie poszczególnych kategorii zawodowych 4) ze względu na czas trwania: krótkotrwałe do 3 ...
Rodzaje bezrobocia - bezrobocie frykcyjne - bezrobocie strukturalne - bezrobocie cykliczne - bezrobocie sezonowe - bezrobocie jawne - bezrobocie ukryte - bezrobocie chroniczne - bezrobocie technologiczne - bezrobocie z wyboru 4.
o rozmiarach bezrobocia decydował tylko postęp naukowo – techniczny, to Japonia, której gospodarkę charakteryzuje najwyższy stopień automatyzacji i robotyzacji produkcji, byłaby krajem o wysokim bezrobociu.
Bezrobocie różnicować można także ze względu na kryteria społeczno- zawodowe: bezrobocie mężczyzn, kobiet, młodzieży, osób w podeszłym wieku, bezrobocie w miecie i na wsi.
SKUTKI BEZROBOCIA Rozpatrując skutki wywoływane bezrobociem należy podkreślić dla przeciwstawienia, że zatrudnienie umożliwia zaspokojenie nie tylko podstawowych potrzeb człowieka, ale daje także możliwości samo realizowania się.
Dlatego też tak ważne stają się odpowiedzi na pytania jak walczyć z bezrobociem w realiach wolnego rynku, czy bezrobocie jest w kapitalizmie ?
BEZROBOCIE MIĘDZYNARODOWE: Dla nas, jako narodu chcącego przystąpić w jak najszybszym czasie do unijnej 15, najistotniejsze jest jak kształtuje się bezrobocie w europie, bo jak to się mawia „bliższa koszula ciału”.
W zależności od przyczyn wyróżniamy: - bezrobocie frakcyjne – obejmujące osoby czasowo bezrobotne z powodu zmiany miejsca pracy lub kwalifikacji, - bezrobocie strukturalne – związane z ograniczeniem produkcji lub zanikaniem pewnych dziedzin działalności gospodarczej, w związku z czym powstaję nadmiar pracowników reprezentujących określone zawody, - bezrobocie technologiczne – związane z wprowadzaniem postępu technicznego, zastępowaniem pracy ludzi,
Podstawowym miernikiem poziomu bezrobocia jest stopa bezrobocia, czyli obliczony procentowo stosunek między liczbą osób pracujących a liczbą osób bezrobotnych. Bezrobocie występuje w każdej gospodarce, kiedy utrzymuje się w granicach naturalnej stopy bezrobocia niesie za sobą pewne pozytywne skutki m.
górnictwa • zmniejszenie popytu na konkretne dobra czy usługi • ograniczanie produkcji • brak informacji o miejscach pracy • brak mobilności • przeniesienie zakładu do innego rejonu • niedostosowane do potrzeb rynku wykształcenia pracowników • zmiany w technologii • wysokie obciążenia fiskalne Konsekwencje bezrobocia Zjawisko bezrobocia pociąga za sobą negatywne konsekwencje społeczne i ekonomiczne.